Amerikalik investor, Beeland Interests kompaniyasi rahbari Jim Rojers O‘zbekistonning bir qator kompaniyalari aksiyalarini sotib oldi. Bu haqda tadbirkor RBC Investitsiya va RBC radiosiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Rojers 2025-yil oxiriga kelib investitsiya portfeliga O‘zbekiston aktivlarini qo‘shdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, unga “Toshkent” fond birjasida sotilayotgan aksariyat emitentlarning aksiya paketlari kiritilgan.
“Men birjada sotilayotgan aksiyalarning ko‘p qismini sotib oldim — ular uncha ko‘p emas va men deyarli barchasini sotib oldimkiritdim”, dedi Rojers nashrga.
Tadbirkor O‘zbekistonning suveren qarziga sarmoya kiritmaganini va faqat aksiyalar xarid qilganini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, u so‘mga ishonch bildirdi va milliy valyutadagi o‘z pozitsiyalarini xedjlashga ehtiyoj sezmadi.
Shu bilan birga, Rojers o‘tgan kuzda Rossiya kompaniyalarining barcha qimmatli qog‘ozlarini broker orqali sotgan.
Oldingi suhbatlarga ko‘ra, tadbirkor avvalroq Aeroflot, FosAgro, Sistema aksiyadorlik moliya korporatsiyasi, Moskva birjasi aksiyalariga hamda federal qarz obligatsiyalariga egalik qilgan.
“Hozircha menda Rossiya aksiyalari yo‘q. Men Rossiyada hammasini sotdim”, — deya Rojersning so‘zlarini keltiradi RBC.
Investorning aniqlik kiritishicha, u “shunchaki brokerga qo‘ng‘iroq qilgan” va Rossiyada do‘stona bo‘lmagan rezidentlar uchun bitimlar cheklanganiga qaramay, qimmatli qog‘ozlarni sotishni so‘ragan.
Rojers sotuvdan tushgan pullarni Mosbirjadagi hisob raqamida qoldirdi va kelajakda Rossiyaga yana sarmoya kiritishga umid bildirdi.
Investor Xitoydan oldinroq sotib olgan kompaniya aksiyalarini hozirgacha sotmagan. Biroq, u kelajakda ularni sotish ehtimolini inkor etmadi va Xitoy fond bozorining “deyarli uzluksiz” o‘sib borayotganini ta’kidladi.
2021-yilning yozida Jim Rojers Forbes nashriga bergan intervyusida O‘zbekistonga sarmoya kiritish rejalari haqida gapirib, mamlakat investitsiyalar uchun ochiqligini qayd etgandi. Tadbirkor O‘zbekistonning turizm sohasiga, jumladan, aviakompaniyalar va mehmonxona biznesiga qiziqishini alohida ta’kidladi.
Avvalroq O‘zbekistonda 2026-yildan AQSH kompaniyalariga sarmoya kiritish bo‘yicha cheklovlar bekor qilinishi haqida xabar berilgandi.

Американский инвестор, глава компании Beeland Interests Джим Роджерс приобрел акции ряда компаний из Узбекистана. Об этом бизнесмен сообщил в интервью «РБК Инвестиции» и Радио РБК.
Роджерс добавил узбекистанские активы в свой инвестиционный портфель ближе к концу 2025 года. По его словам, в него вошли пакеты акций большинства эмитентов, которые торгуются на фондовой бирже «Ташкент».
"Я купил большинство [акций] из тех, что торгуются на бирже — их немного, и я купил почти все", — сообщил Роджерс изданию.
Бизнесмен отдельно отметил, что не инвестировал в суверенный долг Узбекистана и приобретал только акции. При этом доверяет суму и не стал хеджировать свои позиции в национальной валюте.
В то же время Роджерс прошлой осенью продал все ценные бумаги российских компаний через брокера. Согласно предыдущим интервью, ранее бизнесмен владел акциями «Аэрофлота», «ФосАгро», АФК «Система», Мосбиржи и облигациями федерального займа.
«На данный момент у меня нет российских акций. Я продал все в России», — цитирует Роджерса РБК.
Инвестор уточнил, что «просто позвонил брокеру» и попросил сбыть ценные бумаги, несмотря на действующие в России ограничения сделок для недружественных резидентов. Роджерс оставил деньги от продажи на своем счету на Мосбирже и выразил надежду в будущем вновь инвестировать в Россию.
Роджерс до сих пор не продал купленные ранее акции компаний из Китая. Однако инвестор не исключил возможную их продажу в будущем, отметив рост китайского фондового рынка «почти без остановки».
Летом 2021 года Джим Роджерс заявлял о планах инвестировать в Узбекистан в интервью Forbes, отметив открытость страны для инвестиций. Бизнесмен отдельно подчеркнул интерес к туристической сфере Узбекистана, включая авиакомпании и гостиничный бизнес.