O‘zbekistonning 2024-yildagi yalpi ichki mahsuloti qayta hisoblangach, $121 mlrddan oshdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
17-noyabr kuni Toshkentda tashkil etilgan xalqaro konferensiya va matbuot anjumanida Milliy statistika qo‘mitasi raisi Behzod Hamrayev yangi aniqlangan hajmlarni aks ettirish maqsadida YIMni qayta hisoblash natijalari borasida ma’lumot berdi.
Yakuniy hisob-kitoblarga ko‘ra, 2024-yil yakuni bilan mamlakat yalpi ichki mahsulotining nominal hajmi amaldagi 1 454,6 trln so‘mdan 1 535,4 trln so‘m (80,9 trln so‘m) ga yoki 5,6% ga ortdi. YIM AQSH dollari hisobida $115 mlrddan $121,4 mlrdga yetdi.
Shuningdek, qayta hisoblashdan so‘ng, o‘tgan yilda aholi jon boshiga YIM hajmi 41,3 mln so‘mni tashkil etdi. Davlat budjeti ijrosining to‘liq qamrovi ta’minlanishi natijasida 36,4 trln so‘m yangi qo‘shilgan qiymat aniqlandi.
Sanoat sohasi bo‘yicha o‘tgan yil uchun qo‘shilgan qiymat hajmi 12,7 trln so‘mga oshdi. Qishloq xo‘jaligida 5,6 trln so‘m, qurilishda 10,3 trln so‘m va xizmatlar sohasida 16,3 trln so‘m miqdorida yalpi qo‘shilgan qiymat qo‘shimcha hisoblandi.
Yanvar-sentabr oylari yakunlariga ko‘ra, mamlakatning yalpi ichki mahsuloti hajmi 1,3 kvadrillion so‘m ($108,73 mlrd) dan ortiqni, real o‘sish sur’ati esa 7,6% ni tashkil etdi. O‘sish sur’ati 2021-yildan beri eng yuqori darajada qolmoqda.
Joriy yil yakuni bilan O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti hajmi $135 mlrdga yetishi kutilmoqda. Prezident hukumatga yil oxirigacha iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlarini — 7% darajasida saqlab qolish bo‘yicha topshiriq berdi.

Валовый внутренний продукт Узбекистана за 2024 год превысил $121 млрд после пересчета, сообщила пресс-служба Национального комитета по статистике.
17 ноября председатель Национального комитета статистики Бехзод Хамраев представил информацию о результатах пересчета валового внутреннего продукта для «отражения вновь выявленных объемов».
Согласно окончательным расчетам, по итогам 2024 года номинальный объем ВВП увеличился на 5,6% (на 80,9 трлн сумов) — с 1454,6 трлн сумов до 1535,4 трлн сумов.
Таким образом, ВВП Узбекистана в долларах США вырос с $115 млрд до $121,4 млрд. После перерасчета объем ВВП на душу населения в 2024 году составил 41,3 млн сумов.
Основной причиной пересчета стало обеспечение полного охвата исполнения государственного бюджета" на 2024 год, который принес дополнительные 36,4 трлн сумов.
После пересмотра объем добавленной стоимости в сфере услуг увеличился на 16,3 трлн сумов, в промышленности — 12,7 трлн сумов, в строительстве — 10,3 трлн сумов, в сельском хозяйстве — 5,6 трлн сумов.
За девять месяцев 2025 года объем валового внутреннего продукта превысил 1,3 квадрлн сумов ($108,73 млрд) — рост на 7,6% в реальном выражении. Темпы прироста находятся на пике с 2021 года, когда наблюдалось восстановление после пандемии COVID-19.
По итогам этого года ВВП Узбекистана, как ожидается, достигнет $135 млрд. Президент поручил правительству сохранить высокие темпы экономического роста до конца года — на уровне 7%.