Enter Engineering kompaniyasi O‘zbekistondagi birinchi atom elektr stansiyasini qurishga tayyorgarlik ko‘rish uchun subpudratchi sifatida tanlangan. Bu haqda 6-oktabr kuni Jizzax viloyati Forish tumanidagi AES joylashadigan maydonga uyushtirilgan press-turda AES qurilishi direksiyasi rahbari Abdujamil Kalmuratov ma’lum qildi.
Hozirda bu maydonda Enter Engineering tomonidan konstruksiyalarni oldindan yig‘ish uchun mo‘ljallangan qurilish-montaj bazasi qurilmoqda. Uning doirasida qurilish va montaj materiallari omborlari, beton qorishtirish uzellari tashkil etiladi.
“Biz nima uchun Enter Engineering‘ni jalb qildik? Enter Engineering — o‘z avtoparki, malakali mutaxassislari va loyiha institutlariga ega O‘zbekistondagi yirik qurilish kompaniyalaridan biri. Ya’ni kompaniya barcha zarur ishlarni bajara oladi”, — dedi Abdujamil Kalmuratov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, reaktorlar va ular bilan bog‘liq texnologik uskunalar joylashtiriladigan “yadroviy orol” obyektlari qurilishiga Rossiyaning ixtisoslashgan qurilish kompaniyalari jalb qilinadi, chunki shartnoma bo‘yicha loyiha bosh pudratchisi bo‘lgan Rosatom davlat korporatsiyasi buning uchun javobgardir.
Jizzax viloyatidagi AESni joylashtirish maydoni. Foto: Javohir Esonboyev / Spot
Biroq, AES qurilishi direksiyasi boshlig‘i qurilish ishlariga mahalliy kompaniyalar ham subpudratchi sifatida jalb qilinishini ta’kidladi.
Enter Engineering kompaniyasi qancha hajmdagi ishlarni bajarayotgani haqidagi savolga Kalmuratov mahalliy kompaniya AES qurilishi loyihasining faqat tayyorgarlik qismi bilan shug‘ullanayotganini aytdi.
“Hozir gap faqat qurilish-montaj bazasini qurish haqida ketmoqda — bu tayyorgarlik qismi. Asosiy qurilishga hali hech qanday [mahalliy] kompaniya jalb qilinmagan, alohida shartnoma imzolanmagan”, — dedi u.
Enter Engineering qurilish ishlariga boshqa kompaniyalar ham ishtirok etgan tanlov asosida jalb qilingan. Biroq ularning ro‘yxati ochiqlanmagan.
Abdujamil Kalmuratov stansiya joylashgan hududda ishchilarga ish haqi to‘lash bilan bog‘liq muammolar bo‘lmasligiga ishontirdi. Direksiya butun jarayonni kuzatib boradi va bosh pudratchi hamda barcha subpudratchilar bilan doimiy aloqada bo‘ladi. “Biz ushbu jarayonni to‘liq nazoratda ushlab turibmiz”, — dedi u.
Shu bilan birga, O‘zbekiston tomoni Rosatom’ning sho‘ba tashkiloti — Atomstroyeksport nomidan bosh pudratchi tomonidan subpudratchilarni tanlash jarayoniga aralashmaydi va ular bo‘yicha kafolat bermaydi.
Yozda Rosatom vakili Vitaliy Pakermanov kichik AES qurilishi loyihasida O‘zbekiston tomonidan O‘zatom agentligi, AES qurilishi direksiyasi va Enter Engineering xususiy kompaniyasi ishtirok etayotganini ma’lum qilgandi.

Местная Enter Engineering выбрана субподрядчиком для подготовки к строительству первой атомной электростанции в Узбекистане. Об этом 6 октября сообщил глава Дирекции по строительству АЭС Абдужамил Калмуратов во время пресс-тура на площадку размещения АЭС в Фаришском районе Джизакской области.
Сейчас на площадке размещения АЭС Enter Engineering ведет строительство строительно-монтажной базы, предназначенной для предварительной сборки конструкций. В рамках нее будут созданы склады строительных и монтажных материалов, а также бетоносмесительные узлы.
«Почему мы привлекли Enter Engineering? Enter Engineering — одна из крупных строительных компаний Узбекистана с собственным автопарком, квалифицированными специалистами и проектными институтами. То есть компания может выполнить весь комплекс необходимых работ», — заявил Абдужамил Калмуратов (цитата по Podrobno.uz).
По его словам, к строительству объектов «ядерного острова», где разместят реакторы и связанное с ними технологическое оборудование, будут привлечены специализированные российские стройкомпании, так как по контракту ответственность за это несет госкорпорация «Росатом», которая является генеральным подрядчиком проекта.
Площадка размещения АЭС в Джизакской области. Фото: Жавохир Эсонбоев / Spot
Однако глава по строительству АЭС отметил, что к строительным работам также будут привлечены местные компании в качестве субподрядчиков.
На вопрос о том, какой объем работ выполняет Enter Engineering, Калмуратов ответил, что местная компания занимается лишь подготовительной частью проекта строительства АЭС.
«Сейчас речь идет только о строительстве строительно-монтажной базы — это лишь подготовительная часть. К основному строительству еще никакая [местная] компания не привлечена, еще не подписан отдельный контракт», — рассказал он.
Enter Engineering привлекли к строительным работам на основе конкурса, в котором участвовали и другие компании. Однако их список не раскрывается.
Абдужамил Калмуратов заверил, что проблем с невыплатой зарплат работникам на площадке размещения станции не будет. Дирекция по строительству АЭС наблюдает за всем процессом и находится в постоянном контакте с генподрядчиком и всеми субподрядчиками. «Мы держим на контроле весь данный процесс», — подчеркнул он.
При этом узбекистанская сторона не вмешивается в процесс отбора субподрядчиков со стороны генподрядчика в лице «Атомстройэкспорта» — дочерней организации «Росатома» — и не предоставляет гарантии по ним.
Летом представитель «Росатома» Виталий Пакерманов сообщил, что со стороны Узбекистана в проекте строительства малой АЭС участвуют Агентство по атомной энергии («Узатом»), Дирекция по строительству АЭС и частная компания Enter Engineering.