“Boshlangʻich bosqichda suv resurslarini boshqarish, suvni isteʼmolchilar oʻrtasida taqsimlash, suv tanqisligi sharoitida suv va suvdan foydalanish boʻyicha hisob va hisobotlarni yuritish samaradorligi past darajada qolmoqda”, — deyiladi hujjatda.
Buni tuzatish uchun balansida qishloq xoʻjaligi yerlari boʻlgan klasterlarga oʻzlariga ajratilgan hududdagi barcha suv xoʻjaligi obyektlari ustidan DXSh shaklida nazorat beriladi. Xuddi shu tamoyillar asosida xususiy sektor bogʻdorchilik va sholichilikka ixtisoslashgan sohalardagi oʻxshash obyektlarni boshqaradi.
Davlat suv xoʻjaligi obyektlarini ishlatish uchun byudjetga kiritilgan mablagʻlarning bir qismini xususiy sheriklarga toʻlaydi. Bunga javoban, klasterlar va shaxslar ushbu obyektlarni mustaqil ravishda boshqarishlari kerak, shuningdek:
- dehqon xoʻjaliklari va aholi tomorqalarini suv bilan taʼminlash (suv olish limiti doirasida);
- suv boʻyicha toʻliq hisob va hisobotlarni yuritish, bu jarayonlarni avtomatlashtirish;
- xizmat koʻrsatish hududidagi barcha obyektlarni bosqichma-bosqich modernizatsiya qilish.
Xususiy sektor kelmagan joylarda tuman irrigatsiya boshqarmalari isteʼmolchilarga toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar asosida suv yetkazib beradi va suv xoʻjaligi xizmatlarini koʻrsatadi. Ularni tuzish va xizmatlar uchun haq toʻlash tartibi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadi.
2023-yil oxiriga qadar qishloq xoʻjaligi ishlab chiqaruvchilari hududidagi suv xoʻjaligi obyektlarini toʻliq inventarizatsiya qilish va koʻchirish, ularga kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish zarur. Infratuzilma esa quyidagicha taqsimlanadi:
- bitta isteʼmolchi uchun moʻljallangan, ichki sugʻorish va kollektor-drenaj tarmoqlari, ularning boshi, ichki suv olish va boshqa inshootlari suv isteʼmolchilariga beriladi;
- ikki yoki undan ortiq isteʼmolchilarga xizmat koʻrsatuvchi shu kabi tarmoqlar, shu jumladan xoʻjaliklararo xoʻjalik ichidagi sugʻorish tizimlari xizmat koʻrsatuvchi tashkilotlarga oʻtadi.
Avvalroq Spot suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini joriy etishga subsidiyalar berilishi haqida yozgan edi.

Президент 1 марта подписал постановление, регулирующее взаимоотношения между потребителями воды. Документ доступен в базе данных Lex.uz.
«В низовом звене эффективность управления водными ресурсами, распределения воды между потребителями, ведения учёта и отчётности по воде и водопользования в условиях дефицита воды остается на низком уровне», — говорится в документе.
Чтобы это исправить, кластерам, на чьём балансе есть аграрные земли, передадут в управление все водохозяйственные объекты на отведённой им площади — в порядке ГЧП. На тех же принципах частный сектор получит в управление аналогичные объекты в районах, специализирующихся на плодоовощеводстве и рисоводстве.
Государство будет выплачивать частным партнёрам часть средств, заложенных в бюджет на эксплуатацию объектов водного хозяйства. В ответ кластеры и частники должны самостоятельно управлять этими объектами, а также:
• обеспечивать водой дехканские хозяйства и приусадебные земли населения (в рамках лимита водозабора);
• вести полноценный учёт и отчётность по воде, автоматизировать эти процессы;
• поэтапно модернизировать все объекты в своей зоне обслуживания.
Там, куда не придёт частный сектор, поставлять воду и оказывать водохозяйственные услуги потребителям будут районные отделы ирригации — по прямым договорам. Порядок их заключения и оплаты услуг утвердит Кабмин.
До конца 2023 года должны провести полную инвентаризацию и передачу объектов водохозяйства на территории производителей агропродукции, оформить кадастровые документы на них. Инфраструктура при этом распределяется:
• рассчитанные на одного потребителя внутренние оросительные и коллекторно-дренажные сети, их головные, внутренние водозаборные и прочие сооружения — передаются водопотребителям;
• аналогичные сети, обслуживающие двух и более потребителей, включая межфермерские внутрихозяйственные системы орошения, — отойдут обслуживающим организациям.
Ранее Spot писал о субсидиях, выплачиваемых бизнесу в аграрном секторе на внедрение водосберегающих технологий.