O‘zbekneftgaz va Ozarbayjonning SOCAR neft-gaz kompaniyasi Ustyurt mintaqasidagi loyihani amaliy joriy etishga kirishdi. Bu haqda O‘zbekneftgaz boshqaruv raisi Bahodirjon Sidiqov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning aytishicha, davlat kompaniyasi neft-gaz sohasida $10 mlrdlik loyihalarni taklif etgan. Shulardan biri SOCAR bilan hamkorlikda Ustyurt platosida amalga oshirilayotgan loyihadir.
Birinchi bosqich doirasida tomonlar dala seysmik-qidiruv ishlarini boshlaydilar, shuningdek, O‘zbekiston va Ozarbayjon davlat rahbarlarining topshirig‘iga ko‘ra loyiha bo‘yicha ishlarni tezlashtiradilar.
“Bu loyihadan katta umidlarimiz bor. Biz uchta senariy ishlab chiqdik va hatto eng noqulay holatda ham loyiha neft mahsulotlari importidan voz kechishimizga yordam beradi”, deya ta’kidladi Sidiqov.
Joriy haftada Ustyurt neft-gaz mintaqasining investitsiya bloklarida geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va keyinchalik uglevodorodlarni qazib olishni nazarda tutuvchi Mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha loyiha operatori — Ustyurt Operating Company kompaniyasining ofisi ochildi.
O‘zbekneftgaz tomonidan ta’kidlashicha, qisqa vaqt ichida mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi bitim tasdiqlandi, operatorlik kompaniyasi tashkil etildi va ro‘yxatdan o‘tkazildi, professional jamoalar shakllantirildi va zarur ruxsatnomalar olindi. Hozirda dala geologiya-qidiruv ishlarini olib borishga tayyorgarlik boshlangan.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, Ustyurt Operating Company 2025-yil sentabr oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav kapitali 3,7 mlrd so‘m bo‘lgan kompaniya “neft va tabiiy gaz qazib olish sohasida texnik xizmatlar” bilan shug‘ullanadi. Yagona ta’sischisi — SOCAR BTBK LLC, rahbari etib Mammadov Rizvan Aydin o‘g‘li ko‘rsatilgan.
Ustyurt platosidagi loyiha
Joriy yilning 24-iyul kuni Ozarbayjon kompaniyasi bilan Ustyurt platosida mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi bitimni imzolandi. Loyiha doirasida seysmik va geologiya-qidiruv ishlarini olib borish, shuningdek, uglevodorodlar qazib olish rejalashtirilgan.
Ozarbayjonning SOCAR kompaniyasi bilan Ustyurt platosi bo‘ylab mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi kelishuv O‘zbekistonga importni to‘liq qoplash va chorak asr davomida neftga bo‘lgan ehtiyojni ta’minlash imkonini beradi. Qazib olingan gaz ichki bozorga yo‘naltiriladi, sanoat esa “arzon va sifatli neft mahsulotlari” bilan ta’minlanadi.
Uch bosqichda amalga oshiriladigan loyiha doirasida qariyb $2 mlrd sarmoya o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan. Rejalashtirilgan zaxiralar — 100 mln tonna neft va 35 mlrd kub metr tabiiy gaz. Ustyurt platosida yiliga 5 mln tonna neft qazib olish rejalashtirilgan — bu hozirgi importdan 2,5 baravar ko‘p.
Avgust oyida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev SOCAR O‘zbekistonda neft konini o‘zlashtirishga kirishganini ma’lum qilgandi. “Umid qilamizki, yaqin bir-ikki yil ichida biz yaxshi yangiliklarga ega bo‘lamiz. Barchamiz O‘zbekistonda yirik neft koni ochilishi haqidagi xabarni intiqlik bilan kutmoqdamiz”, — dedi u.
Sentabr oyida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston sanoati tarixida birinchi marta Ustyurt platosida 6,5 ming metr chuqurlikda “ulkan gaz zaxiralari” aniqlanganini e’lon qildi.
