Yangi Toshkent xalqaro aeroportiga metropoliten liniyasini o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 15-oktabr kuni loyiha bilan tanishish davomida ma’lum qildi, deya xabar berildi O‘zbekiston 24 telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuvida.
Toshkent viloyatining O‘rta Chirchiq va Quyi Chirchiq tumanlaridagi 1 300 gektar maydonda quriladigan yangi havo bandargohi Niderlandiyaning Naco Consulting kompaniyasi tomonidan loyihalashtirilgan.
Ko‘rsatuvda yangi aeroport ko‘lami 16 ta Tashkent City yoki 1580 ta fudbol stadioni yoki Uchtepa tumanining teng yarmiga teng bo‘lishi ta’kidlandi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi aeroport qurilishi va havo parkini 105 tadan 180 tagacha oshirish O‘zbekiston iqtisodiyotiga yiliga $770 mln daromad keltiradi.
“Tanlagan joyimiz xavfsizlik, uchish va qo‘nish nuqtai nazaridan eng mo‘tadil joy. Bu Toshkent va Toshkent viloyati o‘rtasidagi chorraha — ko‘pi bilan 25 daqiqada yetib borish mumkin, oraliq — 24 km. Lekin, shattl qo‘yamiz, xudo xohlasa, metro qo‘yamiz. Hammasini hamohang, biz kutganimiz kabi amalga oshiramiz”, — dedi prezident.
Mirziyoyev o‘z nutqida kelgusi besh yilda qo‘shimcha 75 ta yangi samolyot sotib olish rejalarini ma’lum qildi. Shu bilan birga, 2030-yilga borib yo‘nalishlar sonini 230 taga, ichki va xalqaro reyslar hajmini esa yiliga 200 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan.

К новому международному аэропорту Ташкента планируется провести линию метрополитена. Об этом 15 октября сообщил Шавкат Мирзиёев, чьи слова передает программа «Менимча» на телеканале Oʻzbekiston 24.
Согласно расчетам, строительство нового аэропорта и увеличение воздушного парка с 105 до 180 самолетов будет приносить экономике Узбекистана $770 млн в год.
«Выбранное нами место — самое оптимальное с точки зрения безопасности, взлета и посадки. Аэропорт расположен на перекрестке между Ташкентом и Новым Ташкентом. Добраться до него можно будет максимум за 25 минут — расстояние составит 24 км. Однако мы организуем шаттлы и, дай бог, проведем туда метро. Все будет сделано гармонично», — рассказал президент.
В своем выступлении Мирзиёев анонсировал планы по дополнительной закупке новых 75 самолетов в следующие пять лет. При этом, к 2030 году число маршрутов планируется довести до 230, а объем внутренних и международных рейсов — до 200 тыс. в год.