ONA fondi va Yandex Uzbekistan og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolgan ayol kuryerlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan dasturni yo‘lga qo‘ydi. Dastur, jumladan, yolg‘iz onalik, og‘ir kasallik yoki ayolning o‘zida, turmush o‘rtog‘ida yoki farzandida nogironlik holatlari kabi vaziyatlarni qamrab oladi. Qo‘llab-quvvatlash formati va hajmi har bir holatdan kelib chiqib, fond tomonidan belgilanadi. Dastur ishtirokchilari kompleks huquqiy va gumanitar yordam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Fond yordamni individual tarzda tanlaydi. Masalan, huquqshunos maslahatini tashkil etish, oziq-ovqat yoki bolalar uchun tovarlar sotib olishda ko‘maklashadi. Ariza topshirish uchun havola orqali maxsus shaklni to‘ldirish lozim. Murojaat Yandex Go tomonidan 5 ish kuni davomida ko‘rib chiqiladi va talablarga mos kelgan taqdirda, fondga yo‘naltiriladi.
Dasturda Yandex Go ichidagi “Taomlar”, Lavka yoki “Yetkazib berish” xizmatlari orqali buyurtmalarni bajarayotgan hamda xizmat qoidalarini buzmagan ayol kuryerlar ishtirok etishi mumkin. Yolg‘iz ona maqomini, nogironlik yoki og‘ir kasallik holatini tasdiqlash uchun fond tegishli hujjatlarni so‘rashi mumkin. Dastur pilot loyiha shaklida amalga oshirilmoqda.
ona, reklama, yandex uzbekistan
ONA fondi — nodavlat notijorat tashkilot bo‘lib, og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolgan ayollar va bolalarni sifatli tibbiy xizmat, ta’lim va ijtimoiy himoya bilan ta’minlashga ko‘maklashadi. Yandex Uzbekistan uchinchi yildirki, ONA fondini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda: xayriya safarlari va yetkazib berish xizmatlarini taqdim etish, shuningdek, alohida dasturlarni amalga oshirishda ishtirok etish orqali. Jumladan, kompaniya O‘zbekistondan bo‘lgan iqtidorli bakalavriat va magistratura talabalari uchun ta’lim grantlarini yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashdi. Kompaniya hissasi tufayli kontrakt to‘lovlari qoplandi va stipendiyalar ajratildi. 2023-yildan buyon fond faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun jami 357 mln so‘m yo‘naltirildi.
“Yandex Uzbekistan imkon qadar ko‘proq insonlarga rivojlanish va daromad topish imkoniyatini yaratishga intiladi. Ushbu missiya doirasida xizmatlarimiz sheriklarning turli ehtiyojlariga moslashtirib borilmoqda. Masalan, “Taksi“ xizmati kar va eshitish qobiliyati cheklangan haydovchilar uchun ulanish va o‘qitishdan tortib, yo‘lovchilar bilan o‘zaro muloqotgacha bo‘lgan jarayonlarni qamrab oladi. Amaldagi loyihalar va instrumentlarga qo‘shimcha ravishda, biz ayol kuryerlarni qo‘llab-quvvatlash dasturini ishga tushirdik — u murakkab hayotiy bosqichni yengilroq yengib o‘tish uchun tayanch bo‘lishga qaratilgan”, — dedi Yandex Uzbekistan strategik rivojlanish bo‘yicha vitse-prezidenti Sardor Qodirov.

Фонд ONA и Yandex Uzbekistan запустили программу для поддержки женщин-курьеров, оказавшихся в трудных жизненных ситуациях — в том числе при одиночном материнстве, тяжелых заболеваниях или инвалидности у самой женщины, ее мужа или ребенка. Формат и объем поддержки определит фонд в зависимости от конкретного случая. Участницы программы смогут получить комплексную юридическую и гуманитарную помощь.
Фонд подберет помощь индивидуально — например, поможет организовать консультацию юриста, приобрести продукты питания или товары для детей. Чтобы подать заявку, необходимо заполнить форму по ссылке. Запрос будет рассмотрен Yandex Go в течение 5 рабочих дней, после чего в случае соответствия потенциальной участницы всем критериям, его передадут в фонд.
В программе могут принять участие женщины-курьеры, которые выполняют заказы сервисов «Еда», Lavka или «Доставка» в Yandex Go и не нарушают правила сервисов. Для подтверждения статуса одинокой матери, наличия инвалидности или тяжелого заболевания фонд может запросить соответствующие документы. Программа работает в формате пилотного проекта.
ona, yandex uzbekistan, реклама
Фонд ONA — негосударственная некоммерческая организация, которая обеспечивает женщинам и детям, оказавшимся в трудных жизненных ситуациях, доступ к качественному лечению, образованию и социальной защите. Yandex Uzbekistan поддерживает ONA третий год, предоставляя благотворительные поездки и доставки, а также участвуя в реализации отдельных программ. Так, компания помогла запустить образовательные гранты для талантливых студенток бакалавриата и магистратуры из Узбекистана. Вклад компании дал возможность покрыть стоимость обучения и обеспечить выплату стипендий. Всего с 2023 года на поддержку деятельности фонда направлено 357 млн сумов.
«Yandex Uzbekistan стремится создавать возможности, позволяющие как можно большему числу людей развиваться и получать доход. В рамках этой миссии наши сервисы адаптируются под разные потребности партнеров. Например, „Такси“ — для глухих и слабослышащих водителей, начиная с подключения и обучения и до взаимодействия с пассажирами. В дополнение к существующим проектам и инструментам мы запустили программу поддержки женщин-курьеров — она призвана создать опору и помочь легче преодолеть трудный жизненный этап», — отметил Сардор Кадыров, вице-президент по стратегическому развитию Yandex Uzbekistan.