Nestle Food kompaniyasi O‘zbekiston hududida bolalar ozuqasi mahsulotlarining cheklangan miqdorini ixtiyoriy ravishda qaytarmoqda. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Bu mahsulotlar qatorida tez eruvchan sutli va nordon sutli quruq aralashmalar, shuningdek, aminokislotalar asosidagi maxsus diyetik davolash uchun quruq aralashmalarning ayrim partiyalari kiradi. Jumladan:
- NAN 1 OPTIPRO — 51490346AB, 51750346AA, 51900346AE, 51760346AA, 52180346AB, 52670346AE, 52680346AD, 51500346BA, 51910346BA partiyalari;
- NAN 2 OPTIPRO — 5172080622, 5206080621, 5298080624, 5205080661, 5206080661, 5289080661, 5290080661, 5204080611, 5205080611 partiyalari;
- NAN Kislomolochniy (0−12 oy) — 51230017A1 partiyasi;
- NAN Supreme (0−12 oy) — 52790742C1 partiyasi;
- ALFARÉ Amino — 51050017Y2, 51470017Y1, 52730017Y1 partiyalari.
Ushbu mahsulotlarni qaytarib olish amaliyoti ehtiyot chorasi sifatida amalga oshirilmoqda. Bu Nestlé tomonidan tashqi yetkazib beruvchidan olingan xom ashyoda (araxidon kislotasi) sereulid toksini bo‘lishi mumkinligi aniqlangan ehtimoliy xavf sabab, butun dunyoda ayrim partiyalarni ixtiyoriy ravishda qaytarish choralarining bir qismi hisoblanadi.
“Ushbu ingrediyentning miqdori juda kam va O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlarida sereulid toksini miqdorini normalash talab etilmasa-da, Nestlé kompaniyasining ehtimoliy xavflarni kamaytirish bo‘yicha global qarori doirasida Nestle Food MCHJ XK 2026-yil 5-yanvardan boshlab bolalar ozuqasi mahsulotining cheklangan partiyalarini ixtiyoriy ravishda qaytarish choralarini amalga oshirmoqda”, — deyiladi xabarda.
Shu bilan birga, kompaniyada mahsulotni qaytarish qarori “qat'iy sifat hamda xavfsizlik protokollariga muvofiq” qabul qilinganini qayd etildi. Nestle Food regulyatorni xabardor qilgan. Kompaniya iste’molchilar hamda mijozlarga choralar haqida barcha zarur ma’lumotlarni taqdim etishga tayyorligini bildirdi.
Qaytarib olish chorasi faqat yuqorida keltirilgan partiyalarga tegishli bo‘lib, Nestlé tomonidan O‘zbekistonda taqdim etilayotgan boshqa bolalar ozuqasi turlariga taalluqli emas. Ularni xarid qilgan iste’molchilar Nestle Food belgilaydigan tartibda qaytarishlari mumkin.
Avvalroq Spot 36 turdagi asosiy mahsulotlar uchun bojxona bojining nol stavkasi muddati uzaytirilgani haqida yozgandi.

Компания «Нестле Фуд» добровольно отзывает детское питание из 23 партий, поставленных в Узбекистан. Об этом сообщает «Газета.uz» со ссылкой на заявление компании.
Отзыв затрагивает ограниченное количество сухих быстрорастворимых молочных и кисломолочных смесей, а также сухой смеси на основе аминокислот лечебного диетического питания. Возврату подлежат следующие партии:
- NAN 1 OPTIPRO — партия 51490346AB, 51750346AA, 51900346AE, 51760346AA, 52180346AB, 52670346AE, 52680346AD, 51500346BA, 51910346BA;
- NAN 2 OPTIPRO — партия 5172080622, 5206080621, 5298080624, 5205080661, 5206080661, 5289080661, 5290080661, 5204080611, 5205080611;
- NAN кисломолочный (для детей в возрасте 0−12 мес.) — партия 51230017A1;
- NAN Supreme (0−12 мес.) — партия 52790742C1;
- ALFARÉ Amino — партия 51050017Y2, 51470017Y1, 52730017Y1.
Причиной стал выявленный потенциальный риск наличия токсина цереулида в сырье (арахидоновой кислоте), полученном от внешнего поставщика. В качестве меры предосторожности Nestlé в добровольном порядке проводит глобальный отзыв определенных партий продукции, в которых использовалось это сырье.
«Несмотря на минимальное содержание данного ингредиента и отсутствие нормирования показателя содержания токсина цереулида в пищевой продукции в Узбекистане, в рамках глобального решения компании Nestlé по снижению потенциальных рисков ИП ООО „Нестле Фуд“ с 5 января 2026 года начало осуществлять мероприятия по добровольному отзыву ограниченного количества партий продукции детского питания», — заявили в компании.
Потребители, купившие продукцию перечисленных партий, смогут вернуть ее. Порядок возврата будет опубликован на официальных страницах Nestlé в соцсетях (Facebook, Instagram, Telegram).
Ранее Spot писал, что в Узбекистане продлили нулевые пошлины на импорт ряда товаров и продуктов до 2027 года.