So‘nggi paytlarda Toshkentda tashqi reklama bo‘yicha reydlar o‘tkazilmoqda, nazorat tadbirlari doirasida tadbirkorlarga savdo nuqtalari va umumiy ovqatlanish joylaridagi peshlavhalarni ixtiyoriy ravishda olib tashlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berilmoqda. Shuningdek, poytaxtda avtomobillardagi tashqi reklamalarni tekshirish ishlari faol olib borilmoqda.
Spot Toshkent shahar hokimligi huzuridagi Raqamli rivojlanish departamentining “Tashqi reklama” loyiha ofisi rahbari Shahriyor Shoazizov bilan noqonuniy reklamaga qarshi reydlar, peshlavhalarni demontaj qilish va avtomobillardagi reklamalar nazorati borasida suhbatlashdi.
Reydlar kecha boshlangani yo‘q
Shahriyor Shoazizovning aytishicha, tashqi reklama bozorini tartibga soluvchi asosiy hujjatlar Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 21-fevraldagi (VMQ-104) va 2023-yil 31-avgustdagi (VMQ-428) qarorlari hisoblanadi. Mazkur hujjatlar asosida poytaxt hokimiyati besh yil oldin reydlar o‘tkazishni boshlagan.
Toshkent shahar hokimligi bosqichma-bosqich harakat qilishga qaror qildi — yirik reklama konstruksiyalaridan tortib kichiklarigacha. Birinchi bosqichda yo‘llar bo‘ylab o‘rnatilgan reklama bilbordlari o‘rganildi, atigi ikki yil ichida ularning 2−3 mingga yaqini demontaj qilindi. Undan keyin navbat turar-joy binolarining tomlari va fasadlaridagi reklamalarga (brandmauer) keldi. Joriy yilning o‘rtalarida avtomobillardagi peshlavhalar va tashqi reklamalar bo‘yicha nazorat ishlari boshlandi.
Shoazizovning ta’kidlashicha, hozirda shahar hokimiyati bir vaqtning o‘zida to‘rtta yo‘nalish bo‘yicha ish olib bormoqda: yer uchastkalari, xususiy binolar fasadlari, transport vositalari va tashqi reklama. Asosiy maqsad — poytaxtning tashqi qiyofasini yaxshilash.
Peshlavhalar
Raqamli rivojlanish departamenti joriy yilning o‘rtalaridan boshlab peshlavhalar bo‘yicha reydlar o‘tkazishni boshladi. Nazorat tadbirining birinchi bosqichiga poytaxtning faqat markaziy ko‘chalari, jumladan, Maxtumquli, Buyuk Ipak yo‘li, Shota Rustaveli va Toshkent Shimoliy temir yo‘l vokzalidan Amir Temur xiyobonigacha bo‘lgan ko‘chalar qamrab olindi. Xususan, peshlavhalar demontaji 8 ta tumanda amalga oshirildi: Olmazor, Yashnobod, Mirobod, Yakkasaroy, Mirzo Ulug‘bek, Chilonzor, Sergeli va Shayxontohur.
Umuman, butun shahar bo‘ylab 2 mingdan ortiq peshlavhalar olib tashlangan. Birgina Buyuk Ipak Yo‘li ko‘chasidagi binolar mulkdorlari ixtiyoriy ravishda 200 ta peshlavhani olib tashladi.
Foto: Dinora Erkenova / Spot
“Tashqi reklama” loyiha ofisi rahbari tadbirkorlarga qonunchilikka zid bo‘lgan peshlavhani olib tashlash bo‘yicha ko‘rsatma berilayotganini tushuntirdi. Ularga ushbu talabni ixtiyoriy ravishda bajarish uchun muddat beriladi.
Rad etilgan taqdirda, reklama bozorini tartibga soluvchi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tashqi reklama va axborotni joylashtirish tartibini buzganlik uchun BHMning 50 baravari (20,6 mln so‘m) miqdorida jarima solishi mumkin.
Shahar hokimligi xodimlari tomonidan tadbirkorlarga qoidabuzarliklar bilan o‘rnatilgan tashqi reklama obyektlari bo‘yicha jami 5,5 mingta ogohlantirish berilgan.
