Buyuk Britaniyada ro‘yxatdan o‘tgan Alif Capital Holdings Limited direktorlar kengashi O‘zbekistonda bank tuzilmasini tashkil etishni ma’qulladi.
Yaqin kunlarda Alif bank litsenziyasini olish uchun barcha zarur hujjatlarni Markaziy bankka topshirmoqchi.
Alif Uzbekistan o‘zining Telegram-kanalida keng ko‘lamli investitsiyalar jalb qilinib, kichik va o‘rta biznes uchun va bank tashkil etishga harakat qilinayotganini ma’lum qildi.
O‘zbekistonda so‘nggi 2,5 yil davomida birorta ham yangi bank tashkil etilmadi. Eng so‘nggi bank 2023-yil may oyi boshida litsenziya olgan Yangi Bank edi. O‘tgan hafta Yevrosiyo banki litsenziyasi bekor qilingach, mamlakatdagi banklar soni 35 taga tushdi.
Iqtisodchi Otabek Bakirov Spot’ga bergan sharhida, yangi banklarning paydo bo‘lmasligi sababini bank sohasidagi texnologik o‘zgarishlar bilan izohladi. Uning aytishicha, banklarning ko‘plab vazifalarini fintex kompaniyalari o‘z zimmasiga olmoqda. Ular zarur hollarda, agar bank litsenziyasi talab etilsa, mavjud banklar bilan hamkorlik qilishga murojaat qilmoqda.
Alif Uzbekistan
Alif kompaniyasi 2014-yilda Tojikistonda ta’sis etilgan. 2019-yildan boshlab u O‘zbekiston bozoriga birinchi loyihasi — Alif Shop internet-marketpleysi bilan kirib keldi va bir yildan so‘ng “Aloqabank” bilan hamkorlikda alif.mobi to‘lov xizmati hamda elektron pul tizimini ishga tushirdi.
Alif rahbari Abdullo Qurbonov ta’kidlashicha, jamoa O‘zbekistonni keng imkoniyatlari tufayli birinchi xorijiy bozor sifatida tanlagan. Aholi soni va iqtisodiyot hajmi Tojikistondan bir necha baravar katta bo‘lsa-da, “biz ko‘p jihatdan o‘xshashmiz,” deya qo‘shimcha qildi u.
2023-yil noyabr oyida Alif islomiy fintech startapi $50 mlnlik islomiy obligatsiyalar (sukuk) chiqarilishini e’lon qildi. Kompaniya jalb qilingan mablag‘larni O‘zbekistondagi sho‘ba korxonasi Alif Moliya faoliyatiga yo‘naltirishni rejalashtirgan. $50 mlnlik dastur doirasidagi $5 mlnlik birinchi emissiya aprel oyida amalga oshirildi.
2024-yil dekabr oyida AQShning Accial Capital kompaniyasi Alif Uzbekistanga $20 mln miqdorida qarz ajratdi. Jalb etilgan mablag‘larni Nasiya xizmatini rivojlantirish va kengaytirishga sarflash rejalashtirilgan edi.
Yanvar oyida Alif guruhi Xalqaro Islom savdo-moliya korporatsiyasidan (ITFC) moliyalashtirish oldi. Uning doirasida jami $3 mln ajratilgan bo‘lib, bu mablag‘ni Nasiya muddatli to‘lov xizmatini rivojlantirishga yo‘naltirish ko‘zda tutilgan edi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Markaziy banki ustav kapitali pastligi sababli Yevroosiyo banki"an litsenziyani qaytarib olgani haqida yozgandi.

Финтех-компания Alif Uzbekistan планирует получить банковскую лицензию в Узбекистане. Первым на это обратил внимание Telegram-канал «Пик Скартариса». Информацию об этом Spot подтвердили в пресс-службе компании.
Совет директоров Alif Capital Holdings Limited, зарегистрированной в Великобритании, одобрил создание банковской структуры в Узбекистане.
В ближайшее время Alif намерен подать все необходимые документы в Центральный банк для получения банковской лицензии.
Alif Uzbekistan в своем Telegram-канале сообщил о привлечении масштабных инвестиций и движении к созданию банка для малого и среднего бизнеса.
В Узбекистане за последние 2,5 года не появился ни один новый банк. Последним стал Yangi Bank, получивший лицензию в начале мая 2023 года. После отзыва лицензии у «Евразийского банка» на прошлой неделе число банков в стране сократилось до 35.
Экономист Отабек Бакиров в комментарии Spot отмечал технологические изменения банковского сектора в качестве причины отсутствия новых банков. По его словам, многие функции банков перенимают финтех-компании, которые при необходимости прибегают к сотрудничеству с существующими банками, если требуется банковская лицензия.
Alif Uzbekistan
Компания Alif была создана в Таджикистане в 2014 году. С 2019 года она вышла на рынок Узбекистана с первым проектом — интернет-маркетплейсом Alif Shop, а год спустя запустила платежный сервис alif.mobi и систему электронных денег совместно с «Алокабанком».
Руководитель Alif Абдулло Курбанов отмечал, что команда выбрала Узбекистан в качестве первого зарубежного рынка из-за его широких возможностей. При численности населения и размере экономики в несколько раз больше Таджикистана «во многом мы похожи», добавил он.
В ноябре 2023 года исламский финтех-стартап Alif анонсировал выпуск исламских облигаций (сукук) на $50 млн. Компания планировала инвестировать привлеченные средства в работу своей узбекистанской «дочки» Alif Moliya. Первая эмиссия в размере $5 млн в рамках программы на $50 млн произошла в апреле.
В декабре 2024 года американская Accial Capital выделила Alif Uzbekistan заем на $20 млн. Привлеченные средства планировалось направить на развитие и масштабирование сервиса Nasiya.
В январе группа Alif привлекла финансирование от Международной исламской торгово-финансовой корпорации (ITFC). Всего в ее рамках выделяли $3 млн, которые планировалось направить на развитие сервиса рассрочки Nasiya.
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана отозвал лицензию у «Евразийского банка» из-за низкого уставного капитала.