O‘zbekiston Janubiy Koreya rasmiylari bilan mavsumiy ishchilarga E-8 vizalarini berishni qayta tiklashga kelishib oldi, deya xabar berdi Migratsiya agentligi.
Kyonsan-namdo provinsiyasi gubernatori Pak Van-su vazirlik direktori Behzod Musayev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasini qabul qildi. Muzokaralar yakunida tomonlar qishloq xo‘jaligiga mavsumiy ishchi kuchini jalb qilish to‘g‘risida bitim imzoladilar.
Dastur doirasida Miryan shahri, Xapchon va Chxonnyan tumanlarida ishlash uchun Toshkent viloyati aholisini ishga qabul qilish yo‘lga qo‘yiladi. Dastur “5+3” modeli bo‘yicha sakkiz oy davom etadi.
Dekabr oyi oxirigacha dasturda ishtirok etuvchi tumanlar hokimiyatlari hududlardagi band bo‘lmagan ish o‘rinlari sonini, shuningdek, ish beruvchilarning ehtiyojlarini o‘rganadi.
Ushbu ma’lumotlar asosida taklif etiladigan xodimlar soni va nomzodlarga qo‘yiladigan talablar kelishib olinadi.
Migratsiya agentligi ishga ketayotgan fuqarolarni mehnat shartnomasi shartlari va Janubiy Koreya qonunchiligiga rioya qilishga, ish davri tugagach, vatanga qaytishga chaqirdi.
Ushbu shartlarning bajarilishiga qarab, Koreya tomoni mavsumiy qabulni kengaytirishi yoki yana cheklashi mumkin, deyiladi agentlik xabarida.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Janubiy Koreya Adliya vazirligi sentabr oyining oxirida E-8 mavsumiy ishchi vizalari dasturini qayta tiklash bo‘yicha kelishuvga erishdi. Koreya tomoni mintaqalar tashkiliy ishga olish dasturlarining aniq shartlarini belgilashi lozimligini ta’kidladi.
O‘zbekistonliklarni E-8 vizalari asosida mavsumiy ishlarga jalb etish oxirgi marta 2021-yilda amalga oshirilgan edi. O‘shanda pilot loyiha doirasida 420 kishi ishga yuborilgan, ammo ularning ayrimlari belgilangan muddat tugagach qaytib kelmagan. Shu sababli, Koreya hukumati dasturni to‘xtatishga majbur bo‘lgan.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Koreya bilan ishchi vizalari bo‘yicha kelishuv imzolagani haqida yozgandi.
Hujjat malakali mutaxassislarga E-7 vizasini berishni nazarda tutadi. Shuningdek, tomonlar mavsumiy ishlar uchun ham viza ajratish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.

Узбекистан договорился с властями Южной Кореи о возобновлении выдачи виз E-8 сезонным работникам, сообщило Агентство по миграции.
Губернатор провинции Кёнсан-намдо Пак Ван-су принял узбекистанскую делегацию во главе с директором ведомства Бехзодом Мусаевым. По итогам переговоров стороны подписали соглашение о привлечении сезонной рабочей силы в сельское хозяйство.
В рамках программы будет запущен набор жителей Ташкентской области на работы в городе Мирян, округах Хапчон и Чхоннян. Программа продлится восемь месяцев по модели «5+3».
До конца декабря власти участвующих в программе районов изучат количество незанятых рабочих мест в регионах, а также потребности работодателей. На основе этой информации будет согласовано число приглашаемых работников и требования к кандидатам.
Агентство по миграции призвало выезжающих на работу граждан соблюдать условия трудовых договоров и законодательство Южной Кореи, а по окончании периода работы возвращаться на родину. В зависимости от выполнения этих условий корейская сторона может расширить или вновь ограничить сезонный набор, отметили в ведомстве.
Министерство иностранных дел Узбекистана и южнокорейский Минюст в конце сентября достигли договоренности по восстановлению программы сезонных рабочих виз E-8. Корейская сторона установила, что регионы должны установить конкретные условия программ оргнабора.
Предыдущий набор узбекистанцев на сезонные работы по визам E-8 прошел в 2021 году. Тогда в рамках пилотного проекта на работы выехало 420 человек, однако некоторые из них не вернулись после окончания срока, из-за чего корейское правительство свернуло программу.