29-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘lini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va transportlar harakatiga qulaylik yaratish aholi soni oshib, hududi kengayib borayotgan Toshkent uchun dolzarb masala ekani qayd etildi.
Yangi O‘zbekiston ko‘chasida istirohat bog‘i, uy-joylar, universitet va Olimpiya shaharchasi qurildi. Bu ko‘cha kelgusida Yangi Toshkent shahriga olib boruvchi asosiy yo‘llardan biri bo‘ladi.
Shu bois, ko‘cha bo‘ylab uzunligi 468, kengligi 25 metr bo‘lgan yerosti avtomobil yo‘li barpo etildi. U soatiga 10 mingdan ziyod avtomobilni o‘tkazish imkoniyatiga ega.
Tunnelning usti yashil hududga aylantirilib, Yangi O‘zbekiston bog‘i bilan Olimpiya shaharchasi o‘rtasida piyodalarning xavfsiz harakatlanishi ta’minlandi. Shuningdek, mazkur yo‘nalishda loyihalashtirilgan metro yo‘li uchun tunnel va bekat ham qurildi.
Ta’kidlanishicha, Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘li mashinalarning vaqt sarfini 2 barobarga qisqartirib, kuniga 1 tonna yonilg‘i iqtisod qilinishiga va atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori 2 tonnaga kamayishiga sabab bo‘ladi.
Davlat rahbari yerosti avtomobil yo‘lining zamonaviy standartlar asosida tashkil etilganiga e’tibor qaratdi. Bu kabi ravon yo‘llar aholiga qulaylik yaratib, turizm rivojiga hissa qo‘shishi qayd etildi.
27-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev ushbu yo‘l o‘tkazgich yaqinidagi Toshkent-Sharqiy aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko‘rgandi. Aeroportda VIP va CIP terminallar hamda 20 ta samolyotga mo‘ljallangan perron qurildi. Uning 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi va 3 ta harakatlanish yo‘li og‘ir samolyotlarni ham qabul qila oladi.
Avvalroq Yashnobodning Ohangaron shoh ko‘chasida 4 ta yo‘l o‘tkazgich qurilishi haqida xabar berilgandi. Qurilish ishlari Toshkent halqa avtomobil yo‘lining 42−47 km qismida amalga oshirilmoqda.

Шавкат Мирзиёев посетил автомобильный тоннель на улице Янги Узбекистон возле одноименного парка в Ташкенте. Об этом сообщила пресс-служба президента.
Тоннель длиной 468 метров и шириной 25 метров строился на протяжении четырех с половиной месяцев — с апреля этого года. Сооружение рассчитано на проезд 10 тыс. автомобилей в час.
Ожидается, что открытие тоннеля позволит сократить время на проезд по участку в два раза. Развязка обеспечит экономию 1 тонны топлива и сократит выхлопы в атмосферу на 2 тонны в сутки.
Над тоннелем была создана зеленая зона с пешеходными дорожками, ведущими от парка «Новый Узбекистан» к недавно построенному Олимпийскому городку. Также здесь построены тоннель и станция для будущей линии метро, ведущей в Новый Ташкент.
Кроме того, рядом с развязкой находится аэропорт «Ташкент-Восточный», который президент посетил двумя днями ранее. Здесь построены два терминала для VIP-гостей и CIP, а также перрон на 20 самолетов и ангары для лайнеров, бизнес-джетов и вертолетов.
В мае этого года президент поручил построить новую ветку метро от станции «Дустлик» в Новый Ташкент. На июньской презентации проекта стало известно, что она будет иметь длину 21 км, включать 9 станций и обслуживать до 230 тыс. пассажиров в сутки.
Замминистра строительства Давронжон Адилов рассказал, что на перекрестке возле парка «Новый Узбекистан» и Олимпийского городка идет стройка сегмента будущей линии метро. Работы ведутся совместно с турецкими Dogus Holding и Arccon Project, а также российской «Мосинжпроект», а стоимость подземного участка оценивается в $8 млн за километр.
Построить первую очередь новой ветки из трех станций предполагается до конца 2026 года. Стоимость работ оценивается в $110 млн, а инвестором выступает турецкая XVAV Yapi Sanayi ve Tic. A.S.
Путь к Новому Ташкенту
В сентябре Мирзиёев ознакомился с генеральным планом «Нового Ташкента». Он предусматривал строительство на первом этапе жилых и инфраструктурных объектов для 100 тыс. жителей на площади 2500 гектар.
Строительство первых объектов в Новом Ташкенте стартовало в апреле этого года. Ими стали кампусы университета «Новый Узбекистан» и Ташкентского государственного педагогического университета, библиотека, Национальный театр, музей литературы и другие объекты культуры.