Onlayn nazorat-texnikalari cheklarining QR-kodini Soliq mobil ilovasida roʻyxatdan oʻtkazib xarid summasidan 1% keshbek olish amaliyotga joriy etilganidan buyon dastlabki 6 kun ichida taqdim etilgan cheklar soni oʻtgan oyning shu davriga nisbatan 43% ga oshdi. Bu haqda davlat soliq qoʻmitasi xabar bermoqda.
Xabarda aytilishicha, chekda MXIKlar notoʻgʻri yoki umuman aks ettirilmaganligi sababli ularni roʻyxatga olishdagi muammolar yuzasidan fuqarolar murojaatlari ortishi kuzatilmoqda.
2022-yil 1-yanvardan MXIK aks ettirilmaydigan cheklarni taqdim etish taqiqlangan boʻlsa-da, ayrim tadbirkorlik subyektlari tomonidan nazorat-kassa texnikalarini yangi talablarga moslashtirish boʻyicha zarur choralar koʻrilmagan.
Natijada 3 429,2 mln soʻmlik (shundan 34,2 mln soʻm keshbek) cheklarga yoki jami roʻyxatdan oʻtkazilgan cheklarning 12,6%iga keshbek summasini hisobga olish rad etilgan.
Endilikda chekda MXIK kodi toʻgʻri koʻrsatilgan barcha tovarlar (xizmatlar) uchun keshbek taqdim etiladi. Rad etish toʻliq xarid summasiga (butun chek uchun) emas, balki faqat maʼlumotlar bazasida mavjud boʻlmagan MXIK kodi koʻrsatilgan mahsulot (tovar va xizmat)larga nisbatan qoʻllaniladi.
Onlayn nazorat-texnikalari cheklarida tovarlar (xizmatlar) nomenklaturasiga yoxud faoliyatning oʻziga xos xususiyatlariga va amalga oshiriladigan turlariga muvofiq boʻlmagan identifikatsiya kodlarini aks ettirish — cheklarda koʻrsatilgan realizatsiya qilingan tovarlar (xizmatlar) qiymatining 1%i miqdorida jarima belgilangan.
Xabarda shuningdek, cheklarda MXIK kodlarining notoʻgʻri aks ettirilishi bilan bogʻliq har bir holat soliq organlari tomonidan alohida oʻrganilib, qatʼiy nazoratga olinishi taʼkidlangan.
QR-kod orqali qanday qilib keshbekka ega boʻlish mumkinligi haqida ushbu yoʻriqnoma orqali tanishishingiz mumkin.

Ранее Spot писал о плане сокращения теневой экономики благодаря кэшбеку при регистрации чеков.
Государственный налоговый комитет отчитался о первых результатах данных мер, направленных на обеспечение общественного контроля в сфере услуг.
Согласно принятому в октябре постановлению, с 1 января был введён возврат покупателям-физлицам 1% от суммы чека при его регистрации в мобильном приложении ГНК Soliq. Для регистрации нужно отсканировать QR-код на чеке.
За первые 6 дней после начала выплат количество предоставленных чеков увеличилось на 43% по отношению к тому же периоду в декабре 2021 года, сообщили в ведомстве.
Это объясняется как ростом числа добросовестных налогоплательщиков, так и усилением общественного контроля за использованием контрольно-кассовой техники, добавили в ГНК.
Также выросло число обращений граждан о проблемах с регистрацией чеков из-за отсутствия либо неправильного отображения идентификационных кодов товаров и услуг (ИКПУ).
Некоторые предприниматели не настроили правильно свои кассовые аппараты, из-за чего было отказано в выдаче кэшбека на 12,6% от общей суммы зарегистрированных чеков.
Всего за это время было зарегистрировано чеков на 3,429 млрд сумов, а кэшбек по ним достиг 34,2 млн сумов. Соответственно, сумма отказов составила 432 млн сумов.
Как уточнили в ГНК, кэшбек предоставляется по всем товарным и сервисным позициям чека, имеющим правильный ИКПУ. Отказано будет только по позициям, которые использовали не указанный в базе код.
ГНК напомнил, что отражение в чеках кодов, не соответствующих номенклатуре товаров и услуг либо осуществляемым видам деятельности влечёт штраф в размере 1% от стоимости реализованных товаров и услуг, указанной в чеке.