26-fevral kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudi “Dok-1 Maks” preparati bo‘yicha sudlanuvchilarga nisbatan sud hukmini e’lon qildi.
Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi hamda Dori vositalarini ekspertiza va standartlashtirish davlat markazining sobiq direktori Sardor Kariyev, uning o‘rinbosarlari Amirxon Azimov va Nodirbek Musayev, shuningdek, “Quramax Medical” kompaniyasi rahbari Singx Ragvendra Pratap Jinoyat kodeksi 186−3-moddasi 4-qismining “a” va “b” bandlari, shuningdek, boshqa ayblovlar bilan aybdor deb topildi.
“Quramax Medical” direktori Ragnevdra Pratar (Singh Ragvendra Pratar) esa 20 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi hamda Dori vositalarini ekspertiza va standartlashtirish davlat markazining sobiq direktori Sardor Kariyev Kariyev 18 yilga qamaldi. Farmagentlik sobiq direktorining o‘rinbosarlari Amirxon Azimov va Nodirbek Musayev 16 yilga ozodlikdan mahrum etildi.
Ularga 2 yil 6 oy muddatga davlat organlarida rahbarlik lavozimlarida ishlash taqiqlandi.
Sud “Dok-1 Maks"dan vafot etgan 68 nafar bola va sog‘lig‘i o‘ta og‘ir ahvoldagi 4 nafar bolaning har biri uchun 1 mlrd so‘mdan ma’naviy zarar undirilishi haqida qaror qildi.
Sog‘lig‘i qoniqarli 4 nafar bola uchun 500 mln so‘mdan, sog‘lig‘i yaxshilangan 8 nafar bola uchun esa 200 mln so‘mdan undirilishi belgilandi.
Nima sodir bo‘ldi
2022-yil dekabr oyida OAV va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari O‘zbekistonda “Dok-1 Maks” tabletkalari va siropi qabul qilinganidan keyin bolalarda asoratlar paydo bo‘lgani haqida xabar berishdi. Birinchi haftalarda preparatni qo‘llash natijasida kamida 20 kishining o‘limi tasdiqlangan.
22-dekabrdan Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi “Dok-1 Maks"ni, 30-dekabrdan esa boshqa “Marion Biotech” preparatlarini sotuvdan olib tashlashga qaror qildi. Sog‘liqni saqlash vazirligi aholiga “Dok-1 Maks” xavfi haqida ogohlantiruvchi SMS-xabar yubordi.
Davlat xavfsizlik xizmati dori import qiluvchi “Quramax Medical” kompaniyasi va Dori vositalarini standartlashtirish ilmiy markazi vakillariga nisbatan ish ochdi. Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, “Dok-1 Max” va “Ambronol"ning laboratoriya tekshiruvlari qo‘pol qoidabuzarliklar bilan o‘tkazilgan.
Hindiston davlat idoralari ham “Marion Biotech” kompaniyasiga nisbatan tergovni boshladi va laboratoriya tekshiruvi uchun kompaniya zavodidan dori namunalarini olib qo‘ydi. 2023-yil yanvar oyi boshida “Marion Biotech” litsenziyasi to‘xtatilgan edi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri sudi 2023-yil avgust oyidan Hindistonning “Marion Biotech” farmatsevtika kompaniyasining dori-darmonlarini, jumladan, “Dok-1 Maks” yo‘talga qarshi siropini O‘zbekistonda qabul qilish oqibatida kamida 69 nafar bola vafot etgani bilan bog‘liq jinoyat ishini ko‘rib chiqishni boshlagandi. Sud ishida 23 kishi (18 erkak va 5 ayol) ayblanayotgandi.

Ташкентский городской суд по уголовным делам 26 февраля объявил приговор обвиняемым по делу о препарате «Док-1 Макс».
Экс-директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли и Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств Сардор Кариев, его заместители Амирхон Азимов и Нодирбек Мусаев, а также глава компании Quramax Medical Сингх Рагвендра Пратап были признаны виновными по пунктам «а» и «б» части 4 статьи 186−3 УК и другим пунктам обвинения.
Ст. 186−3 затрагивает производство, изготовление, приобретение, хранение и сбыт недоброкачественных лекарств, а также нарушения порядка реализации по рецепту препаратов с сильнодействующими веществами. Санкция по ч. 4 (человеческие жертвы или иные тяжкие последствия) составляет 10−15 лет лишения свободы.
Самый крупный срок получил Рагвендра Пратап — 20 лет лишения свободы. Кариева приговорили к 18 годам колонии, Азимова и Мусаева — к 16 годам, также им запретили занимать руководящие должности в госорганах в течение 2 лет и 6 месяцев.
Кроме того, пострадавшим и семьям погибших в результате приема препаратов были присуждены компенсации морального ущерба на сумму 75,6 млрд сумов. Законные представители 68 умерших и 4 детей, здоровью которых был нанесен тяжкий вред, получат по 1 млрд сумов.
Для 4 пострадавших, состояние которых оценивается как удовлетворительное, выплата составит 500 млн сумов. Семьям 8 детей, здоровье которых восстановилось, будет предоставлено по 200 млн сумов.
В декабре 2022 года СМИ и пользователи соцсетей сообщали о случаях осложнений у детей в Узбекистане после приёма таблеток и сиропа «Док-1 Макс». За первые недели было подтверждено минимум 20 случаев смертельного исхода в результате применения лекарства.
С 22 декабря Агентство развития фармацевтической отрасли постановило изъять из продажи «Док-1 Макс», а с 30 декабря — другие препараты Marion Biotech. Минздрав разослал населению SMS с предупреждением об опасности «Док-1 Макс».
СГБ возбудила дело против представителей компании-импортёра лекарств Quramax Medical и Научного центра стандартизации лекарств. По данным ведомства, лабораторные испытания «Док-1 Макс» и «Амбронол» проводились с грубыми нарушениями.
Госорганы Индии также начали расследование в отношении Marion Biotech и изъяли образцы препаратов с завода компании для лабораторного тестирования. В начале января 2023 года действие лицензии Marion Biotech было приостановлено.
Топ-менеджерам индийской компании предъявили обвинения в подделке лекарств, однако с октября ей разрешили возобновить производство препаратов, кроме средств от кашля. В то же время правительство запретило использование сиропов от кашля для детей до 4 лет.
Ранее Spot писал о согласовании с Минздравом рекламы лекарств и БАДов, а также о других мерах регулирования фармацевтической отрасли.