Metro ma’muriyati ijtimoiy tarmoqlardagi poyezdlar gavjumligi haqidagi xabarlarga e’tibor qaratdi. Yo‘lovchilar qatnovning eng gavjum paytlarida poyezdlar orasidagi uzoq tanaffuslardan shikoyat qilmoqdalar. Buning natijasida ular vagonlarda joy yo‘qligi sababli ketma-ket bir nechta poyezdni o‘tkazib yuborishga majbur bo‘lmoqdalar.
So‘nggi to‘rt yil ichida poytaxt metrosi 41 ta yangi tarkib sotib oldi, deya ta’kidladi matbuot xizmati. Buning natijasida bugungi kunda poyezdlarning umumiy soni 75 taga yetib, 2021-yildagi ko‘rsatkichdan ikki barobardan ziyod oshdi.
2026-yil davomida yana qo‘shimcha 56 dona zamonaviy metro vagonlarini harid qilish ko‘zda tutilgan. Buning natijasida tasarrufdagi harakat tarkiblarini yangilanishiga hamda yo‘nalishlarda poyezdlar oraliq intervalini qisqartirishga erishiladi.
Hozirda eng ko‘p poyezdlar Chilonzor yo‘nalishida harakatlanmoqda — tig‘iz soatlarda ularning soni 28 taga yetadi. Ular orasidagi intervallar 2021-yilga nisbatan besh daqiqadan 90 soniyagacha qisqardi, deya ta’kidladi metro ma’muriyati.
O‘zbekiston yo‘nalishida poyezdlar orasidagi vaqt ikki baravarga (6 daqiqadan 3 daqiqagacha), Yunusobod yo‘nalishida esa deyarli uch baravarga (11 daqiqadan 4 daqiqagacha) qisqardi.
Metroning halqa yo‘li qayta ishga tushirilgandan so‘ng, undagi intervallar 9 daqiqani tashkil etadi yoki birinchi marta ochilgandagiga qaraganda chorak qismga qisqaradi.

Ташкентский метрополитен планирует закупить новую партию вагонов в 2026 году, сообщила пресс-служба столичной подземки.
Администрация метро обратила внимание на посты в социальных сетях о высокой загруженности составов. Пассажиры жалуются на долгие интервалы между поездами в часы пик, при этом они вынуждены пропускать несколько поездов подряд из-за отсутствия места в вагонах.
За последние четыре года столичное метро закупило 41 новый состав, отметили в пресс-службе. Благодаря этому общее число поездов сейчас достигло 75, более чем вдвое превысив уровень 2021 года.
В течение 2026 года планируется приобрести еще 56 современных вагонов, отмечается в заявлении. Благодаря этому обновится подвижный состав, а интервалы между поездами сократятся.
Больше всего поездов сейчас работает на Чиланзарской линии — в часы пик их число достигает 28. Интервалы между ними по сравнению с 2021 годом сократились с пяти минут до 90 секунд, отметила администрация подземки.
На Узбекистанской линии время между поездами сократилось вдвое (с 6 минут до 3), на Юнусабадской — почти втрое (с 11 до 4 минут). После перезапуска кольцевой линии метро интервалы на ней составляют 9 минут, или на четверть меньше, чем при ее первом открытии.