Taʼkidlanishicha, belgilangan talablarga rioya qilsamdan faoliyat yuritayotgan somsa, kabob, mangal va boshqa do‘konlarga nisbatan nazorat tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Tekshiruvlarda chiqindilarni tozalash bo‘yicha muhandislik yechimlariga ega bo‘lmagan holda piyodalar hududlarida va turar-joy binolari yaqinida tandir, pech va mangallarni joylashtirayotgan obyektlar aniqlanmoqda.
Bunday nuqtalar faoliyati esa qonun hujjatlari talablariga to‘liq muvofiq holga keltirilgungacha to‘xtatib turilishi qayd etildi.
“Ma‘lumki, tozalash va tutun chiqarish tizimlarisiz ishlash aholi salomatligiga xavf tug‘diradi, shahar muhiti sifatini yomonlashtiradi va fuqarolarning asosli e‘tirozlariga sabab bo‘ladi”, — deyiladi xabarda.
Hokimlik tadbirkorlarga qisqa muddatda faoliyatni qonuniylashtirish, sanitariya talablariga rioya qilish, filtrlar va samarali tutun chiqarish tizimlarini o‘rnatish, texnologik jarayonlarni ekologik me‘yorlarga muvofiqlashtirishni tavsiya qildi.
Qo‘shimcha qilinishicha, nazorat tadbirlari davom ettirilib, qoidabuzarliklar aniqlansa choralar ko‘riladi.
Fuqarolar shikoyat yoki murojaatlarni poytaxt sanitariya-epidemiologiya xizmati boshqarmasining 71 248−12−43 ishonch telefoni yoki Telegram‘dagi @sanepidmurojaatbot orqali jo‘natishlari mumkin.
Tuman bo‘limlarining ishonch telefonlari:
- Bektemir — 71 295−02−50
- Yakkasaroy — 71 254−64−26
- Mirobod — 71 283−36−21
- Yunusobod — 71 221−77−40
- Yashnobod — 71 289−77−31
- Olmazor — 71 246−62−17
- Shayxontohur — 71 244−21−84
- Mirzo Ulug‘bek — 71 269−75−25
- Sergeli — 71 258−33−80
- Uchtepa — 71 217−22−85
- Chilonzor — 71 278−50−78
- Yangihayot — 55 517−17−15
Avvalroq Aviatordagi yong‘indan so‘ng savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarida nazorat kuchaytirilgani haqida xabar berilgandi.

В Ташкенте начались рейды по проверке заведений общепита, готовящих пищу на открытом огне, сообщила пресс-служба столичного хокимията.
Совместно со специалистами санитарно-эпидемиологического комитета и уполномоченными органами в сфере экологии проводятся «контрольные мероприятия» в отношении самсушных, шашлычных, мангальных и иных точек, функционирующих без соблюдения установленных требований.
«В ходе проверок выявляются объекты, размещающие тандыры, печи и мангалы на пешеходных территориях и вблизи жилых домов без инженерных решений по очистке выбросов. Деятельность таких точек подлежит приостановлению до полного приведения в соответствие с требованиями законодательства», — говорится в сообщении.
В хокимияте подчеркнули, что работа без систем очистки и дымоудаления создает риски для здоровья населения, ухудшает качество городской среды и вызывает недовольство граждан.
Бизнесу рекомендовали в кратчайшие сроки легализовать деятельность, соблюдать санитарные требования, устанавливать фильтры и эффективные системы дымоудаления, а также привести технологические процессы в соответствие с экологическими нормативами.
Контрольные мероприятия санитарно-эпидемиологической службы и органов экологии будут продолжены. В случае выявления нарушений будут применяться меры в установленном порядке, добавили в хокимияте.
Для подачи жалоб и обращений жители могут обратиться в Ташкентское городское управление Комитета по телефону доверия (71) 248−12−43 или через Telegram-бот @sanepidmurojaatbot.
Телефоны доверия районных отделений:
- Бектемир — 71 295−02−50;
- Яккасарай — 71 254−64−26;
- Мирабад — 71 283−36−21;
- Юнусабад — 71 221−77−40;
- Яшнабад — 71 289−77−31;
- Алмазар — 71 246−62−17;
- Шайхантахур — 71 244−21−84;
- Мирзо-Улугбек — 71 269−75−25;
- Сергели — 71 258−33−80;
- Учтепа — 71 217−22−85;
- Чиланзар — 71 278−50−78;
- Янгихаёт — 55 517−17−15.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции предупредил общепит о недопустимости заставлять клиентов покупать «рамазан-сеты».