Avvalroq Spot Siemens Energy O‘zbekiston gaz transport tizimini elektrlashtirishi mumkinligi haqida yozgandi.

«Узбекнефтегаз» и азербайджанская нефтегазовая компания SOCAR приступили к практической реализации проекта в Устюртском регионе. Об этом сообщил председатель правления «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
По его словам, госкомпания предложила проекты в нефтегазовой сфере на $10 млрд. Один из них — проект на плато Устюрт, реализуемый совместно с SOCAR. В рамках первого этапа стороны приступают к полевым сейсморазведочным работам, а также по поручению глав государств Узбекистана и Азербайджана ускоряют работу по проекту.
«У нас большие ожидания от этого проекта. Мы разработали три сценария, и даже в самом неблагоприятном из них проект поможет отказаться от импорта нефтепродуктов», — заявил Сидиков.
На этой неделе открылся офис оператора проекта по Соглашению о разделе продукции, предусматривающее проведение геолого-разведочных работ на инвестиционных блоках Устюртского нефтегазового региона и последующую добычу углеводородов, — компании Ustyurt Operating Company.
В «Узбекнефтегазе» отметили, что в сжатые сроки было утверждено соглашение о разделе продукции, создана и зарегистрирована операторская компания, сформированы профессиональные команды и получены необходимые разрешения. Сейчас начата подготовка к проведению полевых геолого-разведочных работ.
Согласно ЕГРПО, Ustyurt Operating Company зарегистрировано в сентябре 2025 года. Компания с уставным капиталом в 3,7 млрд сумов занимается «техническими услугами в области добычи нефти и природного газа». Единственным учредителем является SOCAR BTBK LLC, руководителем указан Маммадов Ризван Айдин оглу.
Проект на плато Устюрт
В августе 2024 года «Узбекнефтегаз» и SOCAR подписали соглашение о сотрудничестве в нефтегазовой сфере. Азербайджанская госкомпания начала геологоразведочные работы на плато Устюрт.
24 июля Узбекистан и азербайджанская госкомпания SOCAR подписали соглашение о разделе продукции на плато Устюрт. В рамках проекта планируется проведение сейсмических и геологоразведочных работ, а также добыча углеводородов.
Соглашение о разделе продукции с азербайджанской SOCAR по плато Устюрт позволит Узбекистану полностью покрыть импорт и обеспечить потребности в нефти на четверть века. Добытый газ направят на внутренний рынок, а промышленность обеспечится «дешевыми и качественными нефтепродуктами».
В рамках проекта, который будет осуществлен в три этапа, предполагается привлечение порядка $2 млрд инвестиций.
Прогнозируемые запасы — 100 млн тонн нефти и 35 млрд кубометров природного газа. На плато Устюрт планируется добывать 5 млн тонн нефти ежегодно — в 2,5 раза больше нынешнего импорта.
В августе президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что госкомпания SOCAR приступила к разработке нефтяного месторождения в Узбекистане.
«Надеемся, что в течение ближайших одного-двух лет мы получим хорошие новости. Мы все с нетерпением ждем известия об открытии крупного нефтяного месторождения в Узбекистане», — отметил азербайджанский президент.
В сентябре Шавкат Мирзиёев заявил об обнаружении «колоссальных запасов газа» на плато Устюрт на глубине 6,5 тыс. метров — впервые в истории промышленности Узбекистана.
Первую добычу нефти и газа в Устюртском районе планируется начать через 3−5 лет с учетом строительства необходимой инфраструктуры. На первые три года запланированы сейсморазведка, бурение и получение начальных результатов.
British Petroleum (BP) проявила интерес к добыче углеводородов в Устюртском районе. Сейчас идут предварительные переговоры по участию BP в соглашении о разделе продукции с «Узбекнефтегазом» и азербайджанской SOCAR.
Ранее Spot писал, что Китай построит новые солнечные электростанции и системы накопления энергии в Узбекистане.