Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov O‘zbekistonda dori vositalari narxi qanday pasaytirilishi haqida “Spot"ga so‘zlab berdi. Bu haqda u 30-may kuni uchinchi xalqaro farmatsevtika forumi doirasida ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 1-apreldan farmatsevtika mahsulotlari aylanmasi va importiga qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash bo‘yicha imtiyozlarning bekor qilinishi prezidentning dori vositalari narxlarini pasaytirish to‘g‘risidagi topshirig‘i ijrosiga to‘sqinlik qilmaydi, chunki narxlarning arzonlashishi QQS mavjud bo‘lmagan tannarxga tegishli.
“Bizda faqat ikkita usul bor. Birinchisi — bu raqamlashtirish. Biz butun ishlab chiqarish va yetkazib berish jarayonini optimallashtirishimiz zarur. Ikkinchisi — substansiyalar. Yangi kompaniya ochmoqchimiz, [bu bo‘yicha] prezident topshirig‘i bor. Kompaniya substansiyalarni [ulgurji] xarid qilish bilan shug‘ullanadi”, — dedi u.
Abdulla Azizovning ta’kidlashicha, yangi kompaniya tashkil etilishi monopoliyani keltirib chiqarmaydi. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar undan farmatsevtika substansiyalarini ixtiyoriy ravishda sotib olishadi.
“Bu kompaniya faqat sifatli substansiyalarni sotib oladi, chunki ayrim [mahalliy] ishlab chiqaruvchilar sifatli substansiyalarni ololmaydilar. Yangi kompaniya [yirik xorijiy ishlab chiqaruvchilarga] boradi va endi alohida kompaniya darajasida emas, balki mamlakat darajasida gapiradi. Qachonki hajm ko‘proq bo‘lsa, albatta, narxlar ham pasayadi”, — deya izohladi Azizov.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi dori vositalarini tarqatish, saqlash, xodimlarni boshqarish jarayonlarini optimallashtirish, shuningdek, ishlab chiqarishni kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish niyatida.
Bundan tashqari, “Tashkent Pharma Park"da biotexnologik klasterning tashkil etilishi bugungi kunda butunlay yuqori narxlarda import qilinayotgan biotexnologik preparatlar narxini pasaytirishga yordam beradi, deya qo‘shimcha qildi u.
Yil boshida prezidentning tegishli qarori bilan “Toshkent Pharma Park"da biotexnologiya klasterini tashkil etish belgilandi. 2025-yil oxirigacha farmatsevtika loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi.

Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов рассказал Spot о том, как будут снижать цены на лекарства в Узбекистане. Об этом он заявил 30 мая на полях третьего международного фармфорума.
По его словам, отмена с 1 апреля льгот по уплате налога на добавленную стоимость на оборот и импорт фармацевтической продукции не помешает выполнению поручения президента о снижении цен на лекарства, так как под понижением цен подразумевается себестоимость, в которой отсутствует НДС.
«У нас всего есть два метода. Первое — это цифровизация. Мы должны оптимизировать целый процесс производства и доставки. Второе — это субстанции. Мы собираемся открыть новую компанию, есть поручение президента. Вот эта компания будет заниматься [оптовой] закупкой субстанций», — сообщил он.
Чиновник подчеркнул, что создание новой компании не создает монополию. Местные производители будут добровольно покупать у нее фармсубстанции.
«Эта компания будет покупать только качественные субстанции, потому что есть некоторые [местные] производители, у которых нет доступа к качественным субстанциям. Новая компания идет [к крупным зарубежным производителям] и уже не говорит на уровне отдельной компании, а говорит на уровне страны. Когда больше объема, конечно, будет снижение цен», — пояснил Абдулла Азизов.
Агентство по развитию фармотрасли намерено оптимизировать процессы при дистрибьюции, хранении лекарств, по управлению персоналом, а также рассмотреть возможность по расширению производства.
Кроме того, создание биотехнологического кластера в Tashkent Pharma Park поспособствует снижению цен на биотехнологические препараты, которые сегодня полностью импортируются по высоким ценам, добавил он.
В январе поручалось создать биотехнологический кластер в Tashkent Pharma Park. Постановлением президента принята дорожная карта по ускорению реализации фармацевтических проектов до конца следующего года.
В Tashkent Pharma Park планируется реализовать 12 проектов на $470 млн. В 2025 году за счет цифровизации отрасли поручено снизить цены фармпродукции на 20%.
Ранее Spot писал, что Агентство по развитию фармотрасли заключит оффтейк-контракт на производство инсулина в Узбекистане.