Yanvar oyida o‘zbekistonliklarning chiqindi tashish bo‘yicha qarzi 9 mlrd so‘mdan oshdi, deya xabar berdi Chiqindilarni boshqarish agentligi.
15-yanvar holatiga ko‘ra, 118 646 abonentga sanitar tozalash xizmatlari uchun to‘lovlar amalga oshirilmagani haqida SMS-xabarnomalar kelib tushgan. Xabarlar Hududiy elektr tarmoqlarining 2100 qisqa raqamidan keladi.
Bildirishnoma olgan fuqarolarning umumiy qarzdorligi 9,3 mlrd so‘mni tashkil etadi. Hozirda ogohlantirish jarayoni davom etmoqda.
Agar abonent xabarnomadan keyin 5 kun ichida qarzni to‘lamasa, HET Billing tizimi elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishni cheklaydi.
Agentlik chiqindilarni olib chiqib ketish sohasidagi taklif va shikoyatlarni 1205 qisqa raqamiga yuborishni tavsiya qiladi.
1-noyabrdan Toshkentda chiqindi tashish bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lganda elektr energiyasi uchun to‘lovlarga cheklovlar kuchga kirdi.
Birinchi haftada qariyb 25,1 ming kishi 2,24 mlrd so‘mlik qarzdorlik to‘g‘risida xabarnoma oldi, shundan 6 ming abonent 5 kunlik muddat tugaganidan so‘ng cheklovlarga duchor bo‘ldi.
Yangi tizim dekabr oyida butun O‘zbekiston bo‘ylab ishlay boshladi. O‘shanda 231 ming abonent Hududiy elektr tarmoqlaridan 20,1 mlrd so‘mlik qarzdorlik haqida ogohlantirish olgan, shundan dastlabki besh kunda 9,4 mlrd so‘m to‘langan.
Cheklovlar faqat 2025-yil 1-iyuldan boshlab to‘plangan chiqindi qarzlariga taalluqli bo‘lib, ushbu sanagacha bo‘lgan qarzlarga ta’sir qilmaydi.
Qarzdorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar har oyning 3-sanasiga qadar Toza Makon tizimidan HET Billingga uzatiladi.
O‘zbekistonliklarning chiqindi tashish bo‘yicha qarzdorligi 1-yanvar holatiga ko‘ra (o‘tgan yillarni hisobga olgan holda) 622,7 milliard so‘mni tashkil etdi. “Toza makon” tizimidan amalda ko‘rsatilmagan xizmatlar uchun 211,9 milliard so‘mlik hisob-kitoblar chiqarib tashlandi.

В январе задолженность узбекистанцев за вывоз отходов превысила 9 млрд сумов, сообщило Агентство по управлению отходами.
На 15 января 118 646 абонентов получили SMS-уведомления о неоплаченных услугах санитарной очистки. Сообщения приходят с короткого номера «Региональных электросетей» 2100.
Общая задолженность граждан, получивших уведомления, составляет 9,3 млрд сумов. Сейчас процесс рассылки продолжается.
Если абонент не погасит долг в течение 5 дней после уведомления, система HET Billing ограничит прием оплаты за электроэнергию. Агентство рекомендует направлять предложения и жалобы в сфере вывоза мусора по короткому номеру 1205.
С 1 ноября в Ташкенте заработали ограничения на оплату электроэнергии при наличии непогашенной задолженности за вывоз мусора. В первую неделю около 25,1 тыс. человек получили уведомления о задолженности на сумму 2,24 млрд сумов, из которых ограничениям по окончании 5-дневного срока подверглись 6 тыс. абонентов.
Новая система начала работу по всему Узбекистану в декабре. Тогда 231 тыс. абонентов получила от «Региональных электросетей» предупреждения о задолженности на 20,1 млрд сумов, из которых в первые пять дней было оплачено 9,4 млрд сумов.
Ограничения касаются только задолженностей по вывозу мусора, накопленных с 1 июля 2025 года, и не затрагивают долги до этой даты. Каждый месяц до 3-го числа информация о должниках передается из системы Toza Makon в HET Billing.
Дебиторская задолженность узбекистанцев по вывозу мусора на 1 января составляла 622,7 млрд сумов (с учетом прошлых лет). Из системы «Тоза макон» были исключены начисления за фактически не оказанные услуги на 211,9 млрд сумов.
Ранее Spot писал, что в Ташкенте заработал сервис для отслеживания вывоза бытовых отходов Toza Poytaxt.