Alisher Sultonov prezidentning energetik xavfsizlik bo‘yicha vakili lavozimidan ozod etildi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan Alisher Saidabbasovich Sultanov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining energetik xavfsizlik bo‘yicha vakili lavozimidan ozod etildi”, — deyiladi xabarda.
Alisher Sultonov (1967-yilda tug‘ilgan) A.F.Mojayskiy nomidagi harbiy-muhandislik institutini tamomlagan.
1996−1998 yillarda “O‘zneftqaytaishlash” kompaniyasi Buxoro neftni qayta ishlash zavodi qurilishi bo‘yicha shartnomani bajarish bo‘yicha direksiyasining uskuna va qurilmalarni tayyorlash hamda qabul qilishni nazorat qilish bo‘yicha bosh mutaxassis lavozimida ishlagan.
1998−1999-yillarda “Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi” qurilishida bosh mutaxassis, 1999−2002-yillarda “O‘zbekneftgaz” kompaniyasi “Sho‘rtan qurilishi” boshqarmasi boshlig‘i sifatida ishlagan.
2002−2013-yillarda “Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi” unitar sho‘ba korxonasiga rahbarlik qilgan. 2013−2015-yillarda “O‘zbekneftgaz” Prognozlashtirish, resurslar va investitsion dasturlar bosh boshqarmasi boshlig‘i — boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari, 2015−2018 yillarda — “O‘zbekneftgaz” boshqaruvi raisi lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan.
Alisher Sultanov 2019-yil fevralidan 2022-yil apreligacha energetika vaziri bo‘lgan. 2022-yil aprel oyida prezident farmoniga asosan Alisher Sultanov salomatligi tufayli boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan energetika vaziri lavozimidan ozod etilgandi.
2023-yil may oyida u neft, gaz, kimyo va energetika masalalari bo‘yicha prezident maslahatchisi etib tayinlangandi.

Алишер Султанов сложил полномочия представителя президента по энергетической безопасности. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«Указом Президента Республики Узбекистан Султанов Алишер Саидаббасович освобожден от должности представителя Президента Республики Узбекистан по вопросам энергетической безопасности», — говорится в анонсе.
Алишер Саидаббасович Султанов (1967 г. р.) окончил военно-инженерный институт имени А. Ф. Можайского в Санкт-Петербурге (1989). Начал работу в нефтегазовой отрасли в 1996 году, с 2002 по 2013 годы руководил Шуртанским газохимическим комплексом.
В 2013—2015 годах Султанов работал начальником Главного управления прогнозирования, ресурсов и инвестиционных программ «Узбекнефтегаза» — первым заместителем председателя правления. С 2015 по 2018 годы он возглавлял «Узбекнефтегаз».
Параллельно с 2017 по 2019 годы Султанов занимал должность вице-премьера — руководителя Комплекса по вопросам геологии, топливно-энергетического комплекса, химической, нефтехимической и металлургической промышленности. После создания Министерства энергетики в феврале 2019 года он стал его руководителем.
В апреле 2022 года Султанов ушел с поста министра энергетики в связи с переходом на другую работу по состоянию здоровья. Должность оставалась вакантной почти полгода — до того, как на нее был назначен Журабек Мирзамахмудов.
Шавкат Мирзиёев в мае 2023 года назначил Султанова советником по нефтегазовым, химическим и энергетическим вопросам. Три месяца спустя он стал советником по вопросам энергетической безопасности, а в ходе реформы Администрации президента в июле этого года его должность была преобразована в пост представителя по вопросам энергетической безопасности.