Samarqand viloyatida alkogolsiz ichimliklar, elektrosomakatlar va quyosh panelida ishlaydigan ko‘cha chiroqlari ishlab chiqariladi. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Viloyat hokimi v.b. Adiz Boboyev Xitoyning Yaxing Guoji Maoyi korxonasi mas‘ullari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Investorlar Oqdaryo tumanida amalga oshirilishi ko‘zda tutilayotgan loyihani taqdim etdi.
Kompaniya alkogolsiz ichimliklar, kir yuvish kukuni, 2, 3 va 4 g‘ildirakli elektrosomakatlar, shuningdek, quyosh panelida ishlaydigan ko‘cha chiroqlarini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Loyiha qiymati $28 mlnni tashkil etadi.
Birinchi bosqichda $16,5 mln o‘zlashtirilib, korxona 2026-yil fevral oyida ishga tushadi. Ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilishi bilan hududda 40 ta yangi ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
“Ishlab chiqarishni muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yish uchun Oqdaryodagi Urgut EIZ filiali joylashgan Dahbed massiviga olib boruvchi avtomobil yo‘lini qurish zarur. Investorlar aynan shu masalada viloyat rahbariga murojaat qildi”, deyiladi xabarda.
Taʼkidlanishicha, Adiz Boboyev avtomobil yo‘llari boshqarmasi mutasaddilariga masalani tezkor hal etishni topshirdi. Shuningdek, xitoylik tadbirkorlarga barcha masalalarda qonun doirasida yordam ko‘rsatilishi aytilgan.
Adliya vazirligi 2024-yil oktabr oyida Oqdaryo tumanida Yaxing Guoji Maoyi kompaniyasini ro‘yxatdan o‘tkazgan. Unga Xitoyning Suchjou shahridan tadbirkor Yuan Dongsheng asos solgan bo‘lsa, Aziz Xolmurodov rahbarlik qiladi.
Korxonaning ustav kapitali 1 mln so‘mni tashkil etadi. Rasmiy ravishda kompaniya chakana savdo bilan shug‘ullanadi. Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, u qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va nooziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish sohalarida ham ishlamoqchi bo‘lgan.
Yuan Dongsheng, shuningdek, joriy yilning sentabr oyida ro‘yxatdan o‘tgan Yaxing Guoji Jin Chukou Daili firmasining yagona ta’sischisi hisoblanadi. Shuningdek, kompaniya 1 mln so‘m ustav kapitaliga ega bo‘lib, bojxona agenti xizmatlarini ko‘rsatadi.
Spot, avvalroq, Xitoy kompaniyasi Toshkent-Samarqand temir yo‘l liniyasi qurilishida qatnashishi mumkinligi haqida yozgandi.

Компания Yaxing Guoji Maoyi планирует создать в Самаркандской области производство электросамокатов и других товаров. Об этом сообщил хокимият региона.
Глава областной администрации Адиз Бобоев провел переговоры с руководством компании. Темой встречи стал крупный инвестиционный проект стоимостью $28 млн, работы по которому идут в Акдарьинском районе.
Здесь планируется выпускать электрические самокаты с двумя, тремя и четырьмя колесами, а также уличные фонари с солнечными батареями. Также инвесторы намерены наладить производство безалкогольных напитков и стирального порошка.
Первая очередь проекта за $16,5 млн должна начать работу в феврале 2026 года и обеспечить создание около 40 новых рабочих мест. Инвесторы обратились к Бобоеву с просьбой проложить новую автодорогу к массиву Дахбед, где расположен местный филиал СЭЗ «Ургут».
Хоким поручил дорожным службам региона «оперативно решить вопрос». Также он выразил готовность ко всесторонней поддержке для китайских инвесторов по другим задачам.
Минюст зарегистрировал компанию Yaxing Guoji Maoyi в Акдарьинском районе в октябре 2024 года. Ее учредителем выступил предприниматель Юань Дуншен из китайского города Сучжоу, а руководителем — Азиз Холмурадов.
Уставный капитал предприятия составляет 1 млн сумов. Официально компания занимается розничной торговлей. Согласно данным Минюста, она также намеревалась работать в сферах переработки сельхозпродукции и производства непродовольственных товаров.
Юань Дуншен также числится единственным учредителем фирмы Yaxing Guoji Jin Chukou Daili, зарегистрированной в сентябре этого года. Компания также имеет 1 млн сумов уставного капитала и оказывает услуги таможенного агента.
Ранее Spot писал, что китайская компания создаст промзону в Нурабадском районе Самаркандской области.