Safia qandolatchilik tarmog‘i Turkmaniston va Ozarbayjon bozorlariga chiqishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 21 yanvar kuni elchilar va tadbirkorlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda kompaniya hammuassisi Bekzod Samig‘jonov ma’lum qildi.
Safia vakili Qozog‘istonda o‘zbekistonliklarni ish bilan ta’minlash muammosi haqida xabar berdi. Kompaniya u yerda 10 ga yaqin qandolat do‘konini ochgan. Bir yil davomida Safia $7−8 mln qiymatidagi qandolat mahsulotlarini eksport qilgan.
Ammo O‘zbekistondan kelgan ishchi kuchiga qo‘yilgan cheklov sababli bir xodim hatto mamlakatdan chiqarib yuborildi. Tadbirkorning aytishicha, agar kompaniya 4−5 kishini ishga olishga muvaffaq bo‘lsa, Safia’ni “qiyin ahvolga” solib qo‘ygan muammo bartaraf etiladi.
“Biz franshiza yo‘nalishini yo‘lga qo‘ydik va qo‘shni Tojikistonda filial ochdik. Agar ishonchli hamkorlar topilsa, Tojikiston, Qirg‘iziston va boshqa qo‘shni davlatlarda (Turkmanistonda ham — Spot izohi) franshiza asosida o‘z savdo nuqtalarimizni ochishni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi Samig‘jonov.
Safia hammuassisi 5 yil ichida eksport “muammosiz” $50 mlnga yetishi mumkinligini ta’kidladi. O‘tgan yili qandolatchilik korxonasi Tojikistonga mahsulot yetkazib berishni boshladi va Qirg‘izistonda hamkorlar topgan.
Bekzod Samig‘janov Tojikistonda qandolat mahsulotlariga 15% lik boj amal qilishini, O‘zbekistonda esa imtiyozlar tufayli Tojikiston mahsulotlariga hech qanday boj qo‘llanilmasligini ma’lum qildi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev O‘zbekistonning Tojikistondagi elchisiga mart oyida bo‘lib o‘tadigan hukumatlararo komissiya yig‘ilishiga qandolat mahsulotlariga boj bo‘yicha taklif ishlab chiqishni topshirdi.
“Bugungi kunda biz Qozog‘iston va Tojikiston bozorlariga kirib bordik, shuningdek, Turkmaniston va Ozarbayjon bozorlariga ham chiqishni rejalashtirmoqdamiz”, deya qo‘shimcha qildi Safianing hammuassisi.
Bosh vazir o‘rinbosari Savdo-sanoat palatasiga xorijiy mamlakatlarga chiqishda mahalliy brendlarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmini ishlab chiqishni taklif qildi.

Сеть кондитерских Safia планирует выйти на рынки Туркменистана и Азербайджана. Об этом 21 января сооснователь компании Бекзод Самикжонов сообщил на открытом диалоге между послами и предпринимателями.
Представитель Safia сообщил о проблеме трудоустройства узбекистанцев в Казахстане, где кондитерская открыла около 10 точек. В течение одного года компания экспортировала кондитерскую продукцию на $7−8 млн.
Однако из-за действия лимита на рабочую силу из Узбекистана одного сотрудника даже выдворили из страны. Предприниматель отметил, что если компания сможет нанять 4−5 человек, то проблема, которая ставит Safia «в тяжелое положение», будет решена.
«Мы запустили направление франшизы, открылись в соседнем Таджикистане. Если будут хорошие партнеры, то мы планируем открыть свои точки по франшизе в Таджикистане, Кыргызстане и соседних странах (в Туркменистане — прим. Spot)», — заявил Самикжонов.
Сооснователь Safia отметил, что в течение 5 лет экспорт может «без проблем» достичь $50 млн. В прошлом году кондитерская начала экспорт в Таджикистан и нашла партнеров в Кыргызстане.
Бекзод Самикжонов заявил, что в Таджикистане действует пошлина на кондитерские изделия в размере 15%, в то время как в Узбекистане пошлина на таджикистанскую продукцию отсутствует из-за действия льгот.
Заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев поручил послу Узбекистана в Таджикистане разработать предложение по пошлине на кондитерские изделия к мартовскому заседанию межправкомиссии.
«На сегодняшний день мы вышли на рынки Казахстана и Таджикистана, а также планируем выход в Туркменистан и Азербайджан», — добавил сооснователь Safia.
Вице-премьер предложил Торгово-промышленной палате разработать механизм поддержки отечественных брендов при выходе в зарубежные страны.
В конце декабря 2025 года президент продлил нулевые пошлины на импорт продуктов и товаров до 1 января 2027 года. Под действие указа подпадают также кондитерские изделия.