O‘zbekiston pochtasi xususiylashtirish bo‘yicha xabarlar yuzasidan rasmiy munosabat bildirib, investiysiyalarni jalb qilish rejalarini ma’lum qildi.
Kompaniya butun dunyoda an’anaviy pochta xizmatlariga bo‘lgan talab pasayib, elektron tijorat hamda yetkazib berish hajmining o‘sayotgani, natijada pochta xizmatlarining diversifikatsiyasi, qulayligi va texnologik jihatdan takomillashuviga bo‘lgan talablar ortib borayotganini qayd etdi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston pochtasi infratuzilmani modernizatsiya qilish, logistikani rivojlantirish, raqamli yechimlarni joriy etish, pochta tarmog‘ini kengaytirish, shu jumladan qishloq va olis hududlarda pochta jo‘natmalari va posilkalarni qayta ishlash hamda yetkazib berish quvvatlarini yaratish uchun investitsiyalarni jalb etish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
“Kompaniya transformatsiyasini amalga oshirish va investitsiyalarni jalb etish faoliyatning uzoq muddat barqarorligini ta’minlash, yetkazib berishda xususiy operatorlar rivojlanayotgan sharoitda raqobatbardoshlikni oshirish, zamonaviy xizmat ko‘rsatishning sifat standartlarini joriy etish, shuningdek, uzoq va olis hududlarda universal pochta xizmatlarining mavjudligini ta’minlash imkonini beradi”, — deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, UzPost milliy pochta aloqa operatori investitsiyalarni jalb qilish yangi ish o‘rinlari yaratilishi, elektron tijorat va mamlakat bo‘ylab xizmatlarning rivojlanishiga xizmat qilishini kutmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekiston pochtasi’ning aksiyadorlari sifatida davlat tashkilotlari — Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, shuningdek, davlat ishtirokidagi beshta korxonalar va 16 mingdan ortiq yuridik va jismoniy shaxslar ishtirok etmoqda.
Shuningdek, kompaniya o‘z faoliyatiga yirik investorni jalb etish bilan bog‘liq o‘zgarishlar yuz bersa, “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun talablariga muvofiq tegishli ma’lumot rasmiy tarzda oshkor qilinishini qayd etdi.
Kuni kecha UzPost pochta operatori xususiylashtirilgani ma’lum bo‘lgandi. Tarmoqlarda O‘zbekiston pochtasini Rossiyaning Wildberries marketpleysi sotib olgani haqida xabarlar tarqaldi.
Iyun oyida UzPost’da affillangan shaxslar ro‘yxatida o‘zgarishlar kuzatildi. Xususan, Aloqabank, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda ustav kapitalida 20% dan ortiq ulush Iqtisodiyot va moliya vazirligiga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslar undan chiqarildi.
Ularning o‘rniga Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va ustav kapitalida 20% dan ortiq ulushga ega bo‘lgan yuridik kompaniyalar, shuningdek, Milliy investitsiya jamg‘armasi affillangan shaxslar ro‘yxatini to‘ldirdi. Uchala yangi shaxs ham UzPost aksiyalarining 20 va undan ortiq foiziga egalik qiladi.
Sentabr oyida dastlab Milliy investitsiya jamg‘armasiga o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan UzPost’ning 25% lik ulushi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga o‘tkazildi.

Национальный оператор почтовой связи UzPost (O'zbekiston pochtasi) прокомментировал сообщения о возможной приватизации. Соответствующее заявление опубликовано на сайте компании.
В UzPost заявили, что на фоне снижения спроса на традиционные почтовые услуги в мире и стремительного роста объема доставки товаров электронной коммерции возрастают требования к диверсификации, удобству и технологичности предоставляемых почтовых услуг.
«В связи с этим АО „O‘zbekiston pochtasi“ рассматривает привлечение инвестиций для модернизации инфраструктуры, развития логистики, внедрения цифровых решений, расширения сети отделений, в том числе в сельской местности, а также для создания современных мощностей по обработке и доставке почтовых отправлений и посылок», — говорится в сообщении.
В компании отметили, что трансформация и привлечение инвестиций направлены на обеспечение долгосрочной устойчивости деятельности и повышение конкурентоспособности на фоне роста частных операторов доставки. Эти меры позволят внедрить современные стандарты обслуживания, расширить доступ к универсальным почтовым услугам, включая отдаленные и труднодоступные регионы. Также это создаст новые рабочие места, будет способствовать развитию электронной коммерции и сопутствующих сервисов по всей стране.
Сейчас акционерами UzPost продолжают выступать Министерство экономики и финансов, Агентство по управлению государственными активами, пять предприятий с государственным участием и более 16 тыс. юридических и физических лиц.
В случае изменений в деятельности, связанных с привлечением крупного инвестора, компания обещает раскрыть информацию в соответствии с требованиями закона «Об акционерных обществах и защите прав акционеров».
Накануне стало известно, что почтового оператора UzPost приватизировали. Покупателем госдоли в UzPost может быть российский маркетплейс — в частности, называется Wildberries.
В июне в UzPost произошли изменения в списке аффилированных лиц. В частности, из него были исключены «Алокабанк», Министерство экономики и финансов, а также юридические лица, в уставном капитале которых свыше 20% принадлежит Минэкономфину.
Вместо них список аффилированных лиц пополнили Агентство по управлению государственными активами и юридические лица, в уставном капитале которых больше 20% принадлежит АУГА, а также Национальный инвестиционный фонд Узбекистан (УзНИФ). Все три новых лица владеют 20 и более процентами акций UzPost.
В сентябре доля в 25% UzPost, которая изначально предполагалась передать УзНИФ, перешла к Агентству по управлению госактивами.