Enter Engineering kompaniyasidan 12,7 mingdan ortiq xodimning ish haqi bo‘yicha qarzdorligi undirildi. Bu haqda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi matbuot kotibi Gulnoza Alimova o‘zining Telegram-kanalida yozdi.
Bandlik vazirligining ma’lum qilishicha, 2026-yil mart holatiga ko‘ra, Enter Engineering faoliyati to‘g‘risidagi murojaatlar asosida va uning tizimidagi korxonalarda Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Joriy yilda Bandlik vazirligi huzuridagi Davlat mehnat inspeksiyasi Enter Engineering kompaniyasining 11 ta obyekti hamda unga aloqador 34 ta korxonada ish haqi bo‘yicha qarzdorlikni undirish choralarini ko‘rdi.
Ushbu korxonalar Toshkent shahri, Jizzax, Samarqand, Buxoro, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida faoliyat yuritadi.
O‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida Enter Engineering kompaniyasining 12 754 nafar ishchisining ish haqi undirilgan.
Qayd etilishicha, hozirda o‘rganishlar davom ettirilib, xodimlarning mehnat huquqlarini qonunchilikda belgilangan tartibda himoya qilish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Avvalroq aholi bandligini oshirish uchun Jahon bankidan $100 mln jalb qilish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.
Kasb-hunar ta‘limi sohasidagi o‘qituvchilarni sertifikatlash va malakani baholash markazlarini ochish uchun subsidiyalar joriy etiladi.

С Enter Engineering взыскана задолженность по зарплате более 12,7 тыс. сотрудников. Об этом пресс-секретарь Министерства занятости и сокращения бедности Гулноза Алимова написала в своем Telegram-канале.
В Минзанятости сообщили, что по состоянию на март 2026 года, на основании обращений о деятельности Enter Engineering Pte. Ltd. и ее подведомственных предприятий, Государственная инспекция труда проводит проверки и изучает ситуацию.
В этом году Государственная инспекция труда Минзанятости приняла меры по взысканию задолженности по заработной плате на 11 объектах компании Enter Engineering Pte. Ltd. и 34 связанных с ней предприятий, осуществляющих деятельность в Ташкенте, Джизакской, Самаркандской, Бухарской, Навоийской и Кашкадарьинской областях.
В результате проведенных проверок была взыскана зарплата 12 754 работникам компании Enter Engineering Pte. Ltd.
В ведомстве отметили, что в настоящее время проверки продолжаются, а также принимаются соответствующие меры по защите трудовых прав работников в установленном законодательством порядке.