Senat 30-mart kuni farmatsevtika sanoatini tartibga solishga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqda Oliy Majlis yuqori palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Xabarda ta’kidlanganidek, o‘zgarishlar sohaga investitsiyalarni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Shu maqsadda “Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida"gi qonundan dorivor moddalarni (substansiyalarni) davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risidagi nizomni chiqarib tashlash taklif etilmoqda.
Shuningdek, “Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar to‘g‘risida"gi qonunga ham o‘zgartirish kiritiladi.
Yuridik shaxslarga Vazirlar Mahkamasi tomonidan muomalasi cheklangan prekursorlar ro‘yxatiga kiritilgan ayrim moddalarni litsenziya olgandan keyin ishlab chiqarish huquqi beriladi.
Kelajakda qonun Sog‘liqni saqlash vazirligiga dori vositalarini retsept bo‘yicha yoki retseptsiz sotiladigan dori vositalariga tasniflash tartibini tasdiqlash vakolatini beradi.
Bundan tashqari, shifokorning retsepti bilan yoki retseptsiz beriladigan dori-darmonlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rsatish talabini joriy etish rejalashtirilmoqda.
U dori vositasi bo‘yicha yo‘riqnomada ham, Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikaning davlat reyestrida ham bo‘lishi kerak.
Yanvar oyida Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha yangi chora-tadbirlar to‘g‘risidagi farmonni imzolagan edi.
Xususan, dori vositalari va xun takviyelarining reklamasini televideniye orqali ko‘rsatish uchun Sog‘liqni saqlash vazirligining xulosasi talab qilinadi.

Сенат 30 марта одобрил законопроект, вносящий поправки в регулирование фармацевтической отрасли. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты Олий Мажлиса.
Как отмечается в сообщении, изменения преследуют цель стимулировать инвестиции в сферу. Для этого из закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» предлагается исключить норму о госрегистрации лекарственных веществ (субстанций).
Также будет внесена поправка в закон «О наркотических средствах и психотропных веществах». Юрлицам предоставят право изготовлять отдельные вещества, внесенные Кабмином в список прекурсоров с ограниченным оборотом, после получения лицензии.
Будущим законом на Минздрав возлагаются полномочия по утверждению порядка отнесения лекарственных средств к категории рецептурных или безрецептурных.
Помимо того, планируется ввести требование указывать информацию о лекарствах, отпускаемых по рецепту врача либо без такового. Она должна присутствовать как в инструкции к препарату, так и в Госреестре лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медтехники.
В январе Шавкат Мирзиёев подписал постановление о новых мерах регулирования фармацевтической отрасли. В частности, для показа рекламы лекарств и биологически активных добавок по телевидению потребуется заключение Минздрава.
Ранее Spot писал, что Узфармконтроль запретил продажу 19 препаратов для похудения из-за использования сильнодействующего компонента и отсутствия регистрации.