Vazirlar Mahkamasi 25-dekabr kuni elektron ishonchnomalarni rasmiylashtirish va hisobga olish bo‘yicha onlayn platforma to‘g‘risidagi nizomni tasdiqladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilingan.
Vakolat.uz platformasi 2026-yil 1-yanvardan ishga tushirilishi kerak. Uning yordamida fuqarolar va tashkilotlar ishonchnomalarni rasmiylashtirishlari, ularga o‘zgartirishlar kiritishlari va bekor qilishlari, shuningdek ishonchnomalarning haqiqiyligini tekshirishlari mumkin bo‘ladi.
Yuridik shaxslar o‘zlari tomonidan rasmiylashtirilgan ishonchnomalarni platformada ixtiyoriy ravishda ro‘yxatdan o‘tkazishlari mumkin. Platformadan foydalanish bepul bo‘ladi.
Platforma orqali rasmiylashtirilgan elektron ishonchnoma davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan majburiy tartibda qabul qilinadi. Uning mavjudligi ishonchli vakil orqali davlat xizmatlaridan foydalanish uchun talab bo‘ladi.
Platformada “Notarius” tizimida rasmiylashtirilgan ishonchnomalar ham mavjud bo‘ladi. Ularning elektron shakllari O‘zbekiston hududida yuridik kuchiga ko‘ra qog‘oz shakliga tenglashtiriladi.
Vakolat.uz saytida ishonchnomani rasmiylashtirish uchun ariza beruvchi OneID orqali ro‘yxatdan o‘tishi, ariza topshirishi va uni elektron raqamli imzo yoki Face ID orqali tasdiqlashi kerak. Shundan so‘ng ishonchnoma avtomatik ravishda yaratiladi va tomonlarga yuboriladi.
Ishonchnoma muddati tomonlarning o‘zaro kelishuviga binoan belgilanadi (eng ko‘pi bilan 3 yil).
Ishonchnomaga quyidagi hollarda tuzatishlar kiritishga ruxsat etiladi:
- jismoniy shaxsning familiyasi, ismi, otasining ismi o‘zgarganda;
- biometrik pasport (ID-karta) ma’lumotlari o‘zgarganda;
- yuridik shaxsning nomi va tashkiliy-huquqiy shakli o‘zgarganda;
- ishonchnoma muddatini uzaytirish uchun.
Adliya vazirligi platforma operatori hisoblanadi va ishonchnomalarning elektron reyestrini yuritishga mas’ul hisoblanadi. Undagi hujjatni unikal raqam bo‘yicha qidirish barcha uchun ochiq bo‘ladi.
Fevral oyi oxiriga qadar Vakolat.uz mobil ilovasini ishga tushirish topshirildi. Shuningdek, bu vaqtga kelib platformaning “Notarius” tizimi bilan integratsiyalashuvi kutilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev sentabr oyida davlat xizmatlarini takomillashtirish to‘g‘risidagi farmonida Vakolat.uz platformasini ishga tushirish bo‘yicha topshiriq bergandi. Platformada ishonchnomalarni bepul rasmiylashtirish, shuningdek, ularning haqiqiyligini tekshirish mumkin bo‘ladi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda 2027-yilgacha “Raqamli nazorat” platformasi ishga tushirilishi haqida yozgandi.

Кабинет министров 25 декабря утвердил положение об онлайн-платформе для оформления и учета электронных доверенностей. Документ опубликован на Lex.uz.
Платформа по адресу vakolat.uz должна заработать с 1 января 2026 года. С ее помощью граждане и организации смогут оформлять доверенности, вносить в них изменения и аннулировать, а также проверять подлинность доверенностей.
Юрлица смогут добровольно регистрировать на платформе оформленные ими доверенности. Пользование платформой будет бесплатным.
Электронная доверенность, оформленная через платформу, в обязательном порядке будет приниматься госорганами и другими организациями. Ее наличие станет требованием для пользования госуслугами через доверенного представителя.
На платформе Vakolat.uz также будут доступны доверенности, оформленные в системе «Нотариус». Их электронные версии по юридической силе на территории Узбекистана приравниваются к бумажным.
Для оформления доверенности на Vakolat.uz заявитель должен пройти авторизацию через OneID, подать заявку и заверить ее электронной цифровой подписью либо по Face ID. После этого доверенность будет автоматически сгенерирована и отправлена сторонам.
Срок доверенности устанавливается по соглашению сторон (максимум — 3 года).
Внести в доверенность поправки разрешается в следующих случаях:
- при смене фамилии, имени, отчества физического лица;
- при изменении данных биометрического паспорта (ID-карты);
- при смене названия и организационно-правовой формы юрлица;
- для продления срока действия доверенности.
Министерство юстиции выступает оператором платформы и отвечает за ведение электронного реестра доверенностей. Поиск документа в нем по уникальному номеру будет открыт для всех.
До конца февраля поручено запустить мобильное приложение Vakolat.uz. Также к этому времени ожидается интеграция платформы с системой «Нотариус».
Шавкат Мирзиёев поручал запустить платформу Vakolat.uz в сентябрьском указе о совершенствовании госуслуг. На платформе можно будет бесплатно оформлять доверенности, а также проверять их подлинность.