O‘zbekistonda 2025-yilning 7 oyi davomida jami 165 210 nafar haydovchiga jarima ballari qo‘llanilgan. Bu haqda IIV Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati matbuot kotibi Zoyir Yo‘ldoshev ma’lum qildi.
Yo‘ldoshevning Spot’ga ma’lum qilishicha, uch nafar haydovchida 7,5−8 jarima balli mavjud. Yana ikkitasida 6,5−7 ball, 12 nafar haydovchida esa 5,5−6 ball bor.
Asosiy qismi — 165 193 nafari 0,5−5 ballgacha jami ballarini to‘plagan haydovchilar hissasiga to‘g‘ri keladi. 2025-yilning oxirgi ikki oyida 50 mingdan ortiq haydovchi jarima ballarini olgan.
“Biz ularga qo‘ng‘iroq qilib, „Xabaringiz bormi, sakkiz [jarima] ball olgansiz, 12 ball to‘plasangiz haydovchilik guvohnomasidan [yarim yilga] mahrum bo‘lasiz“, desak, fuqaro „Ha, xabarim bor, mashinamni allaqachon garajga qo‘yganman, haydamayapman“, deb javob berdi”, — dedi u.
YHXBB matbuot kotibi 2026-yil 1-apreldan maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish tizimlari orqali qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun jarima ballari hisoblanishini eslatib o‘tdi. Hozirda ballar faqat YHXX xodimlari tomonidan rasmiylashtirilgan ma’muriy bayonnomalar asosida hisoblanadi.
Ballar suratga olish vaqtida avtomobilni kim boshqarganiga qarab taqsimlanadi. Agar qoidabuzarlik avtomobil egasi tomonidan emas, balki boshqa haydovchi tomonidan (ishonchnoma, OSAGO sug‘urta polisi yoki yo‘l varaqasi bo‘yicha) sodir etilgan bo‘lsa, aynan shu haydovchi ball oladi.
2025-yilning fevral oyida prezident tomonidan imzolangan qonun bilan Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslari hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga qoidabuzarliklar uchun jarima ballarini joriy etishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritildi.
Mart oyi oxiriga kelib, IIV qoidabuzarliklarni jarima ballari asosida baholash tizimini joriy etishga qaratilgan hukumat qarori loyihasini muhokamaga qo‘ydi. Jarayon 4-aprelgacha davom etdi. Loyihda jarima ballari 1-maydan kuchga kirishi belgilangandi. Biroq, jarima ballarining hisoblanish tartibi qonun loyihasi qabul qilingandan keyin kuchga kirishi ma’lum qilindi.
May oyida yo‘l harakati qoidabuzarliklari uchun jarima ballari tasdiqlangandi. Agar haydovchi 12 oyda qoidalarni buzmasa, keyingi davrda birinchi marta sodir etilgan huquqbuzarlik uchun jarima bali hisoblanmaydi. Ballar bir yilda 12 balldan oshsa, haydovchi avtomobil boshqarish huquqidan 6 oygacha mahrum qilinadi.
Avvalroq Spot O‘zbekistondagi 5 ta yirik aeroport modernizatsiya qilinadi va xususiy boshqaruvga berilishi haqida yozgandi. 2030-yilgacha har yili kamida bitta aeroport DXSH asosida xususiy operator boshqaruviga topshirish rejalashtirilmoqda.

В Узбекистане 165 210 водителей получили штрафные баллы за 7 месяцев 2025 года. Об этом сообщил пресс-секретарь Службы безопасности дорожного движения ДОБ МВД Зойир Юлдашев.
В пресс-службе СБДД сообщили Spot, что у трех водителей уже накопилось 7,5−8 штрафных баллов. Еще двое имеют 6,5−7 баллов, а у 12 водителей сумма составляет 5,5−6 баллов.
«Мы позвонили им, чтобы уточнить, знают ли они о том, что получили восемь [штрафных] баллов и что при достижении 12 баллов будут лишены водительских прав [на полгода]. Гражданин ответил: „Да, я в курсе, поэтому поставил машину в гараж и не вожу“», — поделился Юлдашев.
Пресс-секретарь СБДД напомнил, что с 1 апреля 2026 года штрафные баллы будут начисляться за нарушения, снятые комплексами фото- и видеофиксации. Сейчас баллы поступают только при составлении протокола сотрудником СБДД.
Баллы будут распределяться в зависимости от того, кто находился за рулем в момент съемки. Если нарушение совершено не владельцем автомобиля, а другим водителем (по доверенности, страховому полису ОСАГО или путевому листу), именно этот водитель получит баллы.
Штрафные баллы
В феврале 2025 года Шавкат Мирзиёев подписал закон, предусматривающий введение штрафных баллов для водителей. За одно нарушение начисляется до 2 баллов, которые сохраняются в течение года после фиксации нарушения. Если число баллов превысит 12, нарушитель может лишиться водительских прав на срок до полугода.
Система штрафных баллов заработала с 1 июня. Баллы начисляются за 14 видов нарушений — от 0,5 (неисправность тормозов или руля, нарушение требований к тонировке, превышение скорости менее чем на 20 км/ч) до 2 (выезд на встречную полосу, превышение скорости на 60 км/ч) за каждое нарушение.
Водитель сможет узнать о начисленных баллах через модуль E-jarimaball или специальное мобильное приложение. Кроме того, при достижении 8 баллов он получит SMS с предупреждением.
По данным СБДД, за первые три месяца работы системы 63,9 тыс. водителей получили от 0,5 до 1 балла. Еще 4976 автомобилистов остались в пределах двух баллов, а 189 — трех баллов. 14 водителей «заработали» 4 балла, а 4 нарушителя — 5 баллов.
Число нарушений, зафиксированных после запуска системы, снизилось в 1,7 раза по сравнению с тем же периодом 2024 года. Кроме того, этим летом стало на треть меньше серьезных аварий по вине водителей.
Ранее Spot писал, что МВД опровергло заявления о хранении данных с дорожных камер в незащищенном виде.