Tezkor guruhlar 24−25 noyabr kunlari Toshkent shahri, Qibray, Zangiota va Toshkent tumanlaridagi issiqxonalarda ekologik reyd o‘tkazdilar. Bu haqda Milliy ekologiya qo‘mitasi (sobiq Ekologiya vazirligi) ma’lum qildi.
Tadbirlar Davlat ekologiya nazorati inspeksiyasi (Ekopolitsiya) tomonidan “atrof-muhit xavfsizligini ta’minlash va aholi salomatligini muhofaza qilish” maqsadida uyushtirildi. Unda Ichki ishlar boshqarmasi, Milliy gvardiya va Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari ishtirok etishdi.
Reyd davomida huquq-tartibot idoralari xodimlari va Ekopolitsiya 103 ta korxona va xo‘jalik yurituvchi subyektlarni tekshirdi. Tekshiruvchilar atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlari talablariga rioya etilishini o‘rganishdi.
Tekshiruvlar natijasida 38 ta qonunbuzarlik aniqlandi va qonunbuzarlarga 34,8 mln so‘m miqdorida jarima solindi. Atrof-muhitga salbiy ta’siri tufayli 18 ta obyektning faoliyati 10 kunga to‘xtatib qo‘yildi.
Foto: Eco Info / Telegram, Effekt Makarenko / Telegram
Tekshiruvlar natijasida e’lon qilingan foto va videolarda issiqxona egalari ifloslantiruvchi yoqilg‘i turlari — avtomobil shinalari, ko‘mir, mazut va polimer materiallardan foydalanayotgani ko‘rinadi. Ko‘plab issiqxonalarda tutun filtrlari ham mavjud emas.
Issiqxona xo‘jaliklaridan tashqari, Ekologiya qo‘mitasi umumiy ovqatlanish muassasalari faoliyatini ham tekshirgan. Hozirda reydlar davom etmoqda, deb ta’kidlandi idorada.
Shavkat Mirziyoyev 25-noyabrdagi farmonida Toshkent shahri va Toshkent viloyatining unga yaqin tumanlaridagi issiqxonalarni uzluksiz gaz bilan ta’minlashni topshirgan edi.
Shu bilan birga, 200 kvadrat metrdan katta issiqxonalar tomonidan shina, bitum yoki mazutdan yoqilg‘i sifatida foydalanganlik uchun qozonlarni musodara qilish bilan jinoiy javobgarlik joriy etish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq Toshkentda uch oyda 12 ta sun’iy ko‘l va suv havzasi barpo etilishi haqida xabar berilgandi.
Ikki hafta ichida Toshkentdagi favvoralar sonini kamida ikki baravar ko‘paytirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqiladi va taqdim etiladi.

Оперативные группы 24−25 ноября провели экологический рейд в теплицах Ташкента, Кибрайского, Зангиатинского и Ташкентского районов. Об этом сообщил Национальный комитет по экологии (бывшее Минэкологии).
Мероприятия были организованы Государственной инспекцией по экологическому контролю (Экополицией) для «обеспечения безопасности окружающей среды и защиты здоровья населения». В них участвовали сотрудники управлений внутренних дел столицы и Ташкентской области, Национальной гвардии и МЧС.
В ходе рейда правоохранители и Экополиция проверили 103 предприятия и хозяйствующих субъекта. Проверяющие изучали соблюдение требований законодательства об охране атмосферного воздуха.
По итогам проверок было выявлено 38 нарушений, за которые на нарушителей наложили 34,8 млн сумов штрафов. Работа 18 объектов из-за негативного воздействия на окружающую среду была приостановлена на 10 дней.
Фото: Eco Info / Telegram, Эффект Макаренко / Telegram
На фото и видео, опубликованных по итогам проверок, видно использование владельцами теплиц загрязняющих видов топлива — автомобильных покрышек, угля, мазута и полимерных материалов. Во многих теплицах также отсутствуют фильтры дыма.
Кроме тепличных хозяйств, Комитет по экологии проверял работу заведений общепита. Сейчас рейды продолжаются, отметили в ведомстве.
В указе от 25 ноября Шавкат Мирзиёев поручил обеспечить бесперебойную подачу газа в теплицы Ташкента и близлежащих районов Ташкентской области. При этом планируется ввести уголовную ответственность с конфискацией котлов за использование теплицами крупнее 200 кв. метров покрышек, битума или мазута в качестве топлива.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане введут ответственность за бетонирование зеленых зон возле многоэтажек и застройку лесного фонда.