Nailsworkshop studiyasi Toshkent shahrida 2018-yilda tashkil etilgan bo‘lib, unga Zamira Qurbonova asos solgan. U studiya ochishidan avval xorijda tirnoq texnologiyalari bo‘yicha tahsil olib, amaliy tajriba orttirgan. Shundan so‘ng, mahalliy bozorda tizimlilik va aniq standartlar yetishmayotganini anglab, sohada zamonaviy va tartibli yondashuvni yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekistonga qaytib kelgan.
Zamira loyihani ilk bosqichdanoq noan’anaviy yo‘l asosida qurishga qaror qilgan: “hamma narsa bir joyda” formatidan voz kechib, ichki maktabni yo‘lga qo‘ygan hamda manikyurchilar uchun toifa tizimini joriy etgan. Vaqt o‘tishi bilan jarayonlar yanada takomillashdi — yozilish avtomatlashtirilib, xavfsizlik masalalariga e’tibor kuchaytirildi. Xususan, qoplamalardagi bahsli komponentlardan voz kechildi.
U Spot’ga biznesning ichki jarayonlari, O‘zbekistondagi go‘zallik industriyasi qanday muammolarga duch kelayotgani va nega bugungi kunda mijozlar salomatligi masalalari soha uchun ustuvor yo‘nalishga aylanayotgani haqida so‘zlab berdi.
Zamira, siz 2017-yilda Nailsworkshop studiyasiga asos solgansiz. Bugun studiyada mijozlar oqimi katta, ertalabdan kechgacha navbat to‘xtamaydi, jarayonlar avtomatlashtirilgan. Nega aynan manikyurni tanlagansiz?
Albatta, mijozlar oqimi yanada ko‘proq bo‘lishini xohlardim. Nega aynan manikyur? Bolaligimdan qiziqardim, bu mening shaxsiy hobbiyim edi. Aynan manikyur salonini ochishni orzu qilganman, shuning uchun boshidanoq manikyur ustuvor yo‘nalish bo‘lib kelgan.
Siz manikyurni Kiyevdagi kurslarda o‘qigansiz, lekin u yerga aslida boshqa kasbni o‘rganish uchun ketgansiz. Bu qanday bo‘ldi?
Chunki boshida manikyur men uchun shunchaki hobbiy edi. Ota-onam esa “jiddiyroq” ta’lim olishimni istashardi. Yozda kurslarga qatnashib, asosiy o‘qishimga halal bermaslikka harakat qilardim. Ammo bir kuni bu menga shunchalik yoqishini va aynan shu bilan shug‘ullanishni xohlayotganimni his qildim.
Hozir go‘zallik sanoatida ishlash — bu jiddiy kasb emas, shunchaki qo‘shimcha daromad yoki xobbi degan stereotip nafaqat katta avlod orasida mavjud. Siz 2018-yildan beri aynan shu sohada biznes qurib kelmoqdasiz. Aslida bu qanchalik murakkab biznes?
Biznes oson, deb o‘ylash — juda katta xato. Har qanday biznes bu mehnat, mas’uliyat, doimiy qarorlar qabul qilish va jarayonlarni tizimlashtirish demakdir.
“Salon uchun qoidalar, tizim va ko‘rsatkichlar kerak emas, axir bu oddiy salon-ku, uni boshqarish oson”, degan stereotip bor. Bu noto‘g‘ri. Har qanday biznes kabi bu ham ongli ravishda tanlanadigan murakkab yo‘l. Agar siz uni tanlasangiz, qiyinchiliklarga, doimiy kurashga va ish oson bo‘lmasligiga tayyor bo‘lishingiz kerak.
Dastlab manikyur haqiqatan ham faqat hobbiy va jiddiy bo‘lmagan mashg‘ulot sifatida qabul qilinardi. Hozir esa vaziyat o‘zgarib bormoqda: bu kasb tobora talabgir, tushunarliroq va unga jiddiyroq munosabatda bo‘linadigan sohaga aylanmoqda.
Ha, bu hanuz kichik biznes va, umuman olganda, yuqori marjali soha emas. Agar uni ishlab chiqarish yoki texnologiyalar bilan taqqoslasak, bu chindan ham kichik segment.
