Avvalroq qo‘shni davlatdagi gaz tarmog‘ida kuzatilgan texnik nosozlik tufayli O‘zbekistonda metan “zapravka"lar faoliyatiga vaqtincha cheklovlar kiritilayotgani haqida xabar berilgandi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov yuzaga kelgan holat bo‘yicha izoh berdi.
“Afsuski, bugun qo‘shni davlatda kuzatilgan texnologik nosozlik tufayli tizimda 6 mln kub metr gaz taqchilligi [yuzaga keldi], natijada barcha rejimlarni optimallashtirib, mavsumiy iste’molchilarni o‘chirdik. Birinchi navbatda aholi, ijtimoiy soha hamda strategik obyektblarni, shuningdek, issiqlik elektr stansiyalarini gaz bilan ta’minlash maqsadida reja-grafik ishlab chiqilib, hududlar bilan birgalikda tig‘iz vaqtlarda AGTKShlarga cheklovlar e’lon qildik”, — dedi vazir.
Mirzamahmudov qo‘shni mamlakatlar bilan birgalikda texnogen hodisani bartaraf etish hamda gaz yetkazib berishni qayta tiklash ustida ishlar olib borilayotganini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, u gaz ta’minotidagi uzilishlar eng ko‘p vodiy viloyatlaridagi gaz quyish shoxobchalariga ta’sir qilishini aytdi, chunki Farg‘ona vodiysi gaz bosimi eng past bo‘ladigan hudud hisoblanadi.
Uzilishlarning oldini olish uchun esa ikkita yo‘nalish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi. Jumladan, qo‘shni mamlakatning tranzit gaz quvuri, Xovos-Farg‘ona yo‘nalishidagi magistral gaz tarmog‘idan foydalangan holda vodiy viloyatlari gaz bilan ta’minlanmoqda.
Shu bilan birga, Jo‘rabek Mirzamahmudov vodiy viloyatlaridagi gaz “zapravka"larga siqilgan gaz yetkazib berish uchun 150 ta ko‘chma konteyner olib kelinganini ta’kidladi. 22-dekabrgacha Beshariq tumanidagi 22 ta shoxobchaga gaz yetkazib berish to‘liq ta’minlanadi.
Ko‘chma stansiyalar metan “zapravka"lar yopilgan yoki ularda gaz yetarli bo‘lmagan vaqtlarda shoxobchalarga ulanib, 5 mingdan 10 ming kub metrgacha gaz yetkazib beradi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kungacha tizim jami 14 ta AGTKShda sinovdan o‘tkazilgan, yoqilg‘i quyish shoxobchasi ishga tushgach esa Farg‘ona vodiysida zaxira tizimi yaratiladi.

Как ранее писал Spot, в Узбекистане временно ограничат работу метановых заправок. Минэнерго объяснило ограничения сокращением импорта газа из-за технической неисправности в газовой сети соседней страны.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в своем выступлении в Законодательной палате Олий Мажлиса прокомментировал введение временных ограничений на работу автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС).
«Сегодня, к сожалению, из-за технологической неисправности в соседней стране, откуда поступает газ, в системе образовался дефицит в 6 млн кубометров [в сутки]. В этой связи мы оптимизировали режимы [работы АГНКС]. Совместно с региональными властями мы ввели ограничения для газовых заправок по графикам в часы пик. Это делается для того, чтобы в первую очередь обеспечить газоснабжение домохозяйств, социальных и стратегических объектов, в том числе тепловых электростанций. Причина — техногенная ситуация, над устранением которой мы работаем вместе с соседями, чтобы возобновить [подачу газа]», — рассказал он.
Глава Минэнерго отметил, что наиболее сложная ситуация с газоснабжением сохраняется в Ферганской долине, где фиксируется самое низкое давление. Для оптимизации поставок ведомство задействует свободные транзитные мощности газовой инфраструктуры соседней страны, чтобы сократить логистическое плечо.
Кроме того, в регион доставили 150 мобильных АГНКС, одна из которых начнет работать 22 декабря в Бешарыке. В период закрытия метановых заправок передвижные станции будут выезжать на объекты, подключаться к ним и обеспечивать подачу от 5 до 10 тыс. куб. газа.
«На сегодняшний день эту систему опробовали на 14 АГНКС. 22 декабря, когда заработает заправочная станция, в Ферганской долине будет создана резервная система», — добавил Мирзамахмудов.