Avvalroq Spot Humans ilovasi orqali mablag‘larning firibgarlik yo‘li bilan yechib olinishi bo‘yicha foydalanuvchilardan 825 ta murojaat kelib tushgani haqida yozgandi. Kompaniyada jabrlanganlar soni va operatsiyalar summasi bo‘yicha ma’lumot yo‘qligi, aniq ma’lumot faqat Paylov’da mavjud ekanligi ma’lum qilindi. Qayd etilishicha, barcha firibgarlik tranzaksiyalari Humans ilovasidan tashqarida — to‘g‘ridan-to‘g‘ri Paylov to‘lov xizmatining texnik infratuzilmasida amalga oshirilgan.
Octagram (Paylov savdo belgisi) OAVda Humans vakillari tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga nisbatan rasmiy izoh berdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
To‘lov xizmati jabrlangan mijozlarga yetkazilgan ehtimoliy zararni to‘liq, shaffof va qonuniy tarzda qoplash hodisani hal etishning yagona to‘g‘ri yo‘li ekanini qayd etdi. Kompaniya barcha tekshiruvlar yakunlanmagunicha jamoatchilikka faqat tekshirilgan va tasdiqlangan ma’lumotlar taqdim etilishi muhimligini ta’kidladi.
Markaziy bank tomonidan Octagram’ga nisbatan har tomonlama va chuqurlashtirilgan tekshiruv o‘tkazilib, regulyatorga barcha so‘ralgan ma’lumotlar, texnik axborot va materiallar to‘liq taqdim etilgan. Shuningdek, kompaniya 2025-yil noyabrda PCI DSS xalqaro standarti, dekabrda esa Uzcard’ning yillik auditidan muvaffaqiyatli o‘tganini qayd etdi.
Hodisa aniqlangach, Octagram birinchi navbatda barcha texnik konturlarni kompleks tekshirib, ehtimoliy zaifliklarni aniqlagan. Tahlil natijalari potensial firibgarlik operatsiyalari qayd etilgan barcha bank kartalari faqat Humans infratuzilmasiga bog‘langanligini ko‘rsatdi. Bu bo‘yicha tegishli asoslar va materiallar vakolatli organlarga taqdim etilgan.
Kompaniya Humans infratuzilmasiga bog‘lanmagan bank kartalari bo‘yicha hamda unga berilgan maxfiy API-kalitsiz operatsiyalarni bajarish texnik jihatdan imkonsiz ekanligini bildirdi. Humans’dan muayyan IP-manzillarga ruxsat berish, bloklash yoki cheklash bo‘yicha rasmiy bildirishnomalar kelib tushmagan.
Bundan tashqari, Octagram tomonidan Humans agentining texnik konturini joyiga chiqib auditdan o‘tkazish bo‘yicha yuborilgan so‘rov qanoatlantirilmagan.
Octagram hodisani birgalikda tahlil qilish uchun Humansga o‘z ofisida ishtirok etish bo‘yicha taklif yuborgan, biroq kompaniya mutaxassislar ishtirokini ta’minlamagan. Buning o‘rniga O‘zbekiston hududidan tashqaridagi mutaxassislar ishtirokida onlayn uchrashuvlar o‘tkazish taklifi bilan cheklangan.
“Octagram jamoasining barcha a’zolari O‘zbekiston hududida joylashgan va o‘z faoliyatlarini mamlakatimiz hududida amalga oshirib, milliy to‘lov infratuzilmasini rivojlantirishga o‘z hissasini qo‘shmoqda. Octagram o‘z hamkorlari va mijozlariga ehtimoliy yetkazilgan noqulaylik va xavotirlar uchun samimiy uzr so‘raydi hamda mas’uliyat, shaffoflik va qonuniylik tamoyillariga qat’iy sodiq qolishini bildiradi”, — deya xulosa qilinadi xabarda.
7-yanvar kuni Markaziy bank Humans to‘lov xizmatlarini ko‘rsatgan Paylov to‘lov tashkilotida o‘tkazilgan tekshiruv yakunlanganini ma’lum qildi. Regulyator tuzilgan ma’lumotnomani Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasiga huquqiy baho berish va o‘z vakolati doirasida chora ko‘rish uchun taqdim etdi.
“Firibgarlik operatsiyalari Humans Companies tomonidan Octagram taqdim etgan shifrlangan kalitlar orqali amalga oshirilgan bo‘lib, ushbu kalitlarning to‘g‘ri va xavfsiz saqlanishi Humans Companies mas’uliyati hisoblanadi”, — deyiladi bayonotda.

Как ранее писал Spot, в Humans поступило 825 обращений пользователей из-за мошеннических списаний средств. Все мошеннические транзакции якобы проходили вне приложения Humans — напрямую в технической инфраструктуре сервиса Paylov, который предоставлял платежные услуги компании.
В платежной организации Octagram, которая работает под брендом Paylov, прокомментировали обвинения Humans. В сервисе заявили, что «полное, прозрачное и законное возмещение потенциального ущерба, причиненного пострадавшим клиентам, является единственно приемлемым и верным способом разрешения данного инцидента».
В Paylov отметили, что в рамках проверки, проведенной со стороны Центрального банка, все запрошенные сведения, техническая информация и материалы по данному инциденту были предоставлены в полном объеме.
После обнаружения инцидента Paylov провел комплексное обследование всех технических контуров и приступил к выявлению возможных уязвимостей. Согласно результатам анализа, все банковские карты, по которым зафиксированы потенциальные мошеннические операции, были привязаны, как утверждается, «исключительно к инфраструктуре Humans». Соответствующие основания и материалы по данному факту были представлены в компетентные органы.
«Также технически невозможно проводить операции по банковским картам, не подключенным к инфраструктуре Humans, а также проводить операции без секретного API-ключа, предоставленного Humans. Кроме того, от Humans не поступало официальных уведомлений в адрес Octagram о разрешении, блокировке или ограничении определенных IP-адресов», — говорится в заявлении.
В Paylov заявили, что направили запрос о проведении выездного аудита технического контура агента Humans, который не был удовлетворен. Несмотря на приглашение к совместному разбору инцидента в офисе Paylov, представители Humans не пришли и предложили ограничиться онлайн-встречей с участием специалистов из-за рубежа.
Утром 8 декабря в Центробанк начали поступать обращения от граждан о несанкционированном списании денег через приложение Humans. Затем регулятор предписал Paylov остановить P2P-переводы, чтобы обеспечить соблюдение требований безопасности и предотвратить потенциальный ущерб. На 9 декабря все платежи через Humans были приостановлены.
7 января Центральный банк сообщил о завершении проверки в платежной организации Paylov, которая предоставляла платежные услуги Humans. Регулятор передал материалы в ГУВД Ташкента для правовой оценки и принятия соответствующих мер.
Ранее Spot писал, что мошенники обманули узбекистанцев на 117 млн сумов под предлогом продажи таможней конфиската.