Faqat raqamlar va daromadga qaralsa, “nega umuman bu ish bilan shug‘ullanish kerak?” degan savol tug‘ilishi mumkin. Ammo menimcha, o‘z orzusini ro‘yobga chiqarmoqchi bo‘lgan va yaxshi ish qilishni istagan ayol, umuman, har qanday inson uchun bu juda munosib ish.
Siz Toshkentda faqat manikyur yo‘nalishiga ixtisoslashgan ilk studiyalardan biri bo‘lgansiz. Nega aynan shunday formatni tanladingiz?
Chunki bu boshidan yaxshi bilgan va eng yaxshi bajargan ishimiz. Aynan shu yo‘nalishni takomillashtirish, rivojlantirish va odamlarga sifatli xizmat ko‘rsatishni istadik.
Albatta, boshida odamlar faqat tirnoq xizmatini ko‘rsatadigan studiya formatini tushunishmagan. Rostini aytsam, bunday holat hozir ham uchrab turadi. Bizga muntazam ravishda boshqa xizmatlar bo‘yicha so‘rovlar va nega ularni bizning salonimizda olish mumkin emasligi haqida savollar berishadi.
Bu format ma’lum ma’noda meni ham, jamoani ham cheklardi. Agar biznes nuqtayi nazaridan qarasak, to‘liq xizmatlar spektriga ega salon — bu boshqa iqtisodiyot, boshqa ko‘rsatkichlar, boshqa marjinallik degani. Bu allaqachon kattaroq o‘yin.
Ehtimol, kelajakda yangi bino quradigan yoki yangi joy ochadigan bo‘lsak, masalan, soch parvarishi uchun alohida xona ham paydo bo‘lishi mumkin. Ammo hozircha menga aynan shunday tor ixtisoslashuv yoqadi.
Cheklangan xizmatlar doirasida ishlaganimizga qaramay, taxminan ikki yil o‘tgach, loyiha foyda keltira boshlagan.
Nima uchun ma’lum bir paytda manikyurchilar uchun ichki maktab ochishga qaror qildingiz?
Kiyevda o‘qib qaytganimdan so‘ng, O‘zbekistonga yangi texnologiya olib keldim: o‘sha paytda gel qoplamasi haqida aniq tushuncha bo‘lmagan, uni shunchaki lak deb atashardi. Bozorda asosan akril tirnoqlarni qo‘yish ommalashgan edi va manikyur ustalarini boshqa texnikaga o‘rgatish talab qilinardi.
Biz yangi texnologiyani o‘z akademiyamizda o‘qita boshladik va ayni damda ham o‘qitishni davom ettiryapmiz: manikyur, pedikyur va qosh arxitekturasi bo‘yicha bazaviy kurslar mavjud. Kelajakda amaldagi mutaxassislar uchun malaka oshirish yo‘nalishini rivojlantirmoqchimiz, ayni paytda asosiy e’tiborimiz bazaga qaratilgan: manikyur, pedikyur va qoshlarni bezash.
Kurslar har oy o‘tkaziladi, o‘rtacha hisobda yiliga 20 nafar mutaxassisni tayyorlaymiz. Akademiya albatta qo‘shimcha daromad manbai bo‘lishi mumkin, ammo biz uchun u eng avvalo malaka oshirish va ta’lim bilan bog‘liq loyihadir.
O‘qish muddati uzoq emas — jahon amaliyotida qanday qabul qilingan bo‘lsa, shunday. Shu vaqt ichida asosiy ko‘nikmalarni egallash mumkin, ammo keyinchalik ularni mustaqil ravishda mustahkamlash zarur. Biz bu haqda o‘quvchilarni oldindan ogohlantiramiz va amaliyot hamda stajirovka davri kerak bo‘lishini aytamiz. Shunga qaramay, olingan bilim va ko‘nikmalar yordamida kasbni ishonch bilan boshlash mumkin va biz bundan faxrlanamiz.
Hozir jamoada necha kishi ishlaydi?
Jamoamiz ma’muriy shtab va manikyurchilardan iborat bo‘lib, umumiy soni taxminan 20 kishini tashkil etadi.