Reklama huquqi asosida
“Reklama to‘g‘risida"gi qonun reklama xususiyatidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olmagan peshlavhalar va ko‘rsatkichlar axborotiga nisbatan tatbiq etilmaydi. VMQ-104'ga muvofiq, hajmi 1 kv.metrgacha bo‘lgan peshlavhalar tashqi reklama obyekti hisoblanmaydi, ularning o‘lchami esa binoning mazkur peshlavha o‘rnatiladigan tomoni maydonining 5%idan oshmasligi kerak.
Shuningdek, hujjatda kompaniya haqidagi ma’lumotlarni iste’molchining e’tiboriga yetkazish uchun mo‘ljallangan axborot peshlavhalari ham ko‘zda tutilgan. Ularda faqat korxonaning qayd etilgan (yuridik) nomlanishi, uning joylashgan joyi va korxonaning ish tartibi ko‘rsatilishi mumkin.
Axborot peshlavhalari binoning devorida korxonaga kirish joyi yonida yoki kirish eshigida tashrif buyuruvchilarga qulay tarzda joylashtirilishi mumkin. Ularning o‘lchami ham 1 kv.metrdan oshmasligi kerak.
VMQ-428-son qaroriga ko‘ra, yuridik yoki jismoniy shaxs tomonidan boshqa yuridik va jismoniy shaxslar hamda jamoatchilik e’tiborini jalb qilish maqsadida joylashtirilgan, reklama tusiga ega bo‘lmagan, umumiy maydoni 1 kv.metrdan ko‘p bo‘lgan e’lonlar tashqi reklama va axborot obyektlari (konstruksiyalari) sifatida e’tirof etiladi hamda ular uchun belgilangan tartibda reklama joyining pasporti rasmiylashtiriladi.
Shahriyor Shoazizovning so‘zlariga ko‘ra, yonma-yon joylashgan kompaniyalar o‘zaro raqobatlasha boshlaydi va o‘z peshlavhalarini qo‘shnilarnikidan kattaroq qilishga urinadi. Bu esa, oqibatda qonun buzilishiga olib kelmoqda.
Foto: Toshkent shahar hokimligi
Xususiy yer uchastkalari, binolar, inshootlar va transport vositalarida (yo‘nalishli avtobuslardan tashqari) tashqi reklamani joylashtirish huquqini beruvchi reklama joyining pasporti YIDXP (my.gov.uz) orqali beriladi. Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisi va viloyatlar hokimlari tashqi reklama reklama joyining pasportini rasmiylashtirish va berish bo‘yicha vakolatli mansabdor shaxsni belgilashi kerak.
Toshkent shahar hokimligi barcha tashqi reklama obyektlari binolarning tashqi me’moriy ko‘rinishiga mos kelishi kerakligini ta’kidlamoqda. O‘z navbatida, VMQ-104'da “tashqi reklama obyektlarini va axborot ma’lumotlarini o‘rnatish binolarning me’moriy elementlariga, me’moriy yechimlariga, shaharsozlik va ushbu binolarning mulkdorlariga ziyon yetkazmasdan amalga oshirilishi, ularning barcha huquq va qonuniy manfaatlarini buzmasligi, aholining to‘laqonli yashash muhiti, tarixiy va madaniy merosi va me’moriy landshaftini saqlash va shakllantirishga hissa qo‘shishi kerak"ligi keltirilgan.
Tashqi reklama obyektlarini joylashtirish narxi xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashining 2024-yil 1-maydagi qarori bilan tasdiqlangan tariflardan kelib chiqib hisoblanadi. Joylashuviga qarab jami beshta tarif amal qiladi. 1 kv.metrning minimal qiymati oyiga BHMning 15%ini (61,8 ming so‘m) tashkil etadi.
Bundan tashqari, reklama obyektlari davlat tili talablariga muvofiqligi tekshiriladi. Qonunchilikka ko‘ra, O‘zbekiston hududida reklama davlat tilida tarqatilishi kerak. O‘z navbatida, tashqi reklamaning boshqa tillardagi yozuvi davlat tilidagi matnning pastki qismida gorizontal ravishda joylashtirilishi kerak, bunda u reklamaning umumiy maydonining 40%idan oshmasligi kerak.
