Bugun davlat-xususiy sheriklikka bag‘ishlangan uchinchi davra suhbat doirasida Aksa Energiya Samarqand viloyatidagi tarqatish elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish va ularni xususiy hamkorga boshqaruvga topshirish bo‘yicha xalqaro tenderda g‘olib ekani haqidagi hujjatni oldi.
O‘zbekiston tomonidan sertifikat Hududiy elektr tarmoqlari" birinchi rais o‘rinbosari Alvar Gaybullaev tomonidan topshirildi.
2024-yil oktabr oxirida O‘zbekiston hukumati Samarqand viloyatidagi mintaqaviy tarqatish elektr tarmoqlari loyihasi bo‘yicha koncessiya tanlovini e’lon qildi.
Loyihaning asosiy maslahatchisi sifatida Jahon banki guruhi tarkibidagi Xalqaro moliya korporatsiyasi jalb qilindi.
Xususiy hamkordan quyidagi maqsadlar kutilgan edi:
- tarqatish tarmoqlarini kengaytirish va yangilashga sarmoya kiritish;
- 35 kV gacha bo‘lgan liniyalarni modernizatsiya qilish loyihasini ishlab chiqish, mavjud 6−10 kV liniyalarni 35 kV ga yangilash yoki almashtirish ishlari;
- ta’minotdagi yo‘qotishlarni kamaytirish, samaradorlikni oshirish va modernizatsiya qilish;
- oxirgi foydalanuvchilarga xizmat sifatini yaxshilash;
- operatsion samaradorlik va natijadorlikni optimallashtirish;
- sektorida texnologiyalar va innovatsiyalarni rivojlantirish;
- ko‘cha yoritish tizimini amalga oshirish, boshqarish, ekspluatatsiya qilish va kengaytirish.
Dekabr oyida prezident Aksa Enerji rahbari Cemil Kazanchi bilan “yashil” energiya loyihalarini muhokama qildi. Turkiya kompaniyasi biogaz stansiyalari qurilishi va gaz tranzit tizimini modernizatsiyalash ishlariga jalb qilinishi rejalashtirilgan edi.
Elektr tarmoqlarini xususiy sektorga topshirish
2024-yil avgustida Prezident 2030-yilgacha davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish choralarini tasdiqladi. Ustuvor DXSh loyihalari qatoriga Samarqand viloyatidagi elektr tarmoqlari va gaz quvurlarini modernizatsiya qilish va boshqaruvga topshirish kiritildi. Tanlov g‘oliblari bilan kelishuvlarni mos ravishda 2025 va 2026-yillar oxiriga qadar imzolash rejalashtirilgan edi.
O‘tgan yil noyabrida tarqatish tarmoqlarini DXSh asosida investorlarga topshirish ularni modernizatsiya qilish uchun $4 mlrd jalb qilish imkonini berishi ma’lum bo‘lgandi.
2025-yilda Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlaridagi tarmoqlarga xususiy operatorlarni jalb qilish rejalashtirilgan edi.
2025-yil iyunida Shavkat Mirziyoyev Toshkent investitsiya forumida murojaat qilib, yil oxirigacha Samarqand elektr tarmoqlari xususiy boshqaruvga topshirilishini, 2026-yilda esa yana 8 viloyat tarmoqlari xususiy boshqaruvga o‘tishini ma’lum qildi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 2026-yilda Afg‘onistonga elektr energiyasini yetkazib berishni davom ettirishi haqida yozgandi.

Электросети в Самаркандской области передадут в управление турецкой компании Aksa Enerji, сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Сегодня в рамках третьего круглого стола, посвященного государственно-частному партнерству, Aksa Enerji вручили документ о победе в международном тендере по проекту модернизации распределительных электросетей в Самаркандской области и передачи их в управление частному партнеру. Со стороны Узбекистана сертификат передал первый заместитель председателя правления «Региональных электросетей» Алвар Гайбуллаев.
В конце октября 2024 года правительство Узбекистана объявило конкурс по проекту концессии региональных распределительных электросетей в Самаркандской области. В качестве ведущего советника по проекту была привлечена Международная финансовая корпорация, входящая в группу Всемирного банка.
От частного партнера ожидалось достижение следующих целей:
- инвестирование в расширение и обновление распределительной сети;
- разработка проекта по модернизации линий до 35 кВ, проведение строительных и монтажных работ по замене или модернизации существующих линий 6−10 кВ на линии 35 кВ;
- сокращение потерь при распределении за счет повышения эффективности, модернизации и эксплуатации;
- повышение качества обслуживания конечных пользователей;
- оптимизация операционной эффективности и результативности;
- продвижение технологий и инноваций в секторе;
- реализация, управление, эксплуатация, расширение системы уличного освещения.
В декабре президент обсудил с руководителем Aksa Enerji Джемилем Казанчи проекты в сфере «зеленой» энергетики. Турецкую компанию планировалось привлечь к строительству биогазовых станций и модернизации газотранспортной системы.
Передача электросетей частному сектору
В августе 2024 года президент утвердил меры по развитию государственно-частного партнерства до 2030 года. В число приоритетных проектов ГЧП вошли модернизация и передача в управление электросетей и газопроводов в Самаркандской области. Заключить соглашения с победителями тендеров планировалось к концу 2025 года и концу 2026 года соответственно.
В прошлом ноябре стало известно, что передача распределительных сетей инвесторам на основе ГЧП позволит привлечь $4 млрд на их модернизацию.
В 2025 году планировалось привлечь частных операторов к управлению сетями в Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях.
В июне Шавкат Мирзиёев, выступая на Ташкентском инвестиционном форуме, сообщил, что до конца этого года правительство передаст в частное управление электросети Самарканда, а в 2026 году — еще в 8 регионах.