Yangi suzish havzalarini qurish xarajatlari qoplab beriladi. Bu bo‘yicha tegishli reglament hukumat qarori bilan tasdiqlandi.
Unga muvofiq, talabgorlar tomonidan taqdim etilgan dastlabki 100 ta suzish havzasini qurish va ishga tushirish bilan bog‘liq xarajatlar qoplab beriladi.
Bunda mablag‘lar 2026-yil 1-fevraldan 2028-yil 1-yanvargacha suzish havzalarini tashkil etish xarajatlarining 50%igacha, lekin 100 mln so‘mdan oshmagan qismi uchun ajratiladi.
Talabgor soliq va yig‘imlar bo‘yicha qarzdor bo‘lmasligi lozim. U qayta tashkil etish yoki tugatish jarayonida bo‘lmasligi, shuningdek faoliyati qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha to‘xtatilmagan bo‘lishi shart.
Bundan tashqari, talabgor sud qarori asosida to‘lovga qobiliyatsiz deb eʼlon qilinmagan bo‘lishi kerak.
Talabgor xarajatlarni qoplash uchun Davlat xizmatlari markaziga yoki Yagona portal orqali Turizm qo‘mitasiga ariza bilan murojaat qiladi.
Arizaga suzish havzasining loyiha hujjatlari nusxasi ilova qilinadi. Shu bilan birga, suzish havzasini qurish va ishga tushirish uchun tuzilgan pudrat shartnomasi nusxasi taqdim etiladi.
Shartnomaga muvofiq to‘lov amalga oshirilganini tasdiqlovchi elektron hujjatlar nusxalari qo‘shiladi.
Qo‘mita xarajatlarni qoplash to‘g‘risida qaror qabul qilgan kundan boshlab 10 ish kuni mobaynida mablag‘lar talabgorning hisobvarag‘iga o‘tkazib beriladi.

Кабинет министров 27 января утвердил регламент оказания услуги по возмещению расходов на строительство современных бассейнов. Постановление (ПП-29) опубликовано на Lex.uz.
Субсидии будут выплачиваться гостиницам, туристическим комплексам, зонам отдыха, санаториям, гостевым домам и другим средствам размещения, а также крупным торговым комплексам (от 5000 кв. метров) и заведениям общепита. Новый порядок будет действовать с 1 февраля 2026 по 1 января 2028 года.
Комитет по туризму возместит до 50% расходов на строительство первых ста бассейнов, соответствующих установленным требованиям. Максимальная сумма субсидии — 100 млн сумов.
Для получения субсидии бассейн должен быть сдан в эксплуатацию в период действия субсидий, иметь площадь от 50 до 100 кв. метров и глубину не менее 1,3 метров. Обязательно наличие систем фильтрации, подогрева и дезинфекции воды.
Предприятие, претендующее на субсидии, не может:
- иметь задолженность по налогам и обязательным сборам;
- находиться в процессе реорганизации либо ликвидации;
- иметь статус неплатежеспособного согласно решению суда.
Чтобы получить субсидию, заявитель должен обратиться в Комитет по туризму через центр госуслуг или Единый портал интерактивных госуслуг. К заявлению требуется приложить проектные документы по бассейну, договор с подрядной организацией и документы, подтверждающие проведение оплаты (счета-фактуры, чеки, квитанции).
Заявление будет рассмотрено в течение 10 рабочих дней. Комитет проверит через интеграционную платформу системы «Электронное правительство» соответствие указанным требованиям, а в случае средств размещения — наличие сертификата соответствия.
В случае положительного решения Комитет направит копию соответствующего решения заявителю через центр госуслуг или ЕПИГУ. Деньги будут перечислены на расчетный счет заявителя в банке в течение 10 рабочих дней после этого.