Bu laynerlar Uzbekistan Airways’ning ICBC Aviation Leasing bilan hamkorlik doirasida oladigan birinchi samolyotlari bo‘ladi. Ular yetkazilgach, A321neo parkidagi samolyotlar soni 15 taga yetadi.
Yangi samolyotlar ishlab chiqaruvchining Airspace Premium yuqori qulaylikdagi salonlari bilan jihozlanadi. Shuningdek, bortda zamonaviy ko‘ngilochar multimedia tizimlari va parvoz vaqtida internet mavjud bo‘ladi.
Kompaniya ta’kidlashicha, ICBC Aviation Leasing bilan kelishuv aviakompaniyaning parkni yangilash va kengaytirish strategiyasi doirasiga kiradi.
Hamkorlikning ushbu yangi yo‘nalishi aviatrizning lizing bozoridagi ishtirokini kuchaytirishi kutilmoqda.
Avvalroq AQSh Davlat departamenti O‘zbekiston $8,5 mlrdga 22 ta Boeing 787 Dreamliner samolyotini sotib olishi haqida xabar bergandi.
Har bir samolyotning narxi $386,3 mln bo‘lib, bu asosiy narxdan yuqori. Uzbekistan Airways shartnoma summasi va tafsilotlari haqida izoh bermadi.

Uzbekistan Airways планирует получить два самолета в лизинг от китайской компании ICBC Aviation Leasing. Об этом сообщает пресс-служба национального авиаперевозчика.
Стороны подписали соглашение о намерениях (letter of intent) по поводу поставки двух новых лайнеров Airbus A321neo в двуклассной компоновке. Воздушные суда должны прибыть в Узбекистан в течение 2027−2028 годов.
Лайнеры станут первыми, которые Uzbekistan Airways получит в рамках сотрудничества с ICBC Aviation Leasing. После их поставки парк самолетов Airbus A321neo увеличится до 15 единиц.
Новые самолеты будут оборудованы салонами повышенной комфортности Airspace Premium от производителя. Также в их оснащение входят современные развлекательные мультимедиа-системы и доступ к интернету в полете.
Договоренность с ICBC Aviation Leasing входит в рамки стратегии Uzbekistan Airways по обновлению и расширению авиапарка, отметили в компании. Ожидается, что новое направление партнерства укрепит присутствие перевозчика на рынке авиализинга.
Ранее Spot писал, что Госдеп США подтвердил информацию о закупке Узбекистаном 22 самолетов Boeing 787 Dreamliner общей стоимостью $8,5 млрд.