Mazkur zavod shu yil yanvarda davlat rahbarining Xitoyga tashrifi chog‘ida faoliyat boshlagan edi.
Bu qiymati $160 mlnlik loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, yiliga 50 ming dona elektromobil ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Buning uchun qo‘shma korxona zamonaviy sanoat infratuzilmasi bilan ta’minlandi. Qariyb 2 kilometr temir yo‘l tortildi.
Ishlab chiqarish uzluksizligini ta’minlash uchun butlovchi qismlar ombori, 1200ta konteyner sig‘imiga ega logistika markazi qurildi.
Zavodga Xitoydan robotlashtirilgan tizimlar va uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Ishlab chiqarish jarayoni avtomatlashtirilgan. Elektromobilning geometrik o‘lchamlarini yuqori aniqlikda tekshiruvchi laboratoriya tashkil qilingan.
Hozirda bu yerda “Chazor” va “Song Plus Champion” modellari ishlab chiqarilmoqda. Shavkat Mirziyoyev konveyerdan chiqqan ilk elektromobilga imzo qo‘ydi.
Kelgusi yillarda zavodda modellar qatorini kengaytirish rejalashtirilgan. Qiymati $300 mlnlik ikkinchi bosqichda elektromobillar sonini yiliga 200 ming donaga, $500 mlnlik uchinchi bosqichda 500 ming donagacha yetkazish ko‘zda tutilgan.
Elektromobillar soni ortishi bilan mahalliylashtirish darajasi ham bosqichma-bosqich oshirib boriladi. Dastlab, bamper, oyna, lak-buyoq, plastik qismlarni o‘zimizda tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Keyinchalik akkumulator, elektr dvigatel, alyuminiy qismlar, shinalar, o‘rindiqlar ishlab chiqarishga o‘tiladi.
Malakali kadrlar tayyorlash, ilmiy-muhandislik tadqiqotlarini tashkil etish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot markazi (R&D) tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Kelgusida kompaniya o‘z mahsulotlarini Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlari bozorlariga olib chiqishni maqsad qilgan.
Bugungi kunda korxonada 1200 kishi ishlaydi. O‘tgan yili 200 nafar xodim “UzAuto Motors” zavodlarida malaka oshirgan.
Bu yil yana 92 nafar mutaxassis Xitoyning Sian va Chansha shaharlarida sifat nazorati, texnologiya, ta’minot, uskunalarga texnik xizmat ko‘rsatish kabi yo‘nalishlarda malaka oshiradi. Barcha uch bosqich joriy etilgach, ish o‘rinlari 10 mingtaga yetadi.
Avvalroq “BYD” avtomobil zavodini iyun oyida ishga tushirish rejalashtirilgani haqida xabar berilgandi.
Birinchi bosqichda mayda uzelli yig‘ish yordamida “Chazor"va “Song Plus Dm-1” modellari ishlab chiqarilishi ma’lum qilindi.
2023-yilning sentabrida “BYD” va “O‘zavtosanoat” “BYD Uzbekistan Factory” qo‘shma korxonasini tashkil etishga kelishdi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan investitsiya bitimi imzolandi.
Birinchi bosqichda Jizzaxdagi zavod quvvati yiliga 50 ming donaga yetkaziladi, uchinchi bosqich yakunlanishi bilan esa bu 300 ming dona avtomobilni tashkil etadi.
Prezident mart oyida “BYD” elektr va gibrid avtomobillar ishlab chiqarishni yiliga 500 mingtaga, mahalliylashtirish darajasini esa 60%ga yetkazish bo‘yicha topshiriq berdi.
Hukumat “BYD” elektromobillarini O‘zbekistonga olib kirishni cheklashi mumkin. Xitoy kompaniyasi avtomobillarning “tartibsiz” importini kamaytirishni so‘radi.
Avvalroq ADM Jizzax 2026-yildan gibrid va elektromobil ishlab chiqarishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

Шавкат Мирзиёев посетил завод китайской компании BYD в Джизакской области, сообщила пресс-служба главы государства.
Совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory начало работу в январе. Церемония запуска первой очереди проекта была приурочена к визиту президента в Китай.
В день визита Мирзиёева с конвейера сошли первые электромобили, на которых он оставил свои подписи. Сейчас завод выпускает седан Chazor и кроссовер Song Plus Champion.
На предприятии работают свыше 1200 человек, а для производства используются роботизированные системы из Китая. Имеется специализированная лаборатория с высокоточной техникой для проверки размеров автомобилей.
Для обеспечения непрерывного производства были построены склад комплектующих и логистический центр на 1200 контейнеров. К заводу ведет специально проложенная железнодорожная ветка длиной около 2 км.
Предприятие может выпускать до 50 тыс. машин ежегодно. В рамках второго этапа проекта планируется инвестировать $300 млн и нарастить выпуск до 200 тыс. авто, а третий этап стоимостью $500 млн предусматривает увеличение производства до 500 тыс. электромобилей.
Расширение производства предусматривает повышение его локализации. В первую очередь будет организован выпуск бамперов, стекол, пластиковых и лакированных деталей, а в будущем — аккумуляторов, электромоторов, алюминиевых деталей, шин и сидений.
Отмечалась необходимость создания исследовательского центра (R&D) для подготовки квалифицированных кадров, организации научных и инженерных изысканий. В перспективе предприятие ставит цель вывести свою продукцию на рынки других стран Центральной Азии.