Studiyada manikyur ustalari toifalarga bo‘lingan: boshlang‘ich, usta va top-usta. Bu kategoriyalar qaysi tamoyil asosida shakllantiriladi?
Tajriba darajasiga ko‘ra. Endigina boshlagan manikyurchi ham yaxshi ishlay oladi, xuddi shunday materiallar va texnikalardan foydalanadi, biroq ishni ancha sekin bajaradi.
Top-usta esa yanada murakkab texnika va vazifalar bilan ishlaydi. Masalan, bizda tirnoq o‘stirish bilan faqat eng malakali mutaxassislar shug‘ullanadi. Endigina ish boshlagan usta bunday ishlarni qila olmaydi — u hali bunga tayyor emas.
Vaqt o‘tishi bilan usta tajriba to‘plab, bir toifadan boshqasiga o‘tishi mumkin. Barcha ustalarga belgilangan foiz stavkasi asosida haq to‘lanadi. Top-ustalar ko‘proq daromad oladi, chunki ularning o‘rtacha cheki yuqoriroq bo‘ladi.
Siz boshidan kategoriyalar asosida ish boshlaganmisiz yoki bu tizimga vaqt o‘tishi bilan kelganmisiz? Va mijozlarda chalkashliklar bo‘lmaganmi?
Birdaniga. Bizda boshidanoq boshlovchi ustalar, tajribali ustalar va top-ustalar bo‘lgan.
Biz ishni endi boshlaganimizda bu odamlar uchun noqulay edi — tizim umuman boshqacha edi. O‘sha paytda bu yangilik bo‘lgan, shuning uchun savollar tug‘ilishi tabiiy edi. Biz o‘shanda ham bu savollarga javob berganmiz va hozirgacha javob berib kelyapmiz. Hozir deyarli har bir studiyada usta, top, premium va hokazo kabi toifalar mavjud. Lekin o‘shanda biz haqiqatan ham ko‘p narsalarni birinchi bo‘lib qilganmiz.
Mijozlar oqimi mavsumga qay darajada bog‘liq?
Juda ham qattiq bog‘liq. Bu mavsumiy biznes. Yoz va bahorda talab sezilarli darajada oshadi, ayniqsa pedikyur kabi xizmatlarga. Ilgari Yangi yil eng qizg‘in mavsum hisoblanardi, ammo hozir bayramlar oldidan ajiotaj ancha kamaygan. O‘ylaymanki, ko‘plab byuti-biznes egalari buni tasdiqlashadi.
Eng faol davr yoz fasli, degan bo‘lardim. Ko‘pincha odamlar boshqa mamlakatlardan qaytishadi, qarindoshlarinikiga kelishadi, yozni shu yerda o‘tkazishadi. Shuning uchun hozir Yangi yil yoki 8-mart emas, aynan yoz eng tig‘iz mavsum hisoblanadi.
O‘rtacha chek qancha?
350 ming so‘m.
Studiyada xizmatlar qimmatligi haqida shikoyatlar bo‘lganmi?
Albatta, bunday holatlar hammada bo‘lgani kabi bizda ham uchraydi. Shu sababli boshidanoq ustalar darajasiga qarab turli narx diapazoniga ega tizimni yo‘lga qo‘yganmiz.
Bizda kurslarni endigina tamomlagan boshlovchi mutaxassislar va stajyorlar bor. Ular ham xuddi shu sifatli materiallar bilan ishlaydi, biroq xizmat narxi pastroq bo‘ladi. Bu sifatli xizmatdan foydalanishni istagan, lekin hozircha yuqori narx to‘lashga tayyor bo‘lmagan mijozlarga bizga kelish imkonini beradi.
Hozir bu sohada biznesning umumiy marjinalligi qanday?
Ideal holatda uni 30% gacha olib chiqish mumkin. Bu juda yaxshi ko‘rsatkich va juda chiroyli raqam. Lekin unga erishish, albatta, oson emas. Biz hozircha, aytishim mumkinki, shunga intilyapmiz.
ipak yuli bank, manikyur, nailsworkshop, zamira qurbonova
Loyihani boshlaganingizda, Toshkentda xorijda ko‘rgan standartlaringizga mos studiya topa olmaganingizni va shu sabab o‘zingiznikini ochishga qaror qilganingizni aytgandingiz. Bugun O‘zbekistonda go‘zallik industriyasini qanday baholaysiz?
