Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Tadbirkorlar kuni munosabati bilan biznes vakillari ishtirokida ochiq muloqot o‘tkazayotgani haqida xabar berilgandi.
Unda IT, fintex va startaplarga keng yo‘l ochilgani natijasida marketpleyslar soni uch yil ichida 24 tadan 163 taga ko‘paygani qayd etildi.
Tadbirkor va hunarmandlar o‘z mahsulotlarini raqamli platformalar orqali eksport qilishga o‘rgandi. Ular anʼanaviy eksportdagi kabi milliy va xorijiy marketpleyslarda chetga sotgan tovari uchun QQSni qaytarishni so‘ragan.
Davlat rahbari mutasaddilarga buning tartibini tasdiqlab, amaliyotga joriy qilishni topshirdi.
Fintex-startaplarni ko‘paytirish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha besh yillik strategiya qabul qilinadi.
Raqamli moliyaviy xizmatlarni ko‘paytirish uchun yangi ekotizim — “ochiq banking” joriy qilinadi. Bu banklar, fintex kompaniyalar va startaplar o‘rtasida ko‘prik bo‘lishi qayd etildi.
Bularning hisobiga yaqin yillarda startap loyihalarga kiritilayotgan investitsiyalar hajmi hozirgidan 10 karra oshadi.
Avvalroq talabalar va maktab o‘quvchilarining startap g‘oyalari uchun grantlar berilishi haqida xabar berilgandi.

Как писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит открытый диалог с бизнесом, приуроченный ко Дню предпринимателя.
Глава государства отметил бурное развитие в Узбекистане направления маркетплейсов благодаря широким возможностям для IT, финтех-отрасли и стартапов. С 2022 года их число увеличилось почти в 7 раз — с 24 до 163 интернет-площадок.
Предприниматели и ремесленники освоили экспорт через местные и зарубежные цифровые платформы и просят ввести для них возврат НДС за товары, проданные иностранцам. Ответственным лицам поручено утвердить соответствующий порядок и внедрить его в практику.
Также президент сообщил о планах принять пятилетнюю стратегию, направленную на увеличение числа финтех-стартапов и их всестороннюю поддержку.
Для расширения объема цифровых финансовых услуг планируется внедрить экосистему «открытого банкинга», которая выступит «мостиком» между кредитными учреждениями, финтех-платформами и стартап-проектами. Благодаря этому планируется в ближайшие годы увеличить в 10 раз инвестиции в стартапы.
Ранее Spot сообщал, что до 30 августа принимаются заявки на конкурс Digital Startup Awards с призовым фондом $1 млн.