Loyiha jamoasi sun’iy intellekt yechimlari ustida ishlash va ularni joriy etish bo‘yicha 5 yildan ortiq tajribaga ega. Hozirda ular nutq va tilni qayta ishlashning mahalliy modellari — TTS, STT, speech-to-speech hamda Markaziy Osiyo tillari uchun mo‘ljallangan katta til modelini yaratish ustida ishlamoqda.
Yaqin kunlarda kompaniya AI-mahsulotlar qatorini taqdim etadi. Ular orasida: ovozli agent, yangi avlod chat-boti, speech-tahlilchi, tarjimon hamda yuridik AI-yordamchisi mavjud.
“O‘zbekiston o‘ziga xos ‘intellektual kod’ga ega. Bizning missiyamiz — mahalliy g‘oyalarni global standartlarga moslashtirib, mamlakatni sun’iy intellekt bo‘yicha yangi markazga aylantirish”, — dedi Frame asoschisi va CEO Eduard Ishkulov.
“Biz AI’ni shunchaki AI bo‘lgani uchun yaratmaymiz. Biz biznesning real ehtiyojlarini tezroq va samaraliroq hal qiladigan texnologiyalar ishlab chiqamiz”, — dedi Frame AI hammuassisi va CEO Said Abdusattarov.
“O‘ylaymanki, ushbu hamkorlik Frame va Frame AI’ning rivojlanishi hamda o‘z o‘rnini mustahkamlashi uchun muhim boshlanish bo‘ladi. Bu nafaqat O‘zbekiston bozorini tubdan o‘zgartiradi, balki mintaqaning global sahnadagi ko‘rinishini ham oshiradi”, — dedi Frame AI hammuassisi Utkir Turakulov.

Команда проекта имеет более пяти лет опыта в разработке и внедрении AI-решений и сейчас работает над локальными моделями обработки речи и языка, включая TTS, STT, speech-to-speech и большую языковую модель для среднеазиатских языков.
В ближайшее время компания представит линейку AI-продуктов, включая голосового агента, чат-бот нового поколения, speech-аналитику, переводчик и юридического AI-помощника.
«Узбекистан обладает уникальным „интеллектуальным кодом“. Наша миссия — трансформировать локальные идеи в глобальные стандарты, превратив страну в новый центр притяжения на мировой карте искусственного интеллекта», — отметил Эдуард Ишкулов, основатель и CEO Frame.
«Я считаю что это сотрудничество положит начало для развития и укрепления позиций Frame и Frame AI и в корне изменит рынок Узбекистана, а также повысит видимость региона на глобальном рынке», — поделился Уткир Туракулов, сооснователь Frame AI.