Juda yaxshi. Birinchidan, talab oshdi. Talab oshgan sari taklif ham ko‘payadi. Shu bilan birga, taklif sifati ham yaxshilanmoqda. Mijozlar tobora tushunib boryapti: yaxshi manikyur nima, yomoni-chi, nimalarga e’tibor berish kerak.
Xavfsizlikka e’tibor juda kuchaydi. Ilgari ko‘pchilik sterilizatsiya haqida o‘ylab ham ko‘rmasdi. Hozir bu majburiy me’yorga aylandi: kraft-paketlar, ishlov berishning barcha bosqichlari.
Bozor aynan shu talablar — sifat va xavfsizlik hisobiga yaxshilanib bormoqda. Faqat bir narsa, to‘lov qobiliyatining yanada oshishi istagi bor. Chunki bu talablarning barchasi, albatta, munosib haq to‘lanishini talab qiladi.
Bozorning yanada rivojlanishini xohlayman. Go‘zallik sohasidagi barcha hamkasblarimga samimiy muvaffaqiyatlar tilayman. Agar biz sifatli materiallarni tanlab, o‘rganib, malakamizni oshirsak, odamlar sifatli xizmatlardan foydalanishadi. Sifatli xizmatlardan foydalangan insonlar esa o‘zlarini yanada baxtliroq his qiladi. Baxtli inson esa, shubhasiz, dunyoga ezgulik olib keladi. Bu, ehtimol, mening falsafamdir. Hozirgi kunda bozor haqiqatan ham yaxshilanmoqda va shunday davom etishini istayman.
Bugungi kunda O‘zbekistondagi go‘zallik industriyasida qanday muammolarni ko‘ryapsiz? Sizningcha, faoliyat yuritish osonroq bo‘lishi uchun nimalarni o‘zgartirish kerak?
Agar butun bozor bo‘yicha xizmatlar narxi ko‘tarilsa, men uchun ancha yengil bo‘lardi. Shunda hamma sifatli materiallar xarid qilish va iqtisodiy jihatdan to‘g‘ri ishlash imkoniga ega bo‘lardi.
Hozir protsedura uchun past narxni saqlab turib, bir vaqtning o‘zida yaxshi materiallardan foydalanish juda qiyin: bu deyarli zarariga ishlash degani. Ammo muayyan segmentda faoliyat yuritib, o‘rta bozorga yo‘naltirilgan holda narxlarni keskin oshirish ham imkonsiz.
Biz muvozanatni saqlashga harakat qilamiz, chunki bozor asosan o‘rtacha narxni taklif qilmoqda. Agar shu “o‘rtacha” narx hamma uchun biroz yuqoriroq bo‘lsa, bu yanada adolatliroq bo‘lardi: mijoz bunday narx darajasi me’yor ekanini tushunardi va shundagina sifat hamda standartlar haqida jiddiy gapirish mumkin bo‘lardi.
Yaqinda studiya tarkibida TPO mavjud bo‘lgan materiallardan butunlay voz kechdi. Bu nima va nega muhim?
O‘tgan yilning sentabr oyida Yevropa Ittifoqi tabiiy tirnoqlar uchun mo‘ljallangan, tarkibida ushbu komponent mavjud bo‘lgan materiallardan foydalanishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi.
TPO — bu fotoinisiator bo‘lib, uning yordamida gel‑lak lampa yorug‘ligi ostida polimerizatsiya qilinadi. Uni uzoq muddat davomida ishlatish kelajakda allergik reaksiyalar xavfini oshirishi mumkin.
Biz ishlaydigan brendlar bu komponentni yanada yumshoqroq fotoinitsiatorlar bilan almashtirdi. Shu bilan birga, har qanday material to‘g‘ri qo‘llash texnologiyasini talab qilishini tushunish muhim. Biz shunchaki mahsulotlarni almashtirmadik, balki texnologiyalarni qayta ko‘rib chiqdik, yangi brendlar va tarkibida boshqa fotoinitsiatorlar bo‘lgan gellarni qo‘shdik. 2025-yil davomida va hozirga qadar yanada xavfsiz, yupqaroq va to‘g‘ri qoplama usullarini joriy etish ustida ishlayapmiz.
