Toshkentda uy-joy narxlari hududlarga qarab 1,6 baravargacha farq qilishi mumkin. Bu haqda Markaziy bankning 2025-yil to‘rtinchi choragi yakunlari bo‘yicha tahlilida keltirilgan.
Ko‘chmas mulk bozoridagi dinamikani tahlil qilishda regulyator bir nechta omillarni e’tiborga oldi. Joylashuvidan tashqari, ular qatoriga uy qurilgan qurilish materiallari (panel, g‘isht, monolit), shuningdek, ta’mir holati, qavatlar soni va maydoni kiritilgan.
Tumanlar o‘rtasida taqqoslash uchun Markaziy bank bazaviy hudud sifatida Olmazor tumanini olgan. Unga nisbatan Mirobod tumanida kvadrat metr narxi o‘rtacha 23,7% yuqori bo‘lgan.
Eng arzon hudud — Bektemir tumanida esa uy-joy narxlari Olmazorga nisbatan 24,4% past. Natijada eng qimmat va eng arzon hududlar o‘rtasidagi farq 1,6 barobar (123,7 / 75,6) ni tashkil etadi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda Yunusobod tumanida uy-joylarga talab oshgani qayd etilgan. Agar 2022-yilda narxlar farqi 5% atrofida bo‘lgan bo‘lsa, 2025-yil oxiriga kelib bu ko‘rsatkich 10% ga yetgan.
Yangi qurilgan uylar narxi ikkilamchi bozordagilarga nisbatan o‘rtacha 3% qimmatroq shakllandi. Uch yil avval esa aksincha, ikkilamchi uylar 3−6% yuqori baholangan edi.
G‘ishtli uylar panel uylariga nisbatan 3−6% qimmatroq baholanadi. So‘nggi paytlarda monolitdan qurilgan uylar narxining tezroq o‘sayotgani ham kuzatilmoqda.
Ta’mirlanganlik holati ham uy-joy bozori uchun yana bir muhim omil hisoblanadi: yangi ta’mirlangan xonadonlar o‘rtacha 7−8% qimmatroq sotilmoqda.
Xonadonning har bir qo‘shimcha kvadrat metri o‘rtacha narxni 0,1% ga pasaytiradi. Narxga balandlik ham ta’sir qiladi: har bir qavat yuqorilagan sari kvadrat metr narxi boshqa omillarga qarab 0,2−0,9% ga pasayadi. Eng arzon kvartiralar odatda birinchi yoki eng yuqori qavatlarda joylashadi.
Avvalroq Spot Urbanizatsiya va uy-joy bozori qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev renovatsiyaga rozilik chegarasi 80% gacha pasaytirilganiga izoh bergani haqida yozgan edi.

Цены на жилье в Ташкенте в зависимости от района могут различаться более чем в 1,6 раза, сообщает Центральный банк в своем отчете по итогам четвертого квартала 2025 года.
При анализе динамики на рынке недвижимости регулятор принял во внимание несколько факторов. Кроме местоположения, в их число вошли стройматериалы, из которых возведен дом (панельный, кирпичный, монолитный), а также уровень ремонта, этажность и площадь.
Для сравнения между районами ЦБ взял в качестве базового уровень Алмазарского района. В сравнении с ним средняя цена квадратного метра в Мирабадском районе оказалась на 23,7% выше.
В наиболее доступном районе — Бектемирском — можно приобрести квартиру на 24,4% дешевле по сравнению с Алмазарским районом. Разница между самым дорогим и самым дешевым районами составляет 1,6 раза (123,7 / 75,6).
Также отмечался рост спроса на квартиры за последние годы в Юнусабадском районе. Если в 2022 году разница в ценах с Алмазарским районом находилась в пределах 5%, то к концу 2025 года достигла 10%.
Средняя цена жилья в новостройках превышает показатель вторичного рынка на 3%. При этом три года назад «вторички» были на 3−6% дороже новых квартир.
Жилье в кирпичных домах устойчиво оценивается на 3−6% дороже аналогичного в панельной застройке. С недавних пор ЦБ также отмечает ускорившийся рост цен на квартиры в монолитных домах.
Еще одним значительным фактором для рынка жилья выступает степень ремонта. Квартиры со свежим ремонтом в среднем предлагаются по цене на 7−8% выше, чем со средним.
Каждый дополнительный квадратный метр площади квартиры снижает среднюю цену на 0,1%. На цену также влияет высотность: с каждым этажом вверх цена квадратного метра снижается на 0,2−0,9% в зависимости от других факторов. Дешевле всего можно купить квартиру на первом или верхнем этаже здания.
Ранее Spot писал, как глава Национального комитета по урбанизации Шерзод Кудбиев прокомментировал снижение порога согласия на реновацию до 80%.