O‘zbekiston Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) atom elektr stansiyasini qurish loyihasi bo‘yicha jamoatchilik eshituvini e’lon qildi.
Eshituvlarda bo‘lajak AES qurilishi va ekspluatatsiyasining atrof-muhitga ta’sirini baholash muhokama qilinadi. Uchrashuv joyi sifatida Jizzax viloyati Forish tumanidagi Bog‘don qishlog‘ining qurilish maydoni yaqinidagi 30-sonli madaniyat markazi tanlandi.
Qayd etilishicha, eshituvlar 23-dekabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 11:00 da bo‘lib o‘tadi.
Loyiha Rossiyada ishlab chiqarilgan umumiy quvvati 2110 MVt bo‘lgan VVER-1000 va RITM-200N reaktorlarini o‘z ichiga oladi.
Ular yiliga 16−17 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi mumkin bo‘ladi, AESning O‘zbekiston energiya balansidagi ulushi esa 12−15 foizni tashkil etadi.
Atomqurilisheksport — Rosatom davlat korporatsiyasining xalqaro muhandislik bo‘limi loyihaning bosh pudratchisi hisoblanadi. Qurilish davrida 13 mingtagacha ish o‘rni yaratiladi, AES ishga tushirilgandan so‘ng yana 2 mingta ish o‘rni yaratiladi.
AESning taxminiy ekspluatatsiya muddati 60 yilni tashkil etadi.
O‘zatom barcha manfaatdor tomonlar vakillarini eshituvlarda ishtirok etishga taklif qiladi. Loyiha bo‘yicha takliflar info@uzatom.uz va direksiyaaes@uzatom.uz elektron manzillariga qabul qilinadi.
9-oktabr kuni O‘zbekistonda kichik atom elektr stansiyasi qurilishining hal qiluvchi bosqichi boshlandi. Jizzax viloyatidagi qurilish maydonida RITM-200N reaktori o‘rnatiladigan energoblok uchun kotlovan qazish ishlari yo‘lga qo‘yildi.
Avgust oyida “O‘zatom” boshqarmasi rahbari Azim Ahmedxo‘jayev kelajakdagi kichik atom elektr stansiyasining dastlabki betonini 2026-yil mart oyida quyish rejalashtirilganini ma’lum qilgan edi. Amaldorning ta’kidlashicha, beton quyish loyihani amalga oshirishning faol bosqichiga o‘tishni anglatadi va bu bevosita stansiya qurilishiga olib keladi.
Avvalroq O‘zatom O‘zbekiston AQShning kichik yadro reaktorlari texnologiyasini o‘rganmoqchi ekanligi haqida xabar berilgandi.
Azim Axmedxo‘jayev agentlik referent namunalar paydo bo‘lganidan keyin Amerikaning kichik modulli reaktorlarini qo‘llash imkoniyatini baholashini qayd etdi.

Агентство по атомной энергии Узбекистана («Узатом») анонсировало общественные слушания по проекту строительства в Узбекистане атомной электростанции.
На слушаниях будет обсуждаться оценка воздействия на окружающую среду строительства и эксплуатации будущей АЭС. Местом встречи выбран культурный центр №30 поселка Богдон в Фаришском районе Джизакской области, недалеко от стройплощадки.
Слушания пройдут 23 декабря в 11:00 по ташкентскому времени.
Проект включает в себя реакторы ВВЭР-1000 и РИТМ-200Н российской разработки суммарной мощностью 2110 МВт. Ежегодно они смогут вырабатывать 16−17 млрд кВт·ч электроэнергии, а доля АЭС в энергобалансе Узбекистана составит 12−15%.
Генеральным подрядчиком проекта выступает «Атомстройэкспорт» — международный инженерный дивизион госкорпорации «Росатом». В период строительства будет создано до 13 тыс. рабочих мест, после запуска АЭС — еще 2 тыс.
Ориентировочный срок эксплуатации АЭС составит 60 лет.
«Узатом» приглашает представителей всех заинтересованных сторон к участию в слушаниях. Предложения по проекту принимаются по электронным адресам info@uzatom.uz и direksiyaaes@uzatom.uz.
9 октября в Узбекистане начался ключевой этап сооружения малой АЭС. На строительной площадке в Джизакской области приступили к выемке грунта под котлован энергоблока с реактором РИТМ-200Н.
В августе глава «Узатома» Азим Ахмедхаджаев сообщил, что первый бетон будущей малой АЭС поручено залить в марте 2026 года. Чиновник пояснил, что заливка бетона означает переход к активной фазе реализации проекта, которая непосредственно ведет к строительству станции.
Ранее Spot писал, что Узбекистан планирует изучить американские технологии малых модульных реакторов.