Ko‘pgina manikyurchilar TPO’siz materiallar yaxshi turmasligini aytishadi. Bu tarkib bilan bog‘liq muammomi yoki texnologiya bilan?
Ha, bu haqiqat. Kislotali materiallar chindan ham mustahkamroq turadi, biroq ular tirnoq plastinasiga chuqur singib, vaqt o‘tishi bilan uni yemiradi. Natijada allergiya va turli nojo‘ya reaksiyalar paydo bo‘lishi mumkin.
Yanada xavfsiz tarkibga ega materiallar esa uzoq vaqt agressiv qoplamalar ta’sirida bo‘lgan, “zararlangan” tirnoqlarda yomonroq turishi mumkin. Bu davrda konflikt yuzaga kelishi mumkin — tirnoqlarga tiklanish uchun vaqt kerak bo‘ladi.
Agar manikyurchi yoki mijoz sabrsiz bo‘lsa, ular yana kislotali materiallarga qaytib, tirnoqlarni shikastlashda davom etadi. Biz esa boshqa yo‘lni tanlaymiz: to‘g‘ri surtish, mustahkamlash, ta’mirlash, ba’zida hatto bepul amalga oshirish. Buning evaziga esa uzoq muddatli, chiroyli va sog‘lom natijaga erishamiz.
Agar kimdir salon ochishga qaror qilsa, u oldindan nimalarni bilishi muhim?
Bu odamlar bilan ishlash degani. Ham mijozlar, ham jamoa bilan juda yaqin va doimiy muloqotda bo‘lish kerak. Shu sababli emotsional barqarorlik juda muhim. Ayniqsa boshlang‘ich davrda 24/7 yuklama bo‘lishi mumkin.
Salon egasi hech narsa qilmaydi va faqat dam oladi, degan gap — afsona. Aslida, ishga yanada ko‘proq aralashishga to‘g‘ri keladi. Xarajatlarga, kutilmagan holatlarga va murakkab yo‘lga tayyor bo‘lish zarur. Balki boshlanishida tor yo‘nalishdan start olish osonroq bo‘lar.
Salon egasi hech narsa qilmaydi, faqat dam oladi, degan gap — afsona. Aksincha, ishga yanada ko‘proq sho‘ng‘iysiz. Xarajatlarga, kutilmagan vaziyatlarga va bu yo‘l oson emasligiga tayyor bo‘lish kerak. Balki ishni tor yo‘nalishdan boshlash osonroqdir.
2026-yilda Nailsworkshop studiyasi qanday yangiliklar va natijalar taqdim etmoqchi?
Hozir ko‘pchilik tarmoqqa chiqyapti, men esa bu yo‘l aynan menikimi, hali aniq bilmayman. Menga shaharning markazida joylashgan, aniq pozitsiyaga ega bitta salonimiz borligi yoqadi. Balki biz aynan shu formatni yanada takomillashtirib, rivojlantirishda davom etarmiz.
Shu bilan birga, maktab yo‘nalishida ko‘proq ishlashimiz kerakligini tushunaman. Bu yo‘nalish hozir ayniqsa qiziqarli. Ehtimol, akademiya alohida faoliyat yuritib, yanada keng ko‘lamli bo‘lishi mumkin, chunki byuti-kasblar bo‘yicha sifatli ta’lim haligacha yetarli emas.
Jamoam ahil va baxtli bo‘lishini, birgalikda o‘sishimiz, rivojlanishimiz va yangi marralarni zabt etishimizni xohlayman. Biz oldinga birga intilish, bir-birimizni kuchaytirish va har yili yanada yaxshiroq bo‘lib borish niyatidamiz.

Nailsworkshop появилась в Ташкенте в 2018 году. Студию основала Замира Курбанова — мастер, которая к тому моменту уже училась и работала с ногтевыми технологиями за границей и вернулась в Узбекистан с ощущением, что локальному рынку не хватает системности и понятных стандартов.
