O‘zbekiston 2030-yilgacha elektromobillar ulushini 10% ga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan yangilangan “O‘zbekiston-2030” strategiyasi loyihasida keltirilgan.
Kelgusi besh yilda yengil avtomobillar segmentida elektromobillar ulushini besh baravarga oshirish ko‘zda tutilgan. Rejaga ko‘ra, 2026-yilda elektromobillar barcha yengil avtomobillarning qariyb 2% ini, 2027-yilda — 2,7% ni, 2028-yilda — 5% ni, 2029-yilda esa — 7% ni tashkil etadi.
2030-yilga borib mamlakatdagi har o‘ninchi yengil avtomobil elektromobil bo‘ladi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 1-oktabr holatiga O‘zbekistonda 86,1 mingta elektromobil ro‘yxatga olingan bo‘lib, bu barcha yengil avtomobillarning 1,82% ini tashkil etadi.
Ularning asosiy qismi Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi — qariyb 65 ming dona. Kuchli uchlikka sezilarli farq bilan Toshkent va Samarqand viloyatlari kirdi.
“Yashil” transport
2025-yilning dekabr oyida Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan murojaatnomasida elektromobillardan foydalanishni kengaytirish yanada rag‘batlantirilishini ma’lum qildi.
Xususan, ekologik avtomobillarni ko‘paytirish bo‘yicha besh yillik dastur amalga oshiriladi. Uning doirasida mahalliy elektromobillarga 12%li, xorijiy elektromobillarga esa 16%li avtokreditlar ajratiladi.
Elektromobillarni quvvatlash stansiyalarini tashkil qilish uchun tadbirkorlarga 10%li imtiyozli kreditlar beriladi, yerlarni auksiondan 2 baravar arzon narxda sotib olish imkoniyati yaratiladi.
Stansiyalarda avtomobillarni zaryadlashda 1 kVt/soat elektr energiyasi narxining 300 so‘mdan oshgan qismi davlat budjetidan qoplab beriladi.
Elektromobilda taksi xizmati ko‘rsatadigan fuqarolarga ham bir qator imtiyozlar beriladi. Biroq batafsil tafsilotlar keltirilmadi.
Avvalroq Spot 2028-yilgacha elektromobillarni zaryadlash stansiyalari va ularning ehtiyot qismlari bojxona to‘lovlaridan ozod etilishi haqida yozgandi.

Узбекистан намерен увеличить долю электромобилей до 10% к 2030 году, следует из проекта обновленной Стратегии «Узбекистан-2030», выставленной на общественное обсуждение.
За ближайшие пять лет долю электромобилей в автопарке планируется увеличить в пять раз. Согласно плану, в 2026 году электрокары будут составлять чуть менее 2% всех легковых автомобилей, в 2027-м — около 3%, в 2028-м — 5%, а в 2029-м — 7%.
К 2030 году каждая десятая легковушка в стране будет электрической.
Согласно Нацкомстату, на 1 октября 2025 года в Узбекистане зарегистрировано 86,1 тыс. электромобилей (1,82% всех легковушек), из которых большая часть приходится на Ташкент — почти 65 тыс. единиц. В тройку с заметным отставанием попали Ташкентская и Самаркандская области.
«Зеленый» транспорт
В декабре 2025 года Шавкат Мирзиёев, выступая с ежегодным обращением к Олий Мажлису и народу Узбекистана, анонсировал дополнительные меры по стимулированию расширения использования электромобилей в республике. В частности, будет реализована пятилетняя программа по увеличению количества экологичных автомобилей.
На отечественные электромобили будут выделяться автокредиты под 12%, а на иностранные — под 16%.
Предпринимателям будут предоставлены льготные кредиты под 10% для организации зарядных станций для электромобилей, а также возможность приобретения земельных участков на аукционе вдвое дешевле.
При зарядке электромобилей на зарядных станциях часть стоимости 1 кВт·ч электроэнергии, превышающая 300 сумов, будет компенсироваться из государственного бюджета.
Гражданам, оказывающим услуги такси на электромобилях, также будет предоставлен ряд льгот. Однако президент не привел подробностей.