Uy tomlari va avtomobillardagi reklamalar
Toshkent shahar hokimligi Raqamli rivojlanish departamenti vakilining aytishicha, turar-joy binolari tomlaridagi reklama konstruksiyalarini demontaj qilish ishlari davom etmoqda. Hammasi bo‘lib 250 ta noqonuniy obyekt aniqlangan hamda shundan 100 tasi demontaj qilingan. Qolgan 150 ta inshoot bo‘yicha ishlar davom etmoqda, ularni bir oy ichida yakunlash rejalashtirilgan.
Shahriyor Shoazizov tushuntirishicha, boshqaruv kompaniyalari yoki uy-joy mulkdorlari shirkatlari tashqi reklama operatorlari bilan shartnoma tuzib, reklama konstruksiyalarini o‘rnatish uchun uy tomidan joy ajratib beradi. Biroq, bu jarayon reklama joyi pasportini rasmiylashtirishsiz amalga oshirilgani bois, bunday obyektlar noqonuniy hisoblanadi.
Bundan tashqari, poytaxt ma’muriyati vakillari, Toshkent shahar IIBB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi va Raqobat qo‘mitasi xodimlari bir hafta ichida reklama bo‘yicha nazorat tadbirlarida 470 ta avtomobilni tekshirdi. 390 ta avtomashinaning reklama joyi pasporti mavjud emasligi aniqlandi. Natijada, qoidabuzarlar ogohlantirilib, yana bir avtomobil jarima maydoniga joylashtirildi.

В последнее время в Ташкенте проходят рейды по внешней рекламе, в рамках которых бизнес получает предписания в добровольном порядке снять вывески с торговых точек и заведений общепита. Также в столице активно проводятся проверки наружной рекламы на автомобилях.
Spot поговорил с руководителем проектного офиса «Внешняя реклама» Департамента цифрового развития при хокимияте Ташкента Шахриёром Шоазизовым о рейдах против незаконной рекламы, демонтаже вывесок и проверках автомобилей.
Рейды начались не вчера
Чиновник заявил, что основными документами, регулирующими рынок внешней рекламы, являются постановления Кабинета министров от 21 февраля 2020 года (ПКМ-104) и от 31 августа 2023 года (ПКМ-428). На основе этого документа городские власти начали проводить рейды еще пять лет назад.
Хокимият Ташкента решил действовать поэтапно — от больших рекламных конструкций к малым. На первом этапе проверялись рекламные щиты и билборды вдоль дорог, которых лишь за два года было демонтировано около 2−3 тыс. штук, затем перешли к рекламе на крышах и фасадах жилых домов (брандмауэр). В середине этого года стартовала работа по вывескам и наружной рекламе на автомобилях.
Шахриёр Шоазизов подчеркнул, что сейчас городские власти ведут одновременную работу по четырем направлениям: земельные участки, фасады частных зданий, транспортные средства и наружная реклама. Основная цель — улучшить внешний облик столицы.
Вывески
Департамент цифрового развития начал проводить рейды по вывескам с середины нынешнего года. На первом этапе проверки охватывают лишь центральные улицы столицы, включая Махтумкули, Буюк Ипак Йули, Шота Руставели и улицу от Северного ж/д вокзала Ташкента до сквера Амира Темура. В частности, демонтаж вывесок затронул восемь районов: Алмазарский, Яшнабадский, Мирабадский, Яккасарайский, Мирзо-Улугбекский, Чиланзарский, Сергелийский и Шайхантахурский.
По всему городу было снято больше 2 тыс. вывесок. Только на улице Буюк Ипак Йули («Максимка») собственники добровольно убрали 200 вывесок.
Фото: Динора Эркенова / Spot
Руководитель проектного офиса «Внешняя реклама» пояснил, что предпринимателям выдается предписание о необходимости снять вывеску, которая нарушает закон. Для этого им дают срок для добровольного исполнения требования. В случае отказа Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, являющийся регулятором рынка рекламы, может оштрафовать на 50 БРВ (20,6 млн сумов) за нарушение порядка размещения внешней рекламы и информации.
Всего сотрудники городского хокимията выдали 5,5 тыс. предупреждений субъектам предпринимательства, касающихся объектов внешней рекламы, установленных с нарушениями.
