Xitoyning Temu marketpleysini O‘zbekistonda blokdan chiqarish qonunchilikka rioya qilingan taqdirdagina mumkin. Bu haqda 18-mart kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligining elektron tijoratni rivojlantirish va tartibga solish boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muhammadiyev jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma‘lum qildi, deb xabar berdi Kursiv Uzbekistan muxbiri.
Muhammadiyev O‘zbekiston iqtisodiyoti Temu‘dan manfaatdormi, degan savolni o‘rtaga tashladi. “U hozir qanday ishlayotgan bo‘lsa, bu holatda — mutlaqo yo‘q”, — deya javob berdi u.
“Biz ularga [ishlashning] aniq qoidalarini ko‘p marta tushuntirganmiz. Bilasizmi, Temu vakillari vitse-prezident darajasida o‘z delegatsiyasi bilan agentlikka olti martacha kelishdi. Biz ular uchun boshqa davlat organlari, jumladan, soliq xizmati vakillarini yig‘dik. Ularga bir narsani takror-takror tushuntiryapmiz: bizda hech narsa o‘zgarmaydi, hamma narsa shaffof, hamma narsa ochiq. Bularning barchasi ularning e‘tiboriga ko‘p marotaba yetkazilgan”, — dedi u.
Temu‘ning 46 mlrd so‘mlik soliq majburiyatlarini izohlar ekan, ILMA vakili ular nafaqat saqlanib qolayotgani, balki to‘planib borayotganini ham ta‘kidladi.
Xorijiy marketpleys bloklanganidan so‘ng xaridlar hajmi taxminan 95% ga kamaydi. Qolgan 5% foydalanuvchi esa VPN orqali cheklovlarni aylanib o‘tib, buyurtmalar uchun xalqaro to‘lov tizimlari (Visa va Mastercard) yordamida to‘lov qilmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, savdo hajmining keskin qisqarishi fonida qimmatlashgan logistika bilan bog‘liq muammolar tufayli mijozlar hatto to‘lovni amalga oshirgandan keyin ham buyurtmalarini ololmayapti.
“VPN orqali buyurtma berishyapti, ya‘ni bu to‘lovlar ularga tushyapti, soliq majburiyatlari esa tobora ortib bormoqda. Biz ularga O‘zbekiston budjetiga nima, qachon va qancha to‘lash kerakligini — aniq summalar va barcha tasdiqlovchi hujjatlar bilan birga aniq-ravshan aytganmiz. Ular ‘yaxshi‘ deyishdi-yu, g‘oyib bo‘lishdi. Bu holat olti martacha takrorlandi: ‘yaxshi‘ deyishadi-da, yo‘q bo‘lib qolishadi. Ular biznes yuritishni xohlashadi, lekin qonunchiligimizga rioya qilishni istashmaydi”, — dedi Kamronbek Muhammadiyev.
Elektron tijoratni rivojlantirish va tartibga solish boshqarmasi boshlig‘i O‘zbekiston mamlakatga sarmoya kiritishga tayyor bo‘lgan institutsional o‘yinchilardan manfaatdor ekanini ta‘kidladi.
U “to‘p ularning tomonida” ekanini va ILMA Temu bilan muloqotga ochiqligini qayd etdi. Marketpleysni blokdan chiqarish uchun u o‘z faoliyatini qonunchilikka muvofiqlashtirishi kerak. “Hamma teng va bu shartlarga amal qilishi shart”, — deya qo‘shimcha qildi Kamronbek Muhammadiyev.
Spot, avvalroq, 2025-yilda O‘zbekistonda kriptoaktivlar aylanmasi $2 mlrddan oshgani haqida yozgandi.

Разблокировка китайского маркетплейса Temu в Узбекистане возможна при условии соблюдения законодательства. Об этом 18 марта начальник управления развития и регулирования электронной коммерции Национального агентства перспективных проектов Камронбек Мухаммадиев заявил на пресс-конференции с журналистами, передает корреспондент Kursiv Uzbekistan.
Чиновник задался вопросом о том, заинтересована ли экономика Узбекистана в таком игроке, как Temu. «В таком положении, как он сейчас работает, — абсолютно нет», — ответил он.
«Мы им много раз объяснили четкие правила [работы]. Вы знаете, раз шесть на уровне вице-президента со своей делегацией представители Temu приходили в агентство. Мы для них собирали представителей других госорганов, в том числе налоговой службы. Мы одно и то же им объясняем: у нас ничего не меняется, все прозрачно, все открыто. Все это многократно доводилось до их сведения», — заявил он.
Комментируя налоговые обязательства Temu в размере 46 млрд сумов, представитель НАПП заявил, что они не только сохраняются, но и продолжают накапливаться.
После блокировки зарубежного маркетплейса объем покупок снизился примерно на 95%. Оставшиеся 5% пользователей обходят ограничения через VPN и оплачивают заказы с помощью международных платежных систем (Visa и Mastercard).
По его словам, даже после оплаты клиенты не получают заказы из-за проблем с логистикой, которая подорожала на фоне резкого сокращения объемов продаж.
«С VPN заказывают, то есть эти платежи им идут, а налоговые обязательства все увеличиваются и увеличиваются. Мы им четко и конкретно сказали: что, когда и сколько в бюджет Узбекистана заплатить — с суммами, со всеми подтверждающими документами. Они сказали „хорошо“, но пропали. Вот раз шесть это все повторялось: [говорят] „хорошо“ и пропадают. Они хотят вести бизнес, но не хотят соблюдать наше законодательство», — заявил Камронбек Мухаммадиев.
Начальник управления развития и регулирования электронной коммерции подчеркнул, что Узбекистан заинтересован в институциональных игроках, готовых инвестировать в страну.
Он отметил, что «мяч на их стороне», и НАПП остается открытым к диалогу с Temu. Для разблокировки маркетплейсу необходимо привести свою деятельность в соответствие с законодательством. «Все равны и должны соблюдать эти условия», — добавил чиновник.
Почему заблокировали Temu
Недавно китайский маркетплейс Temu зарегистрировался в качестве юридического лица и встал на налоговый учет в Узбекистане. Однако запланированная с 20 марта блокировка осталась в силе из-за неуплаты платформой налогов в период до регистрации юрлица. Налоговый комитет и НАПП сейчас ведут переговоры с Temu, по результатам которых будет объявлено окончательное заключение по деятельности платформы.
В Налоговом комитете заявили, что для снятия блокировки китайский маркетплейс Temu должен уплатить налоги примерно на 46 млрд сумов.