Joriy hafta energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Abu-Dabida bo‘lib o‘tgan ENACT Majlis va ADIPEC 2025 sun’iy intellekt va energetika xalqaro forumlarida ishtirok etdi.
Tadbirlar doirasida Energetika vazirligi rahbari BAA sanoat va ilg‘or texnologiyalar vaziri hamda energetika va infratuzilma vaziri bilan uchrashdi.
Shuningdek, u Masdar, AMEA Power, Etihad Waters, XRG, Global South Utilities, Siemens Energy, Honeywell Global Regions, Honeywell Process Solutions, SLB, BP va boshqa hamkor kompaniyalar rahbarlari bilan ham muloqot o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi “yashil” energetika hamda neft-gaz sanoatini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalarning borishi, erishilgan natijalar va kelajak rejalarini muhokama qildilar.
Masdar bilan hamkorlikda O‘zbekistonda umumiy quvvati 1247 MVt bo‘lgan beshta quyosh va bitta shamol elektr stansiyasi, shuningdek, 63 MVt quvvatli energiya saqlash tizimi ishga tushirildi. Bundan tashqari, Qashqadaryo viloyatida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasining qurilishi davom etmoqda.
Forum doirasida Masdar kompaniyasi bilan Navoiy viloyatida 300 MVt/600 MVt/soat, shuningdek, AMEA Power kompaniyasi bilan 200 MVt/ 800 MVt/soat quvvatga ega energiya saqlash tizimini qurish bo‘yicha kelishuvlar imzolandi.
Energetika vazirligi tomonidan e’lon qilingan suratlarda O‘zbekiston tomonidan bitimni “O‘zenergosotish” davlat kompaniyasi boshqaruvi raisi Jahongir Obidjonov imzolayotganini ko‘rish mumkin.
Avvalroq Spot ACWA 1 GVt quyosh elektr stansiyasi loyihasi uchun $1,5 mlrddan ortiq mablag‘ jalb qilgani haqida yozgandi.

Компании из ОАЭ построят в Узбекистане системы хранения энергии мощностью 500 МВт, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
На этой неделе узбекистанская делегация во главе с министром энергетики Журабеком Мирзамахмудовым приняла участие в международных форумах в области искусственного интеллекта и энергетики ENACT Majlis и ADIPEC 2025 в Абу-Даби.
В рамках мероприятий глава Минэнерго встретился с министром промышленности и передовых технологий ОАЭ, министром энергетики и инфраструктуры, а также с руководителями компаний Masdar, AMEA Power, Etihad Waters, XRG, Global South Utilities, Siemens Energy, Honeywell Global Regions, Honeywell Process Solutions SLB, BP, а также других партнерских компаний.
В ходе переговоров стороны обсудили ход реализации текущих проектов, достигнутые результаты и дальнейшие планы по развитию «зеленой» энергетики и нефтегазовой отрасли между Узбекистаном и ОАЭ.
В сотрудничестве с Masdar в Узбекистане введены в эксплуатацию пять солнечных электростанций и одна ветряная электростанция общей мощностью 1247 МВт, а также система накопления энергии мощностью 63 МВт. Кроме того, в Кашкадарьинской области продолжается строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 300 МВт.
В рамках форума были подписаны соглашения с Masdar о строительстве системы хранения энергии на 300 МВт/600 МВт·ч в Навоийской области, а также с AMEA Power на 200 МВт/800 МВт·ч.
На фотографиях, опубликованных Минэнерго, видно, что с узбекистанской стороны соглашение подписывает председатель правления госкомпании «Узэнергосотиш» Жахонгир Обиджонов.
Ранее Spot писал, что ACWA привлекла более $1,5 млрд на проект солнечной электростанции мощностью 1 ГВт.