На правах рекламы
Закон «О рекламе» не распространяется на информацию вывесок и указателей, не содержащих сведений рекламного характера. Согласно ПКМ-104, вывески размером до 1 кв. м не являются объектом наружной рекламы, а их размер не может превышать 5% площади той стороны здания, на которой они установлены.
Также в документе предусмотрены информационные вывески, которые предназначены для доведения до сведения потребителя информации о компании. На них могут быть указаны лишь зарегистрированное (юридическое) наименование предприятия, его местонахождение и режим работы предприятия. Информационные вывески можно размещать на стене здания у входа или на входной двери, но их размер также не может превышать 1 кв. м.
В ПКМ-428 указано, что объявления не рекламного характера, размещаемые юридическим или физическим лицом с целью привлечения внимания других юридических и физических лиц и общественности, общей площадью более 1 кв. м, признаются объектами внешней рекламы и информации и для них оформляется паспорт рекламного места.
По словам Шахриёра Шоазизова, компании, расположенные рядом, начинают соревноваться между собой и стремятся сделать свои вывески больше, чем у соседей. В результате это приводит к нарушениям законодательства.
Фото: хокимият Ташкента
Паспорт рекламного места, дающий право размещать внешнюю рекламу на частных земельных участках, зданиях, сооружениях и транспортных средствах (кроме маршрутных автобусов), выдается через ЕПИГУ. Председатель Совета министров Каракалпакстана и хокимы областей должны определить уполномоченное должностное лицо по оформлению и выдаче паспортов рекламного места внешней рекламы.
В хокимияте Ташкента указывают на то, что все объекты внешней рекламы должны соответствовать внешнему архитектурному облику зданий. В свою очередь, ПКМ-104 предписывает размещать рекламу и вывески «без ущерба архитектурным элементам, архитектурным решениям зданий, градостроительству и собственникам этих зданий, не нарушая их прав и законных интересов, способствуя сохранению и формированию полноценной среды обитания населения, исторического и культурного наследия и архитектурного ландшафта».
Стоимость размещения объектов внешней рекламы рассчитывается исходя из тарифов, утвержденных постановлением Кенгаша народных депутатов Ташкента от 1 мая 2024 года. Всего действуют пять тарифов в зависимости от расположения. Минимальная стоимость 1 кв. м составляет 15% БРВ (61,8 тыс. сумов) в месяц.
Кроме того, рекламные объекты проверяют на соответствие требованиям о государственном (узбекском) языке. Согласно законодательству, на территории Узбекистана реклама распространяется на госязыке. В свою очередь, перевод внешней рекламы на других языках должен быть размещен горизонтально на нижней части текста на госязыке, при этом не превышая 40% общей площади рекламы.
Реклама на крышах домов и автомобилях
Представитель Департамента цифрового развития хокимията Ташкента заявил, что продолжается демонтаж рекламных конструкций на крышах жилых домов. Всего выявлено 250 незаконных объектов, из которых 100 единиц уже демонтировано. Работа по оставшимся 150 конструкциям продолжается, ее планируется завершить в течение одного месяца.
Шахриёр Шоазизов пояснил, что управляющие компании или ТСЖ заключают договор с операторами наружной рекламы и предоставляют место на крыше дома для размещения рекламных конструкций. Однако это происходит без оформления паспорта рекламного места, из-за чего данные объекты считаются незаконными.
Кроме того, представители столичной администрации, сотрудники Управления безопасности дорожного движения ГУВД Ташкента и Комитета по конкуренции за неделю проверили 470 автомобилей с рекламой. У 390 машин отсутствовали паспорта рекламного места. Все нарушители получили предупреждения, еще один автомобиль был помещен на штрафплощадку.
В результате рейдов по линии автотранспорта через ЕПИГУ поступило около 1200 заявок на оформление рекламных паспортов. Руководитель проектного офиса «Внешняя реклама» добавил, что в случае отказа заявку можно будет снова направить в течение 5 дней бесплатно.
В июле хоким Ташкента Шавкат Умурзаков сообщил, что британская компания Atlas разработала дизайн-код для Ташкента. Документ устанавливает единые требования к фасадам, тротуарам и зеленым зонам.
По его словам, президент поручил провести работы по благоустройству и ремонту, что приведет к улучшению внешнего облика столицы. Умурзаков признал «множество обоснованной критики» со стороны населения касательно внешнего вида Ташкента.