O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozorida talab va taklif muvozanatga yaqinlashmoqda. Bu haqda Markaziy bankning 2025-yilning olti oyi yakunlari bo‘yicha moliyaviy barqarorlik sharhida ma’lum qilindi.
Ikkinchi chorakda uy-joylarning bozor va asosiy narxlari o‘rtasidagi tafovut yil boshidagi 17% ga nisbatan 4% gacha kamaydi. Agar bir kvadrat metrning asosiy narxi 9,1 mln so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, bozor narxi taxminan 9,4 mln so‘mga teng bo‘ldi.
Markaziy bank iqtisodchilari spekulyativ talab qisqarishi bilan uy-joy bozorida taklif sezilarli darajada oshganini ta’kidlamoqda. Natijada aholining ko‘chmas mulk sohasidagi xarid qobiliyati pasayishdan to‘xtadi.
Birinchi yarim yillikda bajarilgan qurilish ishlari hajmi 137,6 trln so‘mni yoki mamlakat yalpi ichki mahsulotining 17% ini tashkil etib, 2024-yilning shu davriga nisbatan 72% o‘sishni ko‘rsatdi. Shu bilan birga, qurilish-montaj ishlari sohasida narxlarning o‘sish sur’ati 6,3% ga oshdi.
Ijara stavkalari o‘sishining sekinlashishi spekulyativ talabning pasayishini ko‘rsatadi. Iyun oyi oxirida yillik o‘sish sur’ati 12%ni tashkil etdi, bu ko‘chmas mulkning investitsion jozibadorligi pasayganidan dalolat beradi.
Iyul oyi boshida ko‘chmas mulkning o‘rtacha narxlari aholi jon boshiga YIMning 22%ini tashkil etdi — bu o‘tgan yilga nisbatan 4 foizga kam. Qurilishning ko‘payishi fonida milliy valyutadagi narxlar 4,9% ga, dollarga qayta hisoblanganda esa yanada sezilarli pasayish kuzatildi — 6,2%.
O‘zbekistonda 2021-yildan beri birinchi marta maoshlar uy-joy narxlaridan tezroq oshdi. Birinchi yarim yillikda o‘rtacha nominal ish haqi 17% ga oshdi, ko‘chmas mulk narxining ish haqiga nisbatan o‘sish indeksi esa manfiy darajagacha (-0,3) pasaydi.
Shu bilan birga, ko‘chmas mulk bozorida katta talab saqlanib qolmoqda, bu o‘z uy-joyiga ega bo‘lmagan 157,3 ming oilaning mavjudligi bilan bog‘liq. Yarim yil ichida 177,5 mingta yoki o‘tgan yilga nisbatan 11% ga ko‘p ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalari rasmiylashtirildi, har oltinchi xaridor (31,6 ming) ipoteka oldi.
2024-yil bahoridan beri ipoteka kreditlarining o‘rtacha miqdori 300 mln so‘m atrofida biroz o‘zgarib turibdi. Shu bilan birga, ularning shartlari biroz yumshatildi — bir yil ichida o‘rtacha stavka 0,4% ga (19,2% gacha) pasaydi, muddat esa yarim yilga (17,2 yilgacha) uzaytirildi.
Avvalroq Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi sentabrda Toshkentda uy-joy ijara narxi oshgani haqida xabar bergandi.

Спрос и предложение на рынке недвижимости Узбекистана приближаются к равновесию. Об этом сообщается в обзоре финансовой стабильности по итогам шести месяцев 2025 года от Центрального банка.
Во втором квартале разница между рыночной и фундаментальной ценой жилья составила 4% против 17% в начале года. Если фундаментальная цена квадратного метра составила 9,1 млн сумов, то рыночная — около 9,4 млн сумов.
Экономисты ЦБ отмечают значительный рост предложения на рынке жилья при сокращении спекулятивного спроса. В результате покупательная способность населения в сфере недвижимости перестала снижаться.
Объем строительных работ, выполненных за первое полугодие, составил 137,6 трлн сумов или 17% ВВП страны, показав 72% прироста к тому же периоду 2024 года. При этом темпы роста цен в сфере строительно-монтажных работ поднялись на 6,3%.
На снижение спекулятивного спроса указывает замедлившийся подъем арендных ставок. Годовые темпы роста на конец июня составили 12%, что говорит о снижении инвестиционной привлекательности недвижимости.
Средние цены недвижимости на начало июля составляли 22% ВВП на душу населения — на 4% меньше, чем годом ранее. На фоне увеличения строительства цены в национальной валюте упали на 4,9%, а при перерасчете в доллары снижение было еще более ощутимым — 6,2%.
Впервые с 2021 года зарплаты в Узбекистане увеличивались быстрее цен на жилье. Средний номинальный оклад за первое полугодие поднялся на 17%, а индекс роста цен на недвижимость к зарплате опустился до отрицательного уровня (-0,3).
При этом на рынке недвижимости сохраняется значительный спрос, связанный в том числе с наличием 157,3 тыс. семей без собственного жилья. За полгода было оформлено 177,5 тыс. договоров купли-продажи недвижимости, или на 11% больше прошлогоднего, а каждый шестой покупатель (31,6 тыс.) брал ипотеку.
Средний размер ипотечного кредита с весны 2024 года немного колеблется около 300 млн сумов. При этом несколько смягчились их условия — средняя ставка за год снизилась на 0,4% (до 19,2%), а срок увеличился на полгода (до 17,2 лет).