O‘zbekiston va Qozog‘iston chegaradosh hududlarda “Toza havo” loyihasini amalga oshirishga kelishib oldi.
Bugun Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Buxoroda uchrashib, ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Muzokaralar chog‘ida Qozog‘iston prezidentining o‘tgan yil noyabr oyida O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda kimyo, geologiya, energetika, avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish va boshqa sohalarda bir qator yangi tashabbuslar ko‘rib chiqildi.
Transport-logistika bog‘liqligini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Chegara infratuzilmasini modernizatsiya qilish, to‘siqlarni bartaraf etish va tashqi bozorlarga chiqishni ta’minlaydigan samarali transport yo‘laklarini shakllantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Tomonlar Qambarota gidroelektr stansiyasini qurish va “yashil” energiya eksporti bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surish kabi yirik mintaqaviy loyihalarni jadallashtirish masalalarini ham muhokama qildilar.
Bundan tashqari, suv resurslaridan oqilona foydalanish va mintaqaviy ekologik tashabbuslarni, jumladan, chegara hududlarida “Toza havo” loyihalarini ilgari surish bo‘yicha birgalikda ishlash muhimligi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari innovatsion va yuqori texnologik sohalarda, shu jumladan kosmik texnologiyalar, raqamlashtirish, elektron tijorat va startaplarni qo‘llab-quvvatlash sohalarida hamkorlikni kengaytirishga sodiqliklarini bildirdilar.
Madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish, shu jumladan Madaniyat kunlari va yoshlar forumlarini o‘tkazish, kreativ iqtisodiyot va turizm sohalarida sheriklikni mustahkamlashga kelishib olindi.
Uchrashuvda bosh vazir o‘rinbosarlarining savdo-iqtisodiy kun tartibining dolzarb jihatlari, jumladan, yaqin kelajakda o‘zaro savdoni $10 mlrdga yetkazish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi hisobotlari tinglandi.
Muzokaralar yakunida hukumatlarga erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi"ni qabul qilish topshirildi.
Qozog‘iston prezidenti matbuot xizmatining xabar qilishicha, Qasim-Jomart Toqayev Shavkat Mirziyoyevning “Toza havo” tashabbusini qo‘llab-quvvatlab, uning Qozog‘istonning yirik shaharlari uchun ham dolzarbligini ta’kidlagan.
“Toza havo borasidagi tashabbusingizni alohida qo‘llab-quvvatlayman. Men Toshkentning ekologik holati bo‘yicha sizning xavotiringizga qo‘shilaman. Bizda, Olmaotada vaziyat juda og‘ir. Afsuski, Almati dunyoning eng ifloslangan yirik shaharlari ro‘yxatiga kirdi va zudlik bilan choralar ko‘rish kerak. Shu bois, agar e’tiroz bildirmasangiz, bugun prezidentlar homiyligida ikki mamlakat hukumatlari ijrosida „Toza havo“ tashabbusini birgalikda amalga oshirishni taklif qilishimiz mumkin. O‘ylaymanki, davlatlarimiz jamoatchiligi va xalqaro hamjamiyat bunga yaxshi munosabat bildiradi. Darhaqiqat, bu tashabbus doirasida juda ko‘p ishlarni amalga oshirish mumkin. Bu mahalliy hokimiyatni ham, tadbirkorlarni ham ekologiya va umuman tabiatni muhofaza qilish borasida yanada mas’uliyatli bo‘lishga majbur qiladi,” — deya Qozog‘iston yetakchisining so‘zlaridan iqtibos keltiradi Oqo‘rda.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Buxorodagi yangi aeroport loyihasi bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Maydoni 370 gektarni tashkil qiladigan aeroport 3,3 km uchish-qo‘nish yo‘lagiga ega bo‘ladi va soatiga 1200 yo‘lovchiga xizmat ko‘ra oladi.

Узбекистан и Казахстан договорились реализовать проект «Чистый воздух» в приграничных районах, сообщает пресс-служба президента.
Сегодня Шавкат Мирзиёев и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев встретились в Бухаре и рассмотрели актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления двухсторонних отношений. В ходе переговоров была отмечена практическая реализация договоренностей, достигнутых в ходе визита президента Казахстана в Узбекистан в ноябре прошлого года.
В частности, активизировались контакты на всех уровнях, включая межправительственное и межпарламентское взаимодействие. Устойчиво растут объемы товарооборота, который по итогам прошлого года достиг $5 млрд, а также успешно реализуются кооперационные проекты в автомобилестроении, развитии инфраструктуры, логистике, электротехнике, производстве стройматериалов и других отраслях.
В ходе встречи рассмотрен ряд новых инициатив в области химии, геологии, энергетики, выпуска автокомпонентов и других. Особое внимание уделено вопросам развития транспортно-логистической взаимосвязанности. Подчеркнута необходимость реализации совместных мер по модернизации пограничной инфраструктуры, устранению узких мест и формированию эффективных транспортных коридоров, обеспечивающих доступ к внешним рынкам.
Стороны также обсудили вопросы ускорения крупных региональных проектов, таких как строительство Камбаратинской ГЭС и продвижение инициатив по экспорту «зеленой» энергии.
Кроме того, подчеркнута важность совместной работы по рациональному использованию водных ресурсов и продвижению региональных экологических инициатив, в том числе проектов «Чистый воздух» в приграничных территориях.
Лидеры выразили приверженность расширению взаимодействия в инновационной и высокотехнологичной сферах, включая развитие сотрудничества в области космических технологий, цифровизации, электронной торговли и поддержки стартапов.
Достигнута договоренность об активизации культурно-гуманитарных обменов, включая проведение Дней культуры, молодежных форумов, укрепление партнерства в сфере креативной экономики и туризма.
В ходе встречи были заслушаны доклады заместителей премьер-министров по актуальным аспектам торгово-экономической повестки, включая принимаемые меры по доведению взаимной торговли до $10 млрд в ближайшей перспективе.
По итогам переговоров правительствам поручено принять «дорожную карту» по реализации достигнутых договоренностей.
В пресс-службе президента Казахстана сообщили, что Касым-Жомарт Токаев поддержал инициативу Шавката Мирзиёева «Чистый воздух», отметив ее актуальность и для крупных городов Казахстана.
«Хотел бы отдельно выразить поддержку вашей инициативы относительно чистого воздуха. Я разделяю вашу озабоченность в отношении экологического состояния Ташкента. У нас в Алматы очень трудная ситуация. Алматы вошел, к сожалению, в список наиболее загрязненных крупных городов мира, и нужно принимать самые срочные меры. Поэтому, если не возражаете, мы могли бы сегодня предложить совместную реализацию инициативы „Чистый воздух“ под патронажем президентов в исполнении правительств двух стран. Полагаю, что общественность наших государств и международное сообщество хорошо отреагируют. Действительно, в рамках этой инициативы можно сделать очень многое. Это заставит и местные власти, и предпринимателей вести себя более ответственно в плане защиты экологии и природы в целом», — сказал казахстанский лидер (цитата по Акорде).