Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi va Koreyaning Kuongsannam-do provinsiyasi o‘rtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat muayyan soha va kasblar bo‘yicha mutaxassislik darajasiga ega bo‘lganlarga E-7 ishchi vizasini berishni nazarda tutadi.
Kelishuv doirasida o‘zbekistonlik yoshlar ushbu provinsiyaning yirik sanoat tarmoqlarida yuqori malakaga ega mutaxassis sifatida o‘z bilim va tajribalarini oshirish imkoniga ega bo‘lishi kutilmoada.
“Kelishuv xorijiy ishchi kuchini qabul qilish yo‘nalishida provinsiyamiz tarixidagi ilk hujjatdir. Biz xorijlik ishchilarning asosan til bilish qobiliyatiga alohida e’tibor qaratamiz. O‘zbek yoshlarining tayyorgarligi va bilim olish tizimini esa juda yuqori baholaymiz”, — dedi Kuongsannam-do provinsiyasi gubernatori Pak Wansu.
Shuningdek, tomonlar qishloq xo‘jaligi va baliqchilik sohalaridagi mavsumiy ishlar uchun beriladigan E-8 vizasiga alohida to‘xtalib, kelgusida bu yo‘nalishda ham ijobiy loyihalar boshlashga kelishib oldi.
Bundan tashqari, TIV o‘rinbosari Olimjon Abdullayev Koreya tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Jung Ki-xong bilan muzokaralar o‘tkazdi. Ma’lum qilinishicha, ayni paytda migratsiya sohasida sheriklik to‘g‘risidagi bitim loyihasini idoralararo kelishish ishlari davom etmoqda.
Koreya tomoni ushbu hujjatni imzolashga ko‘maklashishga va madaniy-gumanitar, iqtisodiy va mehnat migratsiyasi sohalarida hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanligini qayd etgan.
Bundan oldin O‘zbekiston fuqarolarini Janubiy Koreyada mavsumiy mehnat ishlarida ishtirok etish dasturiga qayta jalb qilish bo‘yicha kelishuvga erishilgani haqida xabar berilgandi.
Avvalroq o‘zbekistonliklar uchun Buyuk Britaniyada mavsumiy ish kvotalari oshirilishi haqida xabar berilgandi.

Власти южнокорейской провинции Кёнсан-намдо заключили с Узбекистаном соглашение о партнерстве в сфере трудовой миграции, сообщило Миграционное агентство.
Документ касается выдачи рабочих виз категории E-7 для квалифицированных специалистов. Молодые узбекистанцы с профессиональным образованием смогут работать и повышать квалификацию на крупных промышленных предприятиях, расположенных в регионе.
Соглашение стало «первым документом в сфере приема иностранной рабочей силы в истории провинции», отметил губернатор Кёнсан-намдо Пак Ван-су. Он добавил, что работодатели «высоко оценивают подготовку узбекистанской молодежи».
Также на встрече обсуждался вопрос возобновления выдачи виз E-8 для сезонных сельскохозяйственных работников. Стороны договорились запустить в будущем «позитивные проекты» в этом направлении.
По данным агентства Dunyo, Ташкент и Сеул работают над соглашением о миграционном партнерстве. Согласование проекта документа стало одной из главных тем встречи между замглавой МИД Узбекистана Олимжоном Абдуллаевым и его корейским коллегой Джун Ки-хоном.
МИД Южной Кореи выразил готовность содействовать укреплению сотрудничества в сферах трудовой миграции, культурно-гуманитарной и экономической. На встрече также обсуждалась поддержка корейской диаспоры в Узбекистане и узбекских граждан в Корее.
Абдуллаев в апреле обсуждал с корейским послом Вон До-ёном упрощение визовых процедур, в том числе для сезонных работников. Также рассматривались вопросы обучения специалистов, реализации совместных учебных программ и подготовки перед выездом.
В мае мэр города Ульсан Ким Ду-гём сообщил, что местные власти получили право выдавать квалифицированным специалистам из Узбекистана и их семьям региональные визы E-7. Компания Hyundai Heavy Industries выразила готовность трудоустроить первой группы из 105 слушателей совместного центра профобучения в Фергане.
На встрече с хокимом Ферганской области в июле Ким Ду-гём рассказал о работе по упрощению визового режима для узбекистанских студентов, учившихся в Корее. Узбекистан, в свою очередь, планирует расширить обучение по судостроительному направлению.