Hozirda ushbu hududda kichik AES uchun kotlovan qazishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Ishlarni joriy hafta — 9−10 oktabr kunlari boshlash rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Enter Engineering kompaniyasi konstruksiyalarni dastlabki yig‘ish uchun qurilish-montaj bazasi, materiallar omborlari va beton aralashtirish uzellarini qurmoqda.
“Rejaga ko‘ra, biz [tayyorgarlik ishlarini] dekabr oxiri — yanvar boshlarida boshlashimiz kerak edi. Ba’zi ishlar jadvaldan ikki, uch va hatto besh oy oldinda bormoqda. Biz tezlashtirilgan jadval asosida ishlayapmiz”, — dedi AES qurilishi direksiyasi rahbari.
Jizzax viloyatidagi AES joylashadigan maydon. Foto: Javohir Esonboyev / Spot
Kalmuratovning ta’kidlashicha, qurilishning tezlashishi sifatga ta’sir qilmasligi kerak. O‘zbekiston loyihaning tezroq amalga oshirilishidan manfaatdor, biroq barcha texnik yechimlar bosh pudratchi — Rosatom va loyihachi bilan kelishilib, ularning roziligi olinmoqda. “Biz allaqachon jadvaldan oldindamiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Direksiya rahbarining ta’kidlashicha, ishlarning jadallashuvi loyiha muddatlarini optimallashtirish va xarajatlarni, jumladan, avtoparkni saqlash va obyektlar ekspluatatsiyasini qisqartirish imkonini beradi.
Mart oyida O‘zatom direktori Azim Axmedxo‘jayev kichik AES qurilishi bo‘yicha ishlar jadvaldan oldinda borayotganini ma’lum qilgandi. Dastlab birinchi betonni quyish 2026-yilning aprel-iyun oylariga rejalashtirilgan bo‘lsa, bu muddat undan oldinroqqa — keyingi yilning mart oyiga ko‘chirildi.
Avvalroq Spot Enter Engineering O‘zbekistonda AES qurilishiga tayyorgarlik ko‘rish uchun subpudratchi sifatida tanlangani haqida yozgandi.

Строительство атомной электростанции малой мощности в Узбекистане идет с опережением графика на несколько месяцев. Об этом 6 октября сообщил глава Дирекции по строительству АЭС Абдужамил Калмуратов во время пресс-тура на площадку размещения АЭС в Фаришском районе Джизакской области.
Сейчас на площадке размещения АЭС ведется подготовка к рытью котлована под малую АЭС. Работы планируют начать уже на этой неделе — 9−10 октября. Кроме того, местная компания Enter Engineering строит строительно-монтажную базу для предварительной сборки конструкций, склады материалов и бетоносмесительные узлы.
«По плану мы должны были начать [подготовительные работы] в конце декабря — начале января. Некоторые работы идут с опережением графика на два, три и даже пять месяцев. Мы работаем по догоночному графику», — рассказал глава Дирекции по строительству АЭС.
Площадка размещения АЭС в Джизакской области. Фото: Жавохир Эсонбоев / Spot
Калмуратов подчеркнул, что ускорение строительства не должно происходить в ущерб качеству. По его словам, Узбекистан заинтересован в скорейшей реализации проекта, однако все технические решения проходят согласование с генеральным подрядчиком — «Росатомом» — и проектировщиком, получая их одобрение. «Мы уже опережаем график», — добавил он.
Глава Дирекции по строительству АЭС отметил, что ускорение реализации проекта позволит оптимизировать сроки и сократить расходы, в том числе на содержание автопарка и эксплуатацию объектов.
В марте директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев сообщил, что строительство малой АЭС ведется с опережением графика. Первоначально заливку первого бетона планировали на апрель-июнь 2026 года, однако сроки были перенесены на более ранний период — март следующего года.
Ранее Spot писал, что Enter Engineering выбрана субподрядчиком для подготовки к строительству АЭС в Узбекистане.