Sotuvchi Prosus tarkibiga kiruvchi OLX Group edi. Ta’kidlashicha, bitim TBC Uzbekistanga O‘zbekistondagi eng ko‘p tashrif buyuriladigan oltinchi sayt bo‘lgan OLX UZ orqali yangi mijozlar segmentlariga kirish imkonini beradi. OLX Uzbekistan oyiga 5,4 mln faol foydalanuvchi va 2,2 mln dolzarb e’lonlarga ega.
“Bitim O‘zbekistonning tez rivojlanayotgan texnologik sektori uchun muhim voqea bo‘ldi va so‘nggi 30 yil ichida eng yirik qo‘shilish va sotib olishlar qatoriga kird”, — deyiladi xabarda.
OLX UZ’ni sotib olish uchun TBC Bank Group Titan Investments bilan qo‘shma korxona tashkil etdi — bu dunyoning yetakchi institutsional investorlari, oilaviy sarmoyalarni boshqarish kompaniyalari va Yaqin Sharq suveren fondlari bilan ishlaydigan xalqaro investitsiya holding kompaniyasidir.
Qo‘shma korxona OLX Uzbekistan aksiyalarining 100%ini sotib oladi, TBC Bank Group esa 50% + 1 aksiyaga, Titan Investments esa qolgan ulushga egalik qiladi. Shartnoma kerakli tartibga solish ruxsatnomalarini olgandan keyin yakunlanishi kerak.
TBC Uzbekistan raqamli bank mahsulotlarini OLX Uzbekistan’ga integratsiya qilishni rejalashtirmoqda. OLX Uzbekistan o‘z brendi ostida faoliyatini davom ettiradi.
TBC Uzbekistan bosh direktori Nika Kurdiani OLX Uzbekistan onlayn e’lonlar platformasini sotib olish kengayish va diversifikatsiya strategiyasida mantiqiy qadam ekanligini ta’kidladi.
Bu kompaniyaga yangi mijozlarni jalb qilish, qo‘shimcha segmentlarga kirish va auditoriya e’tiborining ulushini oshirish imkonini beradi.
Avvalroq Spot Raqobat qo‘mitasi TBC Bank Groupga Billz operatorining 46,67% ulushini sotib olishga rozilik bergani haqida yozgandi. Kompaniyaga bitim yuzasidan raqobatni ta’minlashga qaratilgan talablar qo‘yildi.

TBC Bank Group приобретает контрольный пакет акций доски объявлений OLX Uzbekistan (OLX UZ). Об этом сообщили в пресс-службе компании.
Продавцом выступила OLX Group, которая входит в Prosus. В TBC Uzbekistan отметили, что сделка откроет доступ к новым клиентским сегментам через OLX UZ, который является шестым по посещаемости сайтом в Узбекистане. OLX Uzbekistan насчитывает 5,4 млн активных пользователей в месяц и 2,2 млн актуальных объявлений.
«Сделка стала знаковым событием для быстрорастущего технологического сектора Узбекистана и вошла в число крупнейших слияний и поглощений за последние 30 лет», — заявили в TBC Uzbekistan.
TBC Bank Group для покупки OLX UZ создала совместное предприятие с международной инвестиционной холдинговой компанией Titan Investments. СП приобретет 100% акций OLX Uzbekistan, в котором TBC Bank Group будет владеть мажоритарным пакетом (50% + 1 акция), а Titan Investments — оставшейся долей.
Сделка должна завершиться после получения необходимых разрешений регулирующих органов. TBC Bank Group планирует интегрировать OLX Uzbekistan в экосистему TBC Uzbekistan, но онлайн-платформа OLX продолжит работать под своим брендом.
TBC Uzbekistan планирует интегрировать цифровые банковские продукты в OLX Uzbekistan.
CEO TBC Uzbekistan Ника Курдиани заявил, что покупка онлайн-платформы объявлений OLX Uzbekistan является логичном шагом в стратегии экспансии и диверсификации. Это позволит компании привлечь новых клиентов, выйти в дополнительные сегменты и увеличить долю внимания аудитории.