Shavkat Mirziyoyev kelajakda Urgutda aeroport qurishga va’da berdi. Bu haqda u 25-noyabr kuni Urgut tumani faollari bilan uchrashuvda ma’lum qildi, deya xabar berdi O‘zbekiston 24 telekanali.
O‘tgan hafta prezident joriy yilning fevral oyi oxirida qurilishi boshlangan Samarqand-Urgut yangi temir yo‘l liniyasini qurish ishlarining borishi bilan tanishdi. Yo‘nalish 2025-yil oxirida ishga tushirilishi kutilmoqda.
Davlat rahbari jamoatchilik vakillari bilan birga poyezdda Urgutga bordi. Safar davomida temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilarga qulayliklarni oshirish, liniyalarni elektrlashtirish va atrofini obodonlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
“Yo‘lda menga „Urgutga temir yo‘l olib keldingiz, endi aeroport qurib bering, demasin“, deyishyapti. „Nimaga aeroport qurmas ekanman? Kelajakda qurib beraman“, dedim. Buni amalga oshiramiz, Xudo xohlasa, nimaga qilmaymiz?”, — dedi prezident.
Mirziyoyev Samarqand viloyati kengashi yig‘ilishidagi nutqida aholi soni bo‘yicha respublikada yetakchi o‘rinni egallagan Urgut tumanini alohida ta’kidladi — 600 mingdan ortiq kishi. “Urgut” erkin iqtisodiy zonasida $860 mlnlik loyihalar amalga oshirilishi orqali tuman Samarqand viloyatining eng yirik sanoat markazlaridan biriga aylandi.
Prezident Urgutni O‘zbekistonning eng zamonaviy shaharlaridan biriga aylantirish bo‘yicha qator chora-tadbirlarni e’lon qildi. Quyi Kamangaron mahallasida “Yangi O‘zbekiston” massivi yonida yangi urbanizatsiya tamoyillari asosida 100 ming aholiga mo‘ljallangan eko-shaharchalar barpo etish rejalashtirilgan.
Yangi shaharchada yo‘llar, suv ta’minoti, kanalizatsiya, elektrlashtirish, ijtimoiy infratuzilma va biznesni rivojlantirish uchun $50 mln ajratiladi. 3 gektar maydonda 35 ta davlat muassasasi uchun yagona ma’muriy markaz joylashadi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston aeroportlarida yo‘lovchilar oqimi yil boshidan buyon 14% ga, yuk tashish 12% ga oshgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев пообещал в будущем построить аэропорт в Ургуте. Об этом 25 ноября он заявил на встрече с активом Ургутского района.
На прошлой неделе президент ознакомился с ходом работ по возведению новой железнодорожной линии Самарканд — Ургут, строительство которой стартовало в конце февраля этого года. Запуск ветки ожидается в конце 2025 года.
Глава государства вместе с представителями общественности отправился в Ургут на поезде. В ходе поездки он дал поручения по развитию железнодорожной инфраструктуры, повышению комфорта для пассажиров, электрификации линий и облагораживанию прилегающих территорий.
«Мне в дороге говорят: „Вы принесли железную дорогу в Ургут, пусть они теперь не попросят построить аэропорт“. Почему я не построю аэропорт? Я сказал, что построю [аэропорт] в будущем. Дай бог, сделаем — почему нет?», — заявил президент, выступление которого приводит телеканал Oʻzbekiston 24.
Мирзиёев в своем выступлении на заседании Кенгаша Самаркандской области выделил Ургутский район, по населению занимающий ведущее место в республике — более 600 тыс. человек. Благодаря проектам на $860 млн в СЭЗ «Ургут» район стал одним из крупнейших промышленных хабов Самаркандской области.
Президент анонсировал ряд мер по преобразованию Ургута в один из самых современных городов Узбекистана. В махалле «Куий Камангарон» планируется построить рядом с массивом «Новый Узбекистан» эко-городок на 100 тыс. человек на основе новых принципов урбанистики.
На дороги, водопровод, канализацию, электрификацию, социальную инфраструктуру и развитие бизнеса в новом городке будет выделено $50 млн. На территории в 3 га расположится единый административный центр для 35 госучреждений.
Ранее Spot писал, что пассажиропоток в аэропортах Узбекистана вырос на 14% с начала года, грузоперевозки — на 12%.