Проект с самого начала пошел по неочевидному пути: отказ от формата «салона всего и сразу», внутренняя школа, система категорий мастеров. Со временем к этому добавились автоматизация записи и работа с безопасностью — в том числе отказ от спорных компонентов в покрытиях.
В интервью Spot Замира рассказала, как устроен ногтевой бизнес изнутри, с какими проблемами сталкивается бьюти-рынок в Узбекистане и почему вопросы здоровья клиентов сегодня становятся ключевыми для отрасли.
Замира, вы основали студию Nailsworkshop в 2017 году. Сегодня в студии большой поток клиентов, запись с утра до вечера, автоматизированные процессы. Почему именно маникюр?
Хочется, конечно, чтобы поток был больше. Почему именно маникюр? Это было мое личное хобби. У меня была мечта открыть именно маникюрный салон, поэтому с самого начала в приоритете был именно маникюр.
Вы обучались маникюру на курсах в Киеве, но при этом уехали туда учиться совсем другой профессии. Как так получилось?
Потому что изначально маникюр действительно воспринимался как хобби. Родители настаивали на том, чтобы я получала «более серьезное» образование. Я проходила курсы летом, старалась совмещать, чтобы это не мешало основной учебе. Но в какой-то момент поняла, что мне это настолько нравится, что я хочу заниматься именно маникюром.
Сейчас стереотип о том, что работа в бьюти-индустрии — это что-то несерьезное, подработка или хобби, существует не только у старшего поколения. Вы с 2018 года строите бизнес именно в этой сфере. Насколько это на самом деле легкий бизнес?
Думать, что бизнес — это легко, в принципе очень опрометчиво. Любой бизнес — это труд, ответственность, постоянное принятие решений, систематизация процессов.
Существует стереотип, что салону не нужны правила, система, показатели — мол, это же просто салон, им легко управлять. Это неправда. Как и любой бизнес, это сложный путь, который ты выбираешь осознанно. И если ты его выбираешь, нужно быть готовым к трудностям, к постоянному преодолению, к тому, что легко не будет.
В начале это действительно воспринималось именно как хобби и что-то несерьезное. Сейчас ситуация меняется: профессия становится более востребованной, более понятной, и к ней относятся серьезнее.
Да, это все еще малый бизнес и в целом не высокомаржинальный. Если сравнивать его с производством или технологиями, это действительно небольшой сегмент.
Если смотреть только на цифры и доходы, можно задаться вопросом: зачем вообще этим заниматься? Но я считаю, что для женщины — и вообще для человека, который хочет реализовать свою мечту и делать что-то хорошее, — это очень достойное дело.
Вы были одной из первых студий в Ташкенте, которая выбрала узкую специализацию и делала только маникюр. Почему вы решили идти именно в таком формате?
Потому что это то, что мы с самого начала хорошо умели и делали лучше всего. Хотелось именно это направление улучшать, развивать и приносить людям качественный сервис именно в маникюре.
Конечно, в начале люди не понимали формат студии только ногтевого сервиса. И, если честно, такое до сих пор бывает. Мы регулярно получаем запросы на другие процедуры и вопросы о том, почему их нельзя получить в нашем салоне.
Формат даже ограничивал меня и команду. Если смотреть на это как на бизнес, то салон с полным спектром услуг — это другая экономика, другие цифры, другая маржинальность. Это уже игра по-крупному.
Возможно, если в будущем мы будем строить или открывать новое помещение, там появится, например, кабинет по волосам. Но на данный момент мне очень нравится, что у нас именно такая узкая направленность.
Но даже на ограниченном спектре услуг, где-то через два года проект вышел на прибыль.
Почему в какой-то момент вы решили создать внутреннюю школу для обучения мастеров?
После обучения в Киеве я привезла в Узбекистан новую технологию: тогда еще не было четкого понимания гелевого покрытия — его называли просто лаком. На рынке в основном наращивали акриловые ногти, и нужно было учить мастеров переходить на другую технику.
Мы начали обучать новой технологии в собственной академии, и продолжаем это делать до сих пор. Сейчас у нас базовые курсы по маникюру, педикюру и архитектуре бровей. В дальнейшем мы хотим развивать повышение квалификации для действующих специалистов, но пока фокус именно на базовых знаниях.
