Bojxona qo‘mitasi iPhone 17 smartfonlarining yirik partiyasini O‘zbekistonga noqonuniy olib kirishga urinishning oldini oldi.
Kontrabandaga qarshi kurashish boshqarmasi va Toshkent-AERO posti xodimlari Dubaydan uchib kelgan respublika fuqarosini qo‘lga oldi.
Uning qo‘l sumkalari ko‘zdan kechirilganda Apple’ning deklaratsiya qilinmagan 95 ta smartfoni borligi aniqlangan.
Qoidabuzar Pro versiyasida 8 ta iPhone 17 va Pro Max versiyasida 87 ta iPhone olib kirishga uringan. Texnikaning umumiy qiymati 1,913 mlrd so‘mga baholanmoqda.
Bojxona organlari qoidabuzarlik fakti bo‘yicha tergov olib bormoqda. Qurilamalar ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yilib, vaqtinchalik saqlash uchun joylashtirildi.
Oktabr oyidan boshlab Bojxona qo‘mitasi yo‘lovchi bojxona deklaratsiyalarini to‘ldirish uchun mobil ilovani ishga tushirdi. Yo‘lovchi deklaratsiyasi ilovasida ariza beruvchining ma’lumotlari OneID orqali avtorizatsiyadan so‘ng avtomatik ravishda ko‘rsatiladi.
Ariza beruvchi chegaradan o‘tish turini (kirish yoki chiqish) tanlashi va o‘zi bilan birga bo‘lgan valyuta boyliklari va tovarlarni ko‘rsatishi kerak. Alohida funksiya mobil telefonni import qilishda e’lon qilish imkonini beradi. Shuningdek, bojxona aeroportlarda deklaratsiyalarni to‘ldirish uchun maxsus infokiosklar o‘rnatishga va’da berdi.
Aprel oyida Vazirlar Mahkamasi jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekistonga tovarlarni bojsiz olib kirishning yangi normalarini tasdiqladi. Unga ko‘ra, 1-maydan boshlab xalqaro kuryerlik jo‘natmalarida oyiga $200 lik (ilgari bir chorakda $1000) tovarlarni boj to‘lamasdan qabul qilishga ruxsat beriladi. Pochta jo‘natmalari uchun me’yor o‘zgarishsiz qoldi — $100.
Yuksalish harakati bojlarning bozor raqobatiga salbiy ta’sirini, shuningdek, fuqarolarning tovarlarni sotib olish xarajatlarining oshishini ta’kidladi.
Ekspertlar import bojlarining pastroq, mutanosib va progressiv stavkalarini joriy etishga, shuningdek, tijorat importi va shaxsiy ehtiyojlar uchun olib kirish o‘rtasidagi chegaralarni belgilashga chaqirdi.
Avvalroq Spot xalqaro pochta jo‘natmalari bojxona nazoratida xavf darajasiga qarab rasmiylashtirilishi haqida yozgandi. Jo‘natmalar bojxona nazoratida qizil, sariq va yashil yo‘laklar bo‘yicha tekshiruvdan o‘tkaziladi.

Таможенный комитет пресек попытку несанкционированного ввоза крупной партии iPhone 17 в Узбекистан, сообщила пресс-служба ведомства.
Сотрудники управления по борьбе с контрабандой и поста «Ташкент-АЭРО» задержали гражданина республики, прибывшего рейсом из Дубая. В его ручных сумах при досмотре было обнаружено 95 незадекларированных смартфонов от Apple.
Нарушитель пытался ввезти 8 iPhone 17 в версии Pro и 87 — в варианте Pro Max. Общая стоимость техники оценивается в 1,913 млрд сумов.
По факту нарушения таможенные органы ведут дознание. Аппараты были изъяты и помещены на временное хранение как вещественные доказательства.
С октября Таможенный комитет запустил мобильное приложение для заполнения пассажирских таможенных деклараций. В приложении Yo’lovchi deklaratsiyasi данные заявителя указываются автоматически после авторизации по OneID.
Заявителю требуется выбрать вид следования через границу (въезд или выезд) и указать валютные ценности и товары при себе. Отдельная функция позволяет задекларировать мобильный телефон при ввозе. Также таможня обещала установить в аэропортах специальные инфокиоски для заполнения деклараций.
В апреле Кабмин утвердил новые нормы беспошлинного ввоза товаров физлицами в Узбекистан. Согласно им, с 1 мая разрешается получать в международных курьерских отправлениях без уплаты пошлины товары стоимостью $200 в месяц (ранее на $1000 за квартал). Норма для почтовых отправлений осталась прежней — $100.
Движение «Юксалиш» отметило негативное влияние пошлин на рыночную конкуренцию, а также увеличение расходов граждан на покупку товаров. Эксперты призвали ввести более низкие, пропорциональные и прогрессивные ставки импортных пошлин, а также обозначить границы между коммерческим импортом и ввозом для личных нужд.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане для почтовых и курьерских посылок вводятся таможенные «светофорные» коридоры.