Anglesey Food kuzatuv kengashi raisi Zafar Hoshimov birinchi marta Korzinka’ning IPOga chiqishini ma’lum qildi. Bu haqda u Bloomberg’ga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Hozirda Korzinka asoschisi IPO imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Biroq tadbirkor buni aynan qachon amalga oshirish mumkinligini aniq bilmasligini ta’kidladi.
“O‘zbekistondagi xatarlarni boshqarish mumkin, — dedi u, — mamlakatda ro‘y bergan o‘zgarishlar esa ortga qaytmasdek ko‘rinadi”, — deya xulosa qildi Hoshimov (Bloomberg'dan iqtibos).
Spot Korzinka matbuot xizmatidan izoh so‘radi. Kompaniya “rivojlanishning turli variantlari"ni ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi, shuning uchun IPO bo‘yicha aniq izoh berishga hali erta ekanligini bildirdi.
Joriy haftada Shavkat Mirziyoyev Yangi avlod maxsus sanoat zonasi hududidagi Anglesey Food kompaniyasining mahsulotlarni saqlash va taqsimlash markazini borib ko‘rdi.
Korzinka uchun mahsulotlarni saqlash, saralash va qadoqlash xizmatlarini ko‘rsatuvchi markaz 10 gektar maydonni egallaydi, shundan 49 ming kvadrat metrida ombor joylashgan. Qurilish materiallari va muzlatkich kameralar uchun jihozlar Xitoy, Turkiya, Belarus va Rossiyadan keltirilgan.
Loyiha Markaziy Osiyodagi “A” sinfiga kiruvchi eng yirik taqsimot markazi hisoblanadi. Bir vaqtning o‘zida 145 ta darvozada tekislovchi moslamalar yuklash hamda yukni tushirish imkoniga ega. Markazda 4 xil haroratli hudud mavjud.
Iyul oyida Korzinka uchinchi chorakda yangi tarqatish markazini ochishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, majmuani qurish uchun taxminan 291,2 mlrd so‘m sarflandi. Korzinka matbuot xizmatining Spot’ga aniqlik kiritishicha, butun loyiha qiymati $50 mlnni tashkil etgan.

Председатель наблюдательного совета Anglesey Food Зафар Хашимов впервые допустил возможность выхода Korzinka на IPO. Об этом предприниматель заявил в интервью Bloomberg.
Сейчас основатель Korzinka Зафар Хашимов обдумывает возможность IPO. Однако предприниматель пока не уверен, когда именно это сделать.
«Риски в Узбекистане вполне управляемы, — говорит он, — а изменения, которые произошли в стране, кажутся необратимыми», — подытожил Хашимов (цитата по Bloomberg).
Spot обратился в пресс-службу Korzinka за комментарием. В компании сообщили, что рассматривают «различные варианты развития», поэтому давать конкретные комментарии по IPO пока преждевременно.
На этой неделе Шавкат Мирзиёев посетил центр хранения и распределения Anglesey Food на территории специальной промышленной зоны «Янги авлод», который обслуживает торговую сеть Korzinka, обеспечивая хранение, сортировку и упаковку товаров.
Шавкат Мирзиёев и Зафар Хашимов. Фото: пресс-служба президента
Центр занимает площадь 10 га, из которых 49 тыс. кв. м отведены под складские помещения. Оборудование для строительства и холодильные установки поставлены из Китая, Турции, Беларуси и России.
Этот проект является крупнейшим распределительным центром класса «A» в Центральной Азии. Одновременно здесь могут работать 145 погрузочно-разгрузочных ворот, что позволяет эффективно осуществлять прием и отправку грузов. В комплексе предусмотрены 4 температурные зоны.
В июле стало известно, что Korzinka планирует открыть новый распределительный центр в третьем квартале. По итогам 2024 года возведение комплекса обошлось примерно в 291,2 млрд сумов. В пресс-службе Korzinka уточнили Spot, что стоимость всего проекта составила $50 млн.
Мощности нового центра хватит для обеспечения около 500 супермаркетов. В ближайшие годы ритейлер рассчитывает довести общее число локаций до 1 тыс.