Курсы проходят каждый месяц, в среднем в год мы выпускаем до 20 специалистов. Академия приносит дополнительный доход, но для нас это в первую очередь про квалификацию и обучение.
Курс длится недолго — так же, как это принято в мировой практике. За это время можно освоить навыки, но, конечно, дальше их нужно отрабатывать самостоятельно. Мы сразу об этом предупреждаем учеников и говорим, что потребуется период практики и стажировки. Но с этими навыками можно уверенно стартовать в профессии, и мы этим очень гордимся.
Сколько человек сейчас работает в команде?
У нас есть административный штаб и мастера. В общей сложности — около 20 человек.
В студии есть разделение мастеров по категориям: начинающий, мастер и топ-мастер. По какому принципу формируются эти категории?
По уровню опыта. Начинающий мастер уже умеет хорошо работать, использует те же материалы и техники, но делает это значительно медленнее.
Топ-мастер работает с более сложными техниками и задачами. Например, наращивание ногтей у нас делают только топовые специалисты. Начинающий мастер за такие дисциплины не берется — он еще не готов.
Со временем мастер набирает опыт и может перейти из одной категории в другую. Все мастера получают оплату по фиксированной процентной ставке. Топ-мастера будут зарабатывать больше, потому что у них выше средний чек.
Вы сразу работали по системе категорий или пришли к ней со временем? Не было ли в начале путаницы у клиентов из-за этой системы?
У нас с самого начала были начинающие мастера, мастера и топ-мастера.
Когда мы только начинали, людям было непривычно — система была совсем другая. Тогда это было в новинку, и, конечно, возникали вопросы. Мы на них отвечали и продолжаем отвечать до сих пор. Сейчас почти в каждой студии есть категории — мастер, топ, премиум и так далее. Но тогда мы действительно многое делали впервые.
Насколько поток клиентов зависит от сезона?
Очень сильно зависит. У нас сезонный бизнес. Летом и весной спрос заметно выше, особенно на такие процедуры, как педикюр. Раньше Новый год был пиковым периодом, но сейчас ажиотаж перед праздниками заметно снизился. Думаю, многие владельцы бьюти-бизнеса это подтвердят.
Я бы сказала, что самый активный период — лето. Часто люди возвращаются из других стран, приезжают к родственникам, проводят лето здесь. Поэтому именно летний сезон сейчас ощущается самым загруженным, а не Новый год или 8 марта.
А какой средний чек?
350 тыс. сумов.
Бывали ли жалобы на то, что услуги в студии дорогие?
Конечно, такое бывает, как и у всех. Именно поэтому с самого начала мы выстраивали систему с разным ценовым диапазоном — в зависимости от уровня мастера.
У нас есть начинающие специалисты и стажеры, которые только закончили курсы. Они работают на тех же качественных материалах, но стоимость услуги ниже. Это позволяет прийти тем, кто хочет получить хорошую процедуру, но пока не готов платить более высокую цену.
Какая в целом маржинальность у бизнеса в этой сфере сейчас?
В идеале ее можно довести до 30%. Это очень красивый показатель и очень красивая цифра. Но идти к ней, конечно, тяжело. Мы к этому стремимся, но пока это все, что я могу сказать.
Когда вы начинали проект, вы говорили, что в Ташкенте не нашли студию, которая соответствовала бы стандартам, которые вы видели за границей, поэтому решили создать свою. Как вы оцениваете рынок красоты в Узбекистане сегодня?
Очень хорошо. Во-первых, вырос спрос. А раз растет спрос, появляется и больше предложений. При этом предложения становятся качественнее. Клиенты начинают разбираться: что такое хороший маникюр, на что стоит обращать внимание.
Очень сильно выросло внимание к безопасности. Раньше про стерилизацию многие даже не задумывались. Сейчас это обязательная норма: крафт-пакеты, все этапы обработки, и клиенты понимают, что это такое и требуют этого от студий.
Рынок становится лучше именно за счет этих требований — к качеству и безопасности. Единственное, чего бы хотелось больше, — это роста платежеспособности. Потому что все эти требования, конечно, должны адекватно оплачиваться.
Я хочу, чтобы рынок развивался еще больше. Я искренне желаю успехов всем в нашей бьюти-сфере. Если мы будем выбирать хорошие материалы, учиться, повышать уровень, люди будут получать качественные услуги. А если люди получают качественные услуги, они становятся счастливее. А счастливый человек обязательно принесет в этот мир что-то хорошее. Это, наверное, и есть моя философия.
Какие проблемы вы видите сегодня на рынке бьюти-индустрии в Узбекистане? И что, на ваш взгляд, можно было бы изменить, чтобы работать стало легче?
Мне было бы легче, если бы в целом по рынку выросли цены на услуги. Тогда у всех появилась бы возможность закупать качественные материалы и работать по адекватной экономике.
Сейчас очень сложно держать низкую цену на процедуру и при этом использовать хорошие материалы — это просто работа в убыток. Но и резко поднимать цены, когда ты работаешь в определенном сегменте и ориентируешься на средний рынок, тоже невозможно.
Мы стараемся балансировать, потому что рынок в целом предлагает именно среднюю цену. И если бы эта «средняя» цена у всех была чуть выше, это было бы честнее: клиент понимал бы, что такой уровень цен — норма, и тогда уже можно было бы всерьез говорить о качестве и стандартах.
Не так давно студия полностью отказалась от использования материалов, которые содержат TPO. Что это такое и почему это важно?
В сентябре прошлого года Евросоюз принял закон, запрещающий использование материалов для натуральных ногтей, в составе которых содержится этот компонент. TPO — это фотоинициатор, благодаря которому гель-лак полимеризуется под светом в лампе. При длительном использовании он может повышать риск аллергических реакций в будущем.
Бренды, с которыми мы работаем, заменили этот компонент на другие, более щадящие фотоинициаторы. При этом важно понимать: любой материал требует правильной технологии нанесения. Мы не просто заменили продукты, мы пересмотрели технологии и добавили новые бренды и гели с другим составом фотоинициаторов. Весь 2025 год и до сих пор мы работаем над тем, чтобы внедрять более безопасное, тонкое и правильное покрытие.
Многие мастера говорят, что материалы без TPO держатся хуже. Это проблема состава или технологии?
Это правда. Кислотные материалы действительно держатся лучше, но они въедаются в ногтевую пластину и со временем разрушают ее, что может привести к аллергии и реакциям.
Материалы с более безопасным составом могут держаться хуже на «отравленных» ногтях, которые долгое время подвергались агрессивным покрытиям. В этот период возможен конфликт: ногтям нужно время на восстановление.
Если у мастера или клиента не хватает терпения, они возвращаются к кислоте — и продолжают травмировать ногти. Мы стараемся идти другим путем: правильно наносить, укреплять, делать ремонты, иногда даже без оплаты. Зато потом выйти на красивый и здоровый результат надолго.
Если завтра кто-то решит открыть салон, что ему важно знать заранее?
Что это работа с людьми. Очень глубокий и постоянный контакт — и с клиентами, и с командой. Нужно быть эмоционально устойчивым и понимать, что это нагрузка 24/7, особенно в начале.
Это миф, что владелец салона ничего не делает и отдыхает. Наоборот, вовлекаешься еще больше. Нужно быть готовым к расходам, к неожиданным ситуациям и к тому, что это сложный путь. Возможно, начинать проще с узкой специализации.
Что ждать от студии Nailsworkshop в 2026 году?
Сейчас очень многие идут в сеть, и я пока не уверена, мой ли это путь. Мне нравится, что у нас есть один салон в центре города с четким позиционированием. Возможно, мы будем дальше его улучшать и развивать именно в этом формате.
При этом я понимаю, что нам нужно больше работать со школой. Это направление сейчас особенно интересно. Возможно, академия могла бы существовать отдельно и быть более масштабной, потому что качественного образования в бьюти-профессиях по-прежнему не хватает.
Я бы хотела, чтобы моя команда была дружной и счастливой. Чтобы мы вместе росли, развивались и достигали новых высот. Хочется идти вперед именно вместе, усиливать друг друга и становиться лучше с каждым годом.