O‘zbekistonda shaxsiy foydalanish uchun biologik faol qo‘shimchalarni (BFQ) bojsiz olib kirish normasi oshirildi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 9 apreldagi qaroriga tayanib, Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zgartirishlarga ko‘ra, endi jismoniy shaxslar xorijdan 10 tagacha nomdagi BFQni birlamchi o‘ramda, har bir turdan bir o‘ramdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda olib kirishlari mumkin. Bunda ularning umumiy og‘irligi 3 kg dan oshmasligi kerak.
Ilgari jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy ehtiyojlar uchun BFQlarni bojsiz olib kirish me’yorlari ularning shakliga qarab belgilangan edi:
• suyuq shaklda va qiyom ko‘rinishida — 10 flakon;
• kukun shaklida — 0,5 kg;
• tabletkalar — 100 dona;
• kapsulalar — 100 dona yoki PET paketlarda 4 dona;
• quritilgan holda (o‘simlik guli, poyasi va ildizi) 0,5 kg.
Qo‘mitaning ta’kidlashicha, ilgari 100 donagacha BFQni tabletka yoki kapsula shaklida olib kirishga ruxsat berilgan.
Biroq, amaliyotda bir o‘ramda aynan shu turdagi 100 donadan ortiq BFQ bo‘lgan holatlar tez-tez uchrab turgan.
Shuningdek, jismoniy shaxslarning shaxsiy ehtiyojlari uchun biologik faol qo‘shimchalarni bojsiz olib kirish me’yorlarini oshirishda aholining taklif va mulohazalari hamda real ehtiyojlari inobatga olindi.
Avvalroq Spot bosh vazir o‘rinbosari O‘zbekistonda umumiy bojxona yig‘imlarini 30% dan ko‘proqqa kamaytirishni topshirgani haqida yozgandi.

В Узбекистане увеличили норму беспошлинного ввоза биологически активных добавок (БАДов) для личного пользования. Об этом сообщила пресс-служба Таможенного комитета со ссылкой на постановление Кабинета министров от 9 апреля.
Согласно изменениям, теперь физические лица могут ввозить из-за рубежа до 10 наименований БАДов в первичной упаковке, в количестве не более одной упаковки каждого вида. При этом их общий вес не должен превышать 3 кг.
Ранее беспошлинные нормы ввоза БАДов физическими лицами для личных нужд устанавливались в зависимости от их формы:
• в жидкой форме и в виде сиропа — 10 флаконов;
• в виде порошка — 0,5 кг;
• таблетки — 100 штук;
• капсулы — 100 штук или 4 штуки в ПЭТ-пакетах;
• в высушенном виде (цветок, стебель и корень растения) — 0,5 кг.
В ведомстве отметили, что раньше разрешалось ввозить до 100 единиц БАДов в виде таблеток или капсул. Однако на практике часто встречались случаи, когда в одной упаковке содержалось более 100 единиц БАДов именно этого вида.
Также при увеличении норм беспошлинного ввоза биологически активных добавок для личных нужд физлиц были учтены предложения, замечания и реальные потребности населения, добавили в